Facebook
Bestseller
Nowość
Zapowiedź

Strefa Aplikanta
E-booki
dostęp
w 5 min.
Stan prawny: 1.11.2011 r.
Wydanie: 1
Liczba stron: 404
Więcej informacji
-10%

Konsekwencje naruszenia prawa Unii Europejskiej przez sądy krajowe

Konsekwencje naruszenia prawa Unii Europejskiej przez sądy krajowe

Stan prawny: 1.11.2011 r.
Wydanie: 1
Liczba stron: 404
Więcej informacji

Opis publikacji

"Publikacja otrzymała II nagrodę w konkursie Państwa i Prawa"




"Po raz pierwszy w polskiej literaturze prawniczej ukazuje się tak rzetelne opracowanie skutków naruszenia prawa Unii Europejskiej przez sądy krajowe. Ta wyróżniająca się monografia naukowa, oparta na wyczerpującej analizie orzecznictwa ETS, a także literatury polskiej i europejskiej, dotyka wielu istotnych zagadnień praktycznych, przez co będzie przydatna nie tylko dla przedstawicieli nauki, ale przede wszystkim dla sędziów, adwokatów,radców prawnych i urzędników państwowych. Praca dr. Macieja Taborowskiego rzuca nowe światło na krajowe przepisy proceduralne chroniące status defi nitywnych orzeczeń sądowych, a także na rozumienie zasady pewności prawa".

Prof. zw. dr hab. Władysław Czapliński, dyrektor Instytutu Nauk Prawnych PAN


...

"Publikacja otrzymała II nagrodę w konkursie Państwa i Prawa"




"Po raz pierwszy w polskiej literaturze prawniczej ukazuje się tak rzetelne opracowanie skutków naruszenia prawa Unii Europejskiej przez sądy krajowe. Ta wyróżniająca się monografia naukowa, oparta na wyczerpującej analizie orzecznictwa ETS, a także literatury polskiej i europejskiej, dotyka wielu istotnych zagadnień praktycznych, przez co będzie przydatna nie tylko dla przedstawicieli nauki, ale przede wszystkim dla sędziów, adwokatów, radców prawnych i urzędników państwowych. Praca dr. Macieja Taborowskiego rzuca nowe światło na krajowe przepisy proceduralne chroniące status defi nitywnych orzeczeń sądowych, a także na rozumienie zasady pewności prawa".

Prof. zw. dr hab. Władysław Czapliński, dyrektor Instytutu Nauk Prawnych PAN


"Wysoka wartość naukowa rozprawy przejawia się [...] po pierwsze - w rzetelnym opisie funkcjonowania unijnego mechanizmu [...] z art. 258-260 TFUE w odniesieniu do naruszenia prawa unijnego przez sądy państw członkowskich, stanowiska Komisji w tym przedmiocie oraz wyróżnieniu trzech kategorii spraw będących przedmiotem postępowań przed sądami unijnymi, po drugie - w krytycznej analizie linii orzecznictwa Köbler, [...], po trzecie - udanej próbie wykazania, że mechanizm wznowieniowy i odszkodowawczy jest uzupełniony o trzeci typ mechanizmu ograniczającego skutki naruszenia prawa unijnego przez sąd krajowy, a mianowicie wynikający z zasady pierwszeństwa prawa unijnego obowiązek władz krajowych nieuwzględniania sprzecznych z prawem unijnym, wiążących prawnie orzeczeń innych władz krajowych, w tym sądów i trybunałów konstytucyjnych. [...] Rozprawa wypełnia [...] lukę w polskiej literaturze prawniczej, która temu podstawowemu zagadnieniu z dziedziny prawa Unii Europejskiej nie poświęciła należytej uwagi".

Prof. zw. dr hab. Andrzej Wróbel, sędzia Trybunału Konstytucyjnego


"Rozprawa jest oryginalnym opracowaniem ważnego tematu z zakresu mało eksploatowanej naukowo dziedziny prawa Unii Europejskiej. Autor [...] wyciągnął interesujące i ważne dla badanej dziedziny prawa wnioski".

Prof. zw. dr hab. Maria Magdalena Kenig-Witkowska,
kierownik Katedry Prawa Europejskiego, WPiA UW

Zobacz spis treści
Rozwiń opis Zwiń opis

Informacje

Rok publikacji: 2012
Wydanie: 1
Liczba stron: 404
Rodzaj: Opracowanie
Okładka:
Format: pdf
Wersja publikacji: Ebook
ISBN: 978-83-264-4612-2
Kod towaru: EBO-1259 W01P01

Spis treści

Rozwiń spis treści Zwiń spis treści

Autorzy

Maciej Taborowski - doktor habilitowany nauk prawnych, adwokat; od 2019 roku zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich; adiunkt w Katedrze Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk; prowadził wykłady, szkolenia oraz seminaria m.in. dla UKIE, MSZ, KSAP, Ministerstwa Sprawiedliwości; autor ponad 100 publikacji krajowych i zagranicznych z zakresu prawa europejskiego i międzynarodowego, w tym monografii Konsekwencje naruszenia prawa Unii Europejskiej przez sądy krajowe (Warszawa 2012), nagrodzonej II nagrodą miesięcznika "Państwo i Prawo". Jego ostatnia monografia „Mechanizmy ochrony praworządności państw członkowskich w prawie Unii Europejskiej. Studium przebudzenia systemu ponadnarodowego”, Warszawa 2019 uzyskała wyróżnienie w XII edycji konkursu „Przeglądu Sądowego” na książkę prawniczą najbardziej przydatną w praktyce wymiaru sprawiedliwości w 2019 roku.

Opinie

Brak opinii o tym produkcie.
Kup tę książkę w wersji Książka dostępna w różnych formatach Przewodnik po formatach
{{ variants[options].name }} {{ prices.brutto }} zł {{ prices.promotion_brutto }} zł
{{ variant.name }} -{{ variant.discount }}% {{ variant.price_brutto }} zł {{ variant.price_promotion_brutto }} zł
Dlaczego Profinfo.pl?
Ponad 10 tys. tytułów
Darmowa dostawa już od 150zł
Czat online z konsultantem
Promocyjne ceny i rabaty
Sprawna realizacja zamówienia
Dostęp do ebooka w 5 minut

Ostatnio oglądane produkty

Produkty z tej samej kategorii

Inne publikacje autora

Aby ponownie wybrać temat, odśwież stronę