Zasiłek macierzyński

Urlop rodzicielski, macierzyński, wychowawczy... rewolucja w przepisach!
<strong>W dniu 17 czerwca 2013 r. wchodzi w życie ustawa zmieniająca przepisy o urlopach macierzyńskich, urlopie wychowawczym i wprowadzająca nowy urlop rodzicielski. </strong>Ta swoista rewolucja to też nowe obowiązki dla pracodawców. Już w czerwcu pojawią się pierwsze wnioski o urlop rodzicielski, pierwsze wyliczenia zasiłków macierzyńskich na nowych zasadach. <br /> <br /> <strong>W nowym e-poradniku <i>"Urlop rodzicielski, macierzyński, wychowawczy... - rewolucja w przepisach"</i> znajdą Państwo wszystkie niezbędne informacje, które pomogą szybko i sprawnie wdrożyć zmiany w praktyce.</strong> <br /> <br /> <strong>W poradniku:</strong> <ul><li>praktyczne omówienie najważniejszych zmian,</li> <li>wzory dokumentów związanych z udzieleniem urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego,</li> <li>odpowiedzi na konkretne pytania i porady do zastosowania w codziennej pracy,</li> <li>prezentacja zasad udzielania dodatkowych urlopów, a także łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem dotychczasowej pracy.</li> <strong>Z publikacja dowiedzą się Państwo m.in.</strong> <ul><li>jaki jest czas trwania poszczególnych urlopów - macierzyńskiego, dodatkowego i rodzicielskiego,</li> <li>jak rodzice mogą podzielić urlop między siebie,</li> <li>kiedy powinny być złożone wnioski o urlop do pracodawcy,</li> <li>jaki urlop przysługuje rodzicom adopcyjnym,</li> <li>czy pracownica może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego,</li> <li>jakie są uprawnienia rodziców już korzystających z urlopów na zasadach obecnych.</li> <strong>E-poradnik <i>"Urlop rodzicielski, macierzyński, wychowawczy ... - rewolucja w przepisach"</i> - praktycznie i na temat o zmianach w urlopach.</strong> <br /> <br /> <strong>Adresaci:<br /></strong> Publikacja przeznaczona jest dla wszystkich pracodawców, a także dla pracowników, którzy chcą wiedzieć co w praktyce oznaczają wprowadzone zmiany w urlopach. <br /> <br />

Kodeks pracy - zmiany w 2013 r.
Od 1 stycznia 2013 wprowadzono zmiany w przepisach prawa pracy. Przede wszystkim jest to głośne medialnie podwyższenie wieku emerytalnego i jego konsekwencje. Po drugie, tradycyjnie wzrasta wynagrodzenie minimalne. Po trzecie, wreszcie ułatwiono zasady potwierdzania prawa do opieki zdrowotnej z NFZ. Po czwarte, nieco zmodyfikowano zgłaszanie członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Od 1 stycznia 2013 r. pracodawca może elektronicznie przesłać zapytanie do Krajowego Rejestru Skazanych w sprawie zapytania o niekaralność pracownika. Niestety, nadal pytanie może dotyczyć tylko zatrudnionych w niektórych zawodach. Inne zmiany wciąż jeszcze są na etapie ustaleń. Chodzi tu o zmiany w urlopach macierzyńskich.

Uprawnienia rodzicielskie po nowelizacji kodeksu pracy
W poradniku w sposób przystępny i kompleksowy omówione zostały wszystkie przedmiotowe zmiany, w tym związane z systemem funkcjonowania urlopów rodzicielskich, a mianowicie rezygnację z likwidacja dodatkowego urlopu macierzyńskiego i włączenie go do wymiaru urlopu rodzicielskiego.

MERITUM Ubezpieczenia społeczne 2017
Publikacja omawia zagadnienia związane z systemem ubezpieczeń społecznych i świadczeniami ubezpieczeniowymi, mając na uwadze przede wszystkim praktyczne, przystępne przedstawienie tematu.

Świadczenia rodzinne
Autorzy omawiają konkretne stany faktyczne i wskazują sposoby rozwiązania problemowych sytuacji.

Świadczenia rodzinne po zmianach od 1 stycznia 2016 r.
Kompleksowe omówienie zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, które wejdą w życie na początku 2016 r. oraz tych, które obowiązują już od września 2015 r.

Prawo pracy. 1506 pytań i odpowiedzi
Publikacja jest przewodnikiem po problematyce prawa pracy skonstruowanym w formie pytań i odpowiedzi.
Pytania, zgłaszane przez pracodawców, pracowników działów kadr, HR oraz samych zatrudnionych, zostały starannie wyselekcjonowane z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Wolters Kluwer Polska SA. Stanowią więc odzwierciedlenie problemów, z którymi na co dzień spotykają się osoby zajmujące się problematyką pracowniczą. Dla łatwiejszego korzystania z publikacji pytania zostały podzielone na grupy tematyczne, obejmujące wszystkie zagadnienia z zakresu prawa pracy.
W opracowaniu czytelnik znajdzie odpowiedzi m.in. na takie pytania jak:
- czy dopuszczalne jest zawarcie przez spółkę z o.o., w organizacji umowy o pracę z osoba, która będzie pełniła funkcję prezesa?
- jaki najdłuższy okres rozliczeniowy może wprowadzić pracodawca, gdy w firmie funkcjonuje równoważny czas pracy?
- czy można zatrudnić pracownika na dwóch różnych stanowiskach pracy w różnych systemach czasu pracy?
- czy po powrocie pracownicy do pracy z urlopu macierzyńskiego pracodawca może odmówić udzielenia przysługującego jej urlopu wypoczynkowego?
- czy impreza sportowa organizowana dla pracowników przez pracodawcę może być sfinansowana ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?
- czy odmowa przyjęcia zakresu obowiązków przez pracownika może być przyczyną rozwiązania stosunku pracy? Adresaci:
Książka przeznaczona jest dla pracowników służb personalnych, prawników specjalizujących się w prawie pracy, pracodawców, a także dla wszystkich tych, którzy zajmują się na co dzień praktycznymi aspektami tej dziedziny prawa.

Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Komentarz
W prezentowanym komentarzu Autorka w sposób kompleksowy analizuje przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Omówione zostały zagadnienia związane z ustalaniem prawa, naliczaniem i dokumentowaniem prawa do zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego wyrównawczego i opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.
Wiele uwagi poświęcono również przybliżeniu zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługujących ubezpieczonym będącym pracownikami, jak i osobom niezatrudnionym na podstawie stosunku pracy. W pubilkacji czytelnik znajdzie bogaty i usystematyzowany wybór orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów administracyjnych.
Adresaci:
Komentarz adresowany jest do pracowników jednostek ZUS, podmiotów wykonujących w imieniu pracodawcy czynności związane z ustalaniem prawa i wypłatą świadczeń oraz do wszystkich zainteresowanych tematyką przedstawioną w komentarzu.

Urlopy pracownicze
Publikacja kompleksowo przedstawia problematykę urlopów pracowniczych, uwydatniając przy tym aspekty praktyczne. Analizie poddane zostały urlopy: wypoczynkowy, bezpłatne, szkoleniowe oraz przysługujące pracownikom z tytułu rodzicielstwa.