Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych 1986-2016
W publikacji przeanalizowano wybrane zagadnienia z okresu 30 lat funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, a więc od rozpoczęcia jego działalności.

Na straży państwa prawa. Trzydzieści lat orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego
Zbiór wybranych najważniejszych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego wraz z komentarzem ekspertów.

Konstytucja RP w orzecznictwie TK oraz SN i NSA
Pozycja nawiązuje do ogólnej koncepcji poprzednich dwóch wydań książki „Konstytucja III RP w tezach orzeczniczych Trybunału Konstytucyjnego i wybranych sądów”. W książce Skupiono się głównie na wypowiedziach orzeczniczych TK, które zapadły w latach 2011-2016. Wybierano szczególnie te orzeczenia, które podsumowywały dotychczasowy dorobek kolejnych składów i już pokoleń sędziów Trybunału. Tam, gdzie w danym przypadku nie udawało się odnaleźć orzeczeń z tego okresu, odwołujących się do kolejnych artykułów Konstytucji RP, sięgano po orzeczenia wcześniejsze, chociaż wyłącznie w niezbędnym zakresie, by dać możliwość zorientowania się czytelnikowi w głównych tezach.

Konstytucyjny spór o granice zmian organizacji i zasad działania Trybunału Konstytucyjnego: czerwiec 2015 - marzec 2016
Publikacja jest poświęcona nowelizacjom ustawy z 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym.

Prawo konstytucyjne wraz z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego
Praca zawiera kompleksowe omówienie problematyki prawa konstytucyjnego w sposób przystępny i dostosowany do wymagań egzaminacyjnych z tego przedmiotu. Uwzględnia aktualny stan prawny i najnowsze orzecznictwo. Tym, co niewątpliwie wyróżnia ją na tle innych podobnych prac dostępnych obecnie na rynku wydawniczym jest szerokie wykorzystanie poglądów polskiej doktryny prawa i judykatury. Umiejętnie dobrane fragmenty orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego oraz innych sądów trafnie ilustrują omawiane problemy i pozwalają na samodzielną, pogłębioną ich analizę. Z kolei przywoływana w pracy literatura uzupełnia i poszerza wiedzę na temat wybranych zagadnień z zakresu prawa konstytucyjnego, jak również zachęca do ich dalszego studiowania. Zagadnienia bardziej skomplikowane zostały przedstawione przez Autorów pracy w postaci tabelarycznej, co niewątpliwie ułatwia ich zrozumienie i zapamiętanie. Na uwagę zasługuje przemyślana struktura pracy, zwięzłość ujęcia omawianych zagadnień oraz graficzne wyeksponowanie najważniejszych wątków. Praca ta powinna zainteresować aplikantów oraz studentów kierunków prawniczych przygotowujących się do egzaminu z prawa konstytucyjnego i egzaminów z przedmiotów pokrewnych. Będzie ona stanowiła bardzo dobre uzupełnienie materii omawianej w podręcznikach akademickich.Dr hab. Monika Florczak-Wątor

"Trzynastki" - po wyroku TK
Dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. "trzynastka") jest świadczeniem ze stosunku pracy, które nie ma charakteru powszechnego, przysługuje ono wyłącznie pewnym grupom zatrudnionych. Jest to również specyficzna premia regulaminowa, mająca charakter składnika wynagrodzenia, premii uzupełniającej wynagrodzenie, czy też innego rodzaju świadczenie dodatkowe dla pracowników. "Trzynastki" w Polsce dotyczą ok. 1 mln zatrudnionych w szeroko pojętej administracji publicznej i stanowią stały element ich wynagrodzeń. Prawidłowy sposób ustalenia prawa do ich przyznania budzi wiele kontrowersji, chociażby w kontekście stanowiska Trybunału Konstytucyjnego, który uznał niektóre przepisy regulujące je, za niezgodne z Konstytucją.

Rzecznik praw obywatelskich jako wnioskodawca w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym
Monografia dotyczy teoretycznych i praktycznych aspektów problematyki wnioskowania przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego o dokonanie kontroli konstytucyjności norm prawnych. Autorka próbuje udzielić odpowiedzi na trzy zasadnicze pytania:
- jaka jest rola RPO w utrwalaniu i wyjaśnianiu konstytucyjnych zasad prawa w systemie ochrony wolności i praw jednostki w Polsce;
- jaka jest skuteczność działań RPO w zakresie ochrony wolności i praw człowieka, również poprzez wskazanie konkretnych danych liczbowych;
- jaki jest udział RPO w odkodowaniu treści zasady demokratycznego państwa prawnego, zasad przewodnich oraz wybranych wolności, praw i obowiązków jednostki. W publikacji wskazano również efekty aktywności Rzecznika w dwóch obszarach, tj. jako konsekwencje w zakresie zasad prawidłowego tworzenia systemu prawa oraz w sferze skuteczności jego działań w odniesieniu do sytuacji prawnej jednostki. Uświadamia to, jak szerokie są możliwości działania polskiego ombudsmana i jak wiele spraw nie mieści się w jego kompetencjach, dlatego należy je kierować do odpowiednich organów i instytucji, zamiast absorbować nimi RPO.
Adresaci:
Książka jest skierowana do przedstawicieli teorii i praktyki prawa konstytucyjnego, w tym do sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych, adwokatów, radców prawnych,legislatorów oraz urzędników administracji publicznej. Powinna także zaciekawić osoby zajmujące się ogólną teorią prawa konstytucyjnego oraz wszystkich tych, którzy interesują się tą gałęzią prawa.

Kontrola konstytucyjności prawa a stosowanie prawa w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego
Publikacja omawia problem wyznaczenia granicy między kontrolą konstytucyjności prawa a stosowaniem prawa przez najwyższe organy władzy sądowniczej - Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny.

Prawo intertemporalne w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego
Niniejsze opracowanie kładzie nacisk przede wszystkim na praktykę. Poza wstępem prof. Ewy Łętowskiej, która - uwzględniając kontekst konstytucyjny - kompleksowo usystematyzowała problematykę podstawowych zasad prawa intertemporalnego, całość stanowi zbiór orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego zawierających rozważania międzyczasowe.

Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego a Kodeks postępowania cywilnego
W dniach 24?26 września 2009 r. w Serocku koło Warszawy odbył się Ogólnopolski Zjazd Katedr i Zakładów Postępowania Cywilnego zorganizowany przez Katedrę Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wzięli w nim udział procesualiści z uniwersyteckich wydziałów prawa, szkół niepublicznych, sędziowie Sądu Najwyższego, Prezes i radcowie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa oraz zaproszeni specjalnie, ze względu na przedmiot obrad, Prezes i sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Referaty oraz dyskusja były poświęcone niezwykle aktualnej tematyce znaczenia i wpływu orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego na Kodeks postępowania cywilnego oraz jego wykładnię.Niniejsza publikacja zawiera referaty przygotowane na Zjazd, wypowiedzi przedstawione w toku dyskusji oraz opracowania nadesłane przez innych uczestników Zjazdu.Celem publikacji jest prezentacja szerszemu gronu odbiorców poglądów wyrażonych w czasie Zjazdu. Jest ona adresowana nie tylko do specjalistów z zakresu prawa procesowego lub konstytucyjnego, lecz także do wszystkich osób uczestniczących w szeroko pojętym obrocie cywilnoprawnym (adwokatów, radców prawnych, sędziów, przedsiębiorców), dla których znajomość orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w dziedzinie postępowania cywilnego oraz jego skutków jest przydatna w ich codziennej praktyce.