801 04 45 45 lub 22 535 80 87

Historia LexisNexis Polska

LexisNexis to międzynarodowe przedsiębiorstwo będące wiodącym dostawcą publikacji z zakresu prawa, które swoją ofertę kieruje zarówno do przedsiębiorstw, instytucji rządowych, osób prywatnych, jak i środowiska akademickiego. Na rynku polskim firma funkcjonuje od 1952 roku i na przestrzeni ponad 60 lat działalności zyskała renomę i zaufanie wśród przedsiębiorstw, studentów i osób zawodowo związanych z obszarem prawa.

Historia Lexis Nexis w Polsce

XX wiek

W 1952 roku powstało pierwsze powojenne Wydawnictwo Prawnicze, będące wówczas jedyną oficyną prawniczą w Polsce. Następnie, w 1995 roku, ze struktury Państwowego Wydawnictwa Naukowego PWN wyodrębniono spółkę Wydawnictw Prawniczych PWN, specjalizującą się w publikowaniu wysokiej jakości literatury prawniczej. W roku 1998 doszło do zakupu spółki LexMedia, która stała się Oddziałem Publikacji Elektronicznych Wydawnictwa. Należy zaznaczyć, iż LexMedia była, w tamtym okresie, drugim na rynku polskim wydawcą publikacji prawnych.

XXI wiek

Dopiero w 2001 roku, kiedy to Wydawnictwo Prawnicze PWN i Wydawnictwo Prawnicze zostały połączone w jedną spółkę, której właścicielem stał się koncern Reed Elsevier, nazwę spółki zmieniono na Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis. Powstałe przedsiębiorstwo dołączyło do międzynarodowej grupy LexisNexis, w efekcie czego w Polsce po raz pierwszy pojawiło się logo przedsiębiorstwa. W roku 2003, Wydawnictwo wprowadziło skróconą nazwę handlową - LexisNexis.

Na przestrzeni lat 2006-2008, LexisNexis bardzo rozszerzyło swoją ofertę i wprowadziło na rynek polski serwisy online dla rynku biznesowegoSerwis News&Business, Prawno-Gospodarczy i Prawno-Gospodarczy Premium oraz serwisy EU Tracker, TotalPatent i Know Your Customer. Z kolei w roku 2009, jako efekty zdobytej wiedzy i doświadczenia, oferta LexisNexis poszerzuła się o wysokiej jakości szkolenia, realizowane przez profesjonalnych praktyków z różnych branż i dziedzin nauki.

Kolejnym produktem, dedykowanym dla kancelarii prawniczych i wdrożonym przez LexisNexis w 2010 roku, było narzędzie umożliwiające stworzenie własnej strony internetowej kancelarii z bezpieczną pocztą email. W ofercie znalazły się cztery pakiety Basic, Standard, Premium oraz Dopasowany, dostosowane do zróżnicowanych potrzeb poszczególnych kancelarii. Natomiast już w 2013 roku na polskim rynku pojawił się nowoczesny serwis prawniczy, w ramach którego udostępnione zostało przełomowe narzędzie do wyszukiwania informacji i dokumentów prawnych – LexisSearch.

W listopadzie 2014 roku nastąpiło połączenie spółki LexisNexis z Wolters Kluwer SA, które jest obecnie największym wydawnictwem i dostawcą informacji prawnej w Polsce.

Zmiana nazw produktów

W efekcie połączenia LexisNexis z Wolters Kluwer SA, ze względów formalnych, nazwy dotychczasowych produktów oferowanych przez LexisNexis uległy zmianie:

Dotychczasowe nazwy zostały natomiast zachowane w przypadku:

Każdy z programów, oferowanych obecnie przez spółkę Wolters Kluwer SA, posiada odświeżony i bardziej intuicyjny interfejs oraz został wyposażony w dodatkowe funkcjonalności, mające na celu zwiększyć komfort pracy.