Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych. Komentarz
Aktualne i merytorycznie kompletne omówienie treści ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podatek od czynności cywilnoprawnych. Komentarz
Podatek od czynności cywilnoprawnych jest jedną z najczęstszych należności publiczno-prawnych występujących w tzw. nieprofesjonalnym obrocie cywilnoprawnym. Zbiór czynności opodatkowanych tym podatkiem jest bardzo szeroki. Są to w zdecydowanej większości umowy, m.in.: sprzedaży, zamiany, pożyczki, darowizny, dożywocia, o dział spadku, o zniesienie współwłasności , depozytu nieprawidłowego, spółki i wielu innych. Regulacje podatku od czynności cywilnoprawnych nasuwają więc wiele wątpliwości interpretacyjnych w czynnościach powszechnych, sprawiając trudności zarówno podatnikom, jak i profesjonalistom. Stosowanie podatku od czynności cywilnoprawnych jest uzależnione w głównej mierze od treści innych ustaw, zwłaszcza Kodeksu cywilnego oraz ustawy o podatku od towarów i usług. Autorzy, omawiając przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, korzystali z dorobku orzecznictwa sądów polskich i europejskich, uwzględnili także stanowisko organów podatkowych oraz poglądy doktryny. W celu ułatwienia korzystania z komentarza wprowadzone zostały osobne jednostki redakcyjne prezentujące analizę najbardziej popularnych wątków wzbudzających wątpliwości interpretacyjne. Publikacja jest adresowana do pracowników organów podatkowych, radców prawnych, nota-riuszy, sędziów. Michał Gargul ? specjalista do spraw prawa podatkowego w Kancelarii Radców Prawnych Oleś&Rodzynkiewicz z siedzibą w Krakowie, członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie (dział finansowy); autor publikacji naukowych i komentarzy eksperc-kich; specjalizuje się w prawie podatkowym, w szczególności w zakresie podatków obrotowych oraz podatków dochodowych. Wiesław Oleś ? radca prawny; założyciel i wspólnik Kancelarii Radców Prawnych Oleś&Rodzynkiewicz, w ramach której opracowuje koncepcje prawne oraz świadczy usługi doradcze przy realizacji wielu transakcji na rynku kapitałowym, m.in. przy transakcjach fuzji i przejęć (M&A), przy transakcjach restrukturyzacji kapitałowej oraz transakcjach z zakresu inwestycji. Specjalizuje się szczególnie w doradztwie prawno-podatkowym dla podmiotów korporacyjnych.

Podatek od czynności cywilnoprawnych a VAT
Przedmiotem opracowania są korelacje zachodzące pomiędzy podatkiem od czynności cywilnoprawnych i podatkiem od towarów i usług.

Ustawa o opłacie skarbowej. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Komentarz
Komentarz do dwóch ustaw podatkowych regulujących zasady wymiaru i poboru danin publicznych: opłaty skarbowej oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.

Prawnopodatkowe skutki wadliwości czynności cywilnoprawnych. Problematyka przedmiotu opodatkowania
Książka stanowi pierwsze monograficzne opracowanie omawiające zagadnienie podatkowych skutków wadliwości czynności cywilnoprawnych. Łączy rozważania teoretycznoprawne z analizą aktualnie obowiązujących przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług (VAT) oraz podatku akcyzowego.
Autor nie tylko odpowiada na pytanie, czy i w jaki sposób transakcje nie w pełni ważne i skuteczne z punktu widzenia prawa cywilnego podlegają opodatkowaniu, lecz także analizuje wpływ późniejszych zmian w statusie prywatnoprawnym transakcji oraz oddziaływanie ewentualnego zwrotu świadczeń na korektę rozliczeń podatkowych.
Adresaci:
Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla pracowników organów podatkowych, sędziów, adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych. Zainteresuje także biegłych rewidentów. Będzie pomocnym źródłem dla przedstawicieli nauki specjalizujących się w finansach oraz prawie finansowym i podatkowym.
"Recenzowana rozprawa stanowi kompleksową, teoretyczną analizę kwestii skuteczności umów cywilnoprawnych w zakresie rozliczeń podatkowych przy założeniu, że istnieją różne typy wadliwości czynności cywilnoprawnej stanowiące podstawę różnorodnych transakcji między stronami oraz konsekwencji podatkowych tego rodzaju zjawisk i zdarzeń".