Umowa deweloperska
![Nowa ustawa deweloperska z deweloperskim funduszem gwarancyjnym w praktyce rynku mieszkaniowego. Wpisy praw i roszczeń z umów deweloperskich do księgi wieczystej [PRZEDSPRZEDAŻ] Nowa ustawa deweloperska z deweloperskim funduszem gwarancyjnym w praktyce rynku mieszkaniowego. Wpisy praw i roszczeń z umów deweloperskich do księgi wieczystej [PRZEDSPRZEDAŻ]](https://static.profinfo.pl/image/core_products/2022/5/11/709004e1b707b9c745b99c7ffce421f5/admin/shop/978-83-8286-566-0_.jpg)
Nowa ustawa deweloperska z deweloperskim funduszem gwarancyjnym w praktyce rynku mieszkaniowego. Wpisy praw i roszczeń z umów deweloperskich do księgi wieczystej [PRZEDSPRZEDAŻ]
Pierwsze na rynku prawniczym omówienie przepisów nowej ustawy deweloperskiej, obowiązującej od dnia 1 lipca 2022 r.

Umowa deweloperska w praktyce
W publikacji w kompleksowy sposób omówiono wszystkie aspekty prawne związane ze stosowaniem umowy deweloperskiej. Przedstawiono również wnioski z licznych dyskusji toczących się wokół ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (zwanej ustawą deweloperską), wskazując optymalne sposoby jej interpretacji.
Autorzy dokonali analizy poszczególnych etapów związanych z zawarciem i wykonaniem umowy deweloperskiej, omówili także aspekty podatkowe oraz kwestie odpowiedzialności z tytułu nienależytego wykonania umowy lub ustawy.
Na końcu każdego rozdziału znajdują się odpowiedzi na najczęściej występujące pytania czy wątpliwości, co jeszcze bardziej podkreśla praktyczny walor książki, która staje się instrukcją stosowania przepisów wymienionej ustawy. Bardzo pomocne w kształtowaniu stosunku umownego między stronami umowy deweloperskiej będzie także przytoczenie wielu rozstrzygnięć Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Adresaci:
Publikacja przeznaczona jest dla pracowników działów prawnych i specjalistów firm deweloperskich, przedstawicieli zawodów prawniczych: sędziów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy, aplikantów oraz pracowników banków.
![Przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne. Problemy prawne [PRZEDSPRZEDAŻ] Przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne. Problemy prawne [PRZEDSPRZEDAŻ]](https://static.profinfo.pl/image/core_products/2022/5/19/ece3ec9ce441857d768b193c85cf0dc3/admin/shop/978-83-8286-327-7_.jpg)
Przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne. Problemy prawne [PRZEDSPRZEDAŻ]
W publikacji wyjaśniono wątpliwości związane ze statusem prawnym przyłączy i problemów prawnych związanych z ich własnością, posadowieniem oraz zapewnieniem niezawodnego funkcjonowania.

Leksykon prawa budowlanego, planowania przestrzennego, gospodarki nieruchomościami
Uporządkowane alfabetycznie hasła związane z prawem budowlanym, planowaniem przestrzennym oraz gospodarką nieruchomościami, opatrzone wyjaśnieniami autorów, orzecznictwem i ciekawymi problemami praktycznymi.

Odbiór lokalu mieszkalnego w świetle umowy deweloperskiej
Przedmiotem niniejszej książki jest przedstawienie problematyki odbioru lokalu mieszkalnego na tle rozwiązań przyjętych w ustawie deweloperskiej. Intencją wprowadzenia ustawy deweloperskiej było zapewnienie skutecznej ochrony nabywcom lokali mieszkalnym. Jednym z takich ustawowych środków ochrony nabywców jest odbiór lokalu mieszkalnego. Nie mniej jednak w toku dokonywania czynności odbioru często pojawiają się wątpliwości co do przysługujących praw i obowiązków leżących zarówno po stronie nabywcy, jak i dewelopera. Książka obejmuje przedstawienie w zarysie wybranych zagadnień dotyczących umowy deweloperskiej, omówienie istoty, procedury oraz skutków prawnych odbioru, a także cechy wyróżniające tę instytucję na tle innych stosunków cywilnoprawnych. Na uwagę zasługuje podjęcie analizy zagadnienia zastosowania przepisów prawnych tyczących się odbioru, które nie zostały uregulowane w ustawie deweloperskiej oraz ważnego dla nabywców tematu odpowiedzialności za usunięcie wad w lokalu mieszkalnym. Omawiana w książce problematyka jest ważna zarówno dla dewelopera, jak i nabywcy, dla którego odbiór stanowi przełomowy moment w realizacji celu zaspokojenia potrzeby mieszkaniowej. Może też stanowić cenne źródło informacji dla wszystkich, którzy zainteresowani są tematyką rynku mieszkaniowego

