Spadki

Prawo cywilne. Zobowiązania i spadki. Pytania i odpowiedzi
Publikacja stanowi opracowanie prawa zobowiązań oraz prawa spadkowego w pytaniach i odpowiedziach.

Kodeks cywilny. Komentarz. Tom 6. Spadki
Publikacja zawiera szczegółowe omówienie problematyki dziedziczenia.

Kodeks cywilny. Komentarz. Spadki. TOM IV
Przystępny, zwięzły komentarz do przepisów księgi czwartej Kodeksu cywilnego - prawo spadkowe, w którym omówiono wszystkie instytucje prawne regulujące skutki prawne śmierci osoby fizycznej w sferze cywilnoprawnych stosunków majątkowych.
W komentarzu znajdą Państwo odpowiedzi na pytania:
- Jak w prawidłowy sposób interpretować przepisy kodeksu cywilnego dotyczące prawa spadkowego?
- Jakie są prawnie dopuszczalne formy dysponowania majątkiem na wypadek śmierci?
- Jak ograniczyć odpowiedzialność następców prawnych za zaciągnięte przez zmarłego długi spadkowe, tzw. dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza?
- Czym jest wykaz inwentarza i jak prawidłowo go sporządzić?
- Czym różni się zapis zwykły od zapisu windykacyjnego?
- Jak przeprowadzić dział spadku?
Komentarz uwzględnia zmiany w prawie:
- W szczególności omówiono nowelizację wynikającą z ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 539), która wejdzie w życie 18 października 2015 r. Zmiana ta wprowadziła zasadę odpowiedzialności za długi spadkowe z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, tj. do wysokości wartości aktywów spadkowych w miejsce obowiązującej dotychczas zasady odpowiedzialności nieograniczonej.
- Bogaty wybór najnowszego orzecznictwa SN oraz aktualna literatura przedmiotu.
Do kogo komentarz jest adresowany?
- Komentarz przeznaczony jest zarówno dla praktyków specjalizujących się w prawie spadkowym: sędziów, notariuszy, adwokatów, radców prawnych, jak i teoretyków prawa.

Spadki. Poradnik
Jeśli chcesz mieć wpływ na losy swojego majątku i sporządzić testament, jeśli otrzymałeś spadek lub jesteś uwikłany w spór z innymi spadkobiercami co do podziału spadku, ten poradnik pomoże Ci podjąć właściwe działania.Spadki. Poradnik to omówienie całokształtu problematyki prawa spadkowego, zaczynając od wyjaśnienia jego podstawowych pojęć i założeń aż do przedstawienia poszczególnych instytucji prawa spadkowego.Część pierwsza poradnika dotyczy okresu przed śmiercią spadkodawcy i zawiera wiadomości o: sporządzeniu testamentu, odwołaniu i interpretacji testamentu, wykonawcy testamentu, powołaniu spadkobiercy, zapisie i poleceniu oraz zrzeczeniu się dziedziczenia. W części drugiej szczegółowo analizowane są przepisy normujące: dziedziczenie ustawowe, skład spadku, przyjęcie i odrzucenie spadku, sądowe stwierdzenie nabycia spadku, poświadczenie dziedziczenia, odpowiedzialność za długi spadkowe oraz zachowek. Część trzecia jest poświęcona działowi spadku.Poradnik jest przeznaczony dla osób niemających wystarczającej wiedzy na temat prawa spadkowego, którym znajomość przepisów tej dziedziny pozwoli rozstrzygnąć konkretne problemy. Książka podejmuje nie tylko kwestie teoretyczne, lecz zawiera też liczne przy-kłady zastosowania przepisów w praktyce.

Transmisja spadku
W publikacji starano się w sposób możliwie przejrzysty przedstawić tytułową instytucję, jej istotę i charakter na tle szeroko rozumianych stosunków z zakresu prawa materialnego, procedury cywilnej i prawa prywatnego międzynarodowego.

Postępowanie w sprawach o zabezpieczenie spadku, spis inwentarza i wykaz inwentarza
Kompleksowe omówienie przebiegu postępowania w sprawach o zabezpieczenie spadku, spis inwentarza oraz wykaz inwentarza.