Treść i charakter prawny umowy deweloperskiej
W monografii wyjaśniono istotę umowy deweloperskiej z uwzględnieniem dotychczasowej literatury i orzecznictwa, które stanowi ważną ilustrację przedstawianych problemów praktycznych. Publikacja jest wynikiem nie tylko analizy teoretycznej, lecz także empirycznych badań autorki nad umowami deweloperskimi zawieranymi w obrocie. Opracowanie zawiera szczegółowe omówienie wielu ważnych zagadnień prawnych, tj. stron, przedmiotu umowy oraz treści świadczeń stron - w tym obowiązków dewelopera i nabywcy nieruchomości. Autorka przedstawia również problematykę ograniczenia swobody umów deweloperskich oraz dokonuje ich kwalifikacji.
W pracy zasygnalizowano ponadto zagadnienia dotyczące innych umów zawieranych przez deweloperów, które nie mieszczą się w konstrukcjach prawnych ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, ale są do nich zbliżone i nadal funkcjonują w praktyce obrotu.
Adresaci:
Publikacja przeznaczona jest dla praktyków prawa (adwokatów, radców prawnych, notariuszy oraz sędziów), deweloperów i ich klientów oraz przedstawicieli środowisk akademickich.

Umowa deweloperska. Konstrukcja prawna i zabezpieczenie wzajemnych roszczeń stron
Złote Skrzydła Dziennika Gazety Prawnej

Z uzasadnienia kapituły:
"Autor wykazał się znakomitym warsztatem zarówno pod względem badawczym, jak i językowym. Stawia jasne tezy i solidnie je argumentuje. Książka prezentuje wysoki poziom prawniczy w sensie teoretycznym i ma duże znaczenie praktyczne, a to stanowi najbardziej oczekiwaną przez kapitułę kombinację"
partner w kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara, wykładowca w SGH
Książka stanowi pierwsze monograficzne opracowanie poświęcone prawnej konstrukcji umowy deweloperskiej dokonane z perspektywy prawa polskiego. Autor nie tylko opisuje poszczególne elementy treści tej umowy, lecz koncentruje się także na wskazaniu prawnych instrumentów zabezpieczających strony przed jej niewykonaniem. Analiza unormowań prawa polskiego - uwzględniających przepisy ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego i domu jednorodzinnego z 2011 r. - dokonana została na tle zagranicznych rozwiązań normatywnych dotyczących umów deweloperskich. Książkę wyróżnia oryginalne zaprezentowanie elementów treści umowy deweloperskiej w ujęciu funkcjonalnym dokonane na podstawie analizy umów wykorzystywanych w praktyce obrotu, a także rozbudowana część zawierająca wnioski.
Książka szeroko odnosi się do orzecznictwa sądów polskich dotyczącego umowy deweloperskiej, a także pokrewnych jej problemów prawnych; wyczerpująco przedstawia też poglądy zawarte w polskiej literaturze przedmiotu. Walorem szczególnie cennym dla praktyków może być przedstawienie przez autora konsekwencji prawnych wielu potencjalnych sytuacji odnoszących się do zawierania i wykonywania umowy deweloperskiej.
Adresaci:
Opracowanie skierowane jest przede wszystkim do prawników, lecz posłużyć może jako pomoc również przedsiębiorcom oraz klientom deweloperów, pragnącym poszerzyć swoją wiedzę na temat prawnej sytuacji stron umowy deweloperskiej.
"Przedstawiona monografia jest wartościowym dziełem autorskim o istotnych walorach teoretycznych i o ważnym znaczeniu dla praktyki prawniczej. Jest napisana ciekawie i ładnym językiem, łatwo dostrzec autentyczne zainteresowanie Autora tematem".

Ustawa deweloperska. Komentarz
W książce przedstawiono obszerną analizę przepisów ustawy deweloperskiej wraz z powiązanymi z nią przepisami.

Kredyt hipoteczny. Komentarz
Kompleksowa analiza ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.