Umowa o dział spadku
Stan prawny na 10.11.2007 r.
Dział spadku należy do tych instytucji z zakresu prawa spadkowego, które odgrywają szczególnie istotną rolę w praktyce, tak z perspektywy ochrony interesów spadkobierców,jak i innych osób ...

Prawo spadkowe
Publikacja prezentuje kompletny wykład współczesnego polskiego prawa spadkowego.

Prawo spadkowe
Publikacja stanowi kompleksowy zbiór zagadnień odnoszących się do spadku. Zamieszczono w niej kompletny zbiór wzorów pism procesowych oraz zbiór przepisów obejmujący całość aktów prawnych z zakresu dziedziczenia.

Zabezpieczenie spadku i spis inwentarza. Komentarz do art. 627-639 k.p.c.
Publikacja przedstawia praktyczne i teoretyczne aspekty dotyczące dokonywania przez komornika zabezpieczenia spadku i spisu inwentarza.

Podstawy prawa cywilnego. Prawo spadkowe
Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów różnych typów szkół wyższych, gdzie wykłada się podstawy prawa cywilnego, a zatem przede wszystkim kierunków prawniczych. Korzystać mogą z niej także aplikanci oraz inne osoby zajmujące się prawem spadkowym.

Nieruchomości w prawie cywilnym, administracyjnym i podatkowym. Tom II
W publikacji w sposób szczegółowy i kompleksowy zaprezentowano problematykę szeroko pojętego obrotu nieruchomościami i korzystania z nich zarówno w stosunkach gospodarczych, jak i rodzinnych.

Notarialne poświadczenie dziedziczenia
Instytucja notarialnego poświadczenia dziedziczenia umożliwia szybkie przeprowadzenie wszelkich formalności związanych z uregulowaniem spraw spadkowych i uzyskanie dokumentu potwierdzającego prawa do spadku. Celem prezentowanej publikacji jest omówienie tej instytucji w sposób praktycznie użyteczny.
W pracy analizie poddano także inne czynności przeprowadzane przez notariuszy, w tym ocenę ważności testamentów oraz oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Przedmiotem rozważań jest również nieznana dotychczas polskiemu systemowi prawnemu instytucja zapisu windykacyjnego.
Adresaci:
Książka jest adresowana przede wszystkim do notariuszy. Korzystać z niej mogą także sędziowie, adwokaci i radcowie prawni, którzy zawodowo zajmują się potwierdzaniem praw do spadku; może być pomocna również aplikantom prawniczym.
Zachowek, spadek i postępowanie spadkowe
Kodeks Cywilny definiuje spadki jako ogół praw i obowiązków cywilnoprawnych o właściwościach majątkowych spadkodawcy, które z chwilą jego śmierci poprzez dziedziczenie przechodzą na spadkobierców.
W skład spadków wchodzą wyłącznie prawa i obowiązki majątkowe zmarłego o charakterze cywilnoprawnym. Należą do niego m.in.: własność i współwłasność rzeczy, użytkowanie wieczyste, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawa i obowiązki będące następstwem umów zawartych pod warunkiem, prawo pierwokupu/odkupu, autorskie prawa majątkowe, prawo do patentu, obligacje, prawa i obowiązki wspólników spółek osobowych, udziały i akcje spółek kapitałowych.
Spadki to również długi spadkowe. Są to przede wszystkim zobowiązania spadkodawcy – zaciągnięte kredyty i pożyczki, pobrane zaliczki lub odszkodowania – jak i wszystkie koszty powiązane z pogrzebem i postępowaniem spadkowym bądź notarialnym poświadczeniem dziedziczenia.
Do spadków nie zalicza się natomiast praw majątkowych, które zostają uchylone z chwilą śmierci osoby, a także prawa i obowiązki nabywane przez sprecyzowane osoby, pomijając fakt czy są to spadkobiercy czy inne osoby.
W książkach o spadkach w Profinfo.pl znaleźć można szczegółowe informacje dotyczące przyjęcia lub odmowy odebrania spadku, jak również praktyczne wskazówki ułatwiające poszczególne procedury.