FAQ Egzamin adwokacki i radcowski w 2024 roku. Terminy, opłaty, zapisy i wnioski

Rok 2024 przynosi kolejną szansę dla prawników aspirujących do uzyskania uprawnień adwokackich lub radcowskich, aby zrealizować swoje zawodowe cele i marzenia. Egzaminy adwokacki i radcowski stanowią kluczowy etap w karierze każdego prawnika, otwierając drzwi do świata profesjonalnej praktyki prawniczej. To właśnie te egzaminy weryfikują wiedzę, umiejętności oraz gotowość kandydatów do reprezentowania klientów przed sądami i innymi organami, a także do świadczenia pomocy prawnej na najwyższym poziomie.

Czytaj więcej “FAQ Egzamin adwokacki i radcowski w 2024 roku. Terminy, opłaty, zapisy i wnioski”

Co to jest tytuł prawny do nieruchomości?

Chcesz sprzedać nieruchomość, a może zależy Ci na rejestracji pod danym adresem firmy w CEIDG? Bez tytułu prawnego do nieruchomości, te i wiele innych operacji mogą okazać się niemożliwe do realizacji. Tytuł prawny nie jest tylko formalnością – to fundament, na którym opierają się wszystkie transakcje i decyzje dotyczące nieruchomości. Warto więc wiedzieć czym jest oraz jak go uzyskać.

Czytaj więcej “Co to jest tytuł prawny do nieruchomości?”

Komentarz do ustawy o ochronie zwierząt – jakie kwestie wymagały świeżego spojrzenia?

W świecie prawniczym, każde słowo ma swoje znaczenie, a każda norma może zmieniać losy ludzi i zwierząt

Nie wiem czy mogę mówić w imieniu całego zespołu autorów ale ja osobiście, kiedy rozpoczynaliśmy pracę nad przygotowaniem nowego komentarza do ustawy o ochronie zwierząt, zdawałem sobie sprawę z wyzwania, które przed nami stoi. Ta ustawa to  – można by rzec, prawdziwy „staruszek” w świecie prawa administracyjnego. Ale właśnie dlatego, moim zdaniem, potrzebowała świeżego spojrzenia.

Czytaj więcej “Komentarz do ustawy o ochronie zwierząt – jakie kwestie wymagały świeżego spojrzenia?”

Jakość w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjenta – co warto wiedzieć o nowej regulacji

Z dniem 8 września 2023 r. weszła w życie zasadnicza część przepisów ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta („Ustawa”). W założeniu ustawodawcy, ma ona w sposób kompleksowy uregulować w jednym akcie prawnym rozwiązania prawne w obszarze jakości, tworząc system jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta („System jakości”).

Czytaj więcej “Jakość w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjenta – co warto wiedzieć o nowej regulacji”

Podatek minimalny CIT. Czym jest, ile wynosi i jak go obliczyć?

Wprowadzenie podatku minimalnego CIT stanowi znaczący punkt zwrotny w polskim systemie podatkowym dla osób prawnych, wprowadzając kluczowe zmiany w zakresie ich zobowiązań podatkowych. Chociaż przepisy dotyczące tej daniny formalnie weszły w życie na początku 2022 roku, ich pełne zastosowanie zostało odroczone do końca 2023 roku dzięki nowelizacji ustawy. Oznacza to, że od 1 stycznia 2024 roku przedsiębiorstwa będą musiały zacząć stosować te przepisy, co czyni rok 2024 pierwszym rokiem, w którym podatek minimalny stanie się wymogiem. Szczególną uwagę należy zwrócić na sytuację podatników, dla których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Zgodnie z art. 38ec. ust. 2  ustawy o CIT w takim przypadku zwolnienie od podatku minimalnego będzie miało zastosowanie do końca tego roku podatkowego, nawet jeśli rozpocznie się on przed 1 stycznia 2024 roku, a zakończy po 31 grudnia 2023 roku. Ta sytuacja wprowadza dodatkowy poziom złożoności w planowaniu podatkowym przedsiębiorstw, wymagając od nich dokładnej analizy oraz przygotowania na obecne zmiany.

Czytaj więcej “Podatek minimalny CIT. Czym jest, ile wynosi i jak go obliczyć?”

KSeF – 12 najważniejszych pytań i odpowiedzi

Krajowy System e-Faktur (KSeF) będzie stanowił przełom w sposobie zarządzania obowiązkami fakturowymi przez polskie przedsiębiorstwa. Jego wdrożenie, jako odpowiedź na potrzebę cyfryzacji i automatyzacji procesów biznesowych, ma na celu nie tylko usprawnienie przepływu dokumentów, ale także zwiększenie przejrzystości oraz efektywności rozliczeń podatkowych. W naszym nadchodzącym wpisie zgłębiliśmy kluczowe aspekty tego nowoczesnego systemu, który zmieni rynek fakturowania w Polsce, stając się niezbędnym narzędziem dla przedsiębiorców dążących do optymalizacji swoich procesów księgowych.

Czytaj więcej “KSeF – 12 najważniejszych pytań i odpowiedzi”

Zmiany w prawie spadkowym, listopad 2023. Co się zmieniło w spadkach i zachowkach?

15 listopada 2023 roku na mocy ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2023.1615), weszła w życie nowelizacja prawa spadkowego, która wprowadza szereg istotnych modyfikacji w obowiązujących regulacjach. Te zmiany, które są odpowiedzią na rosnące potrzeby społeczne i zmieniające się realia prawne, mają na celu usprawnienie procedur spadkowych, zwiększenie ochrony prawnej dla małoletnich spadkobierców, a także doprecyzowanie oraz uporządkowanie istniejących przepisów.

Czytaj więcej “Zmiany w prawie spadkowym, listopad 2023. Co się zmieniło w spadkach i zachowkach?”

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur. Co to jest, od kiedy obowiązkowy i jak działa?

W dobie cyfryzacji i automatyzacji polski rynek biznesowy wkracza w nową erę e-fakturowania. Krajowy System e-Faktur (KSeF) staje się nieodłączną częścią życia przedsiębiorców, znacząco zmieniając sposób, w jaki zarządzają fakturami. Zrozumienie tego systemu jest kluczowe nie tylko dla zapewnienia zgodności z prawem, ale także dla efektywności i transparentności biznesowej.

Czytaj więcej “KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur. Co to jest, od kiedy obowiązkowy i jak działa?”

Renta socjalna. Komu przysługuje i ile wynosi w 2023 roku? Czy planowane są zmiany?

W obliczu dynamicznie zmieniających się realiów społecznych i ekonomicznych renta socjalna w Polsce w 2023 roku stanowi istotny filar wsparcia dla osób niezdolnych do pracy. To świadczenie, choć często niedoceniane, odgrywa zasadniczą rolę w systemie zabezpieczenia społecznego, zapewniając stabilność finansową osobom w trudnej sytuacji życiowej.

Czytaj więcej “Renta socjalna. Komu przysługuje i ile wynosi w 2023 roku? Czy planowane są zmiany?”

Co trzeba wiedzieć o KSeF?

Krajowy System e-Faktur, czyli KSeF, zmieni polskie firmy, organizacje i jednostki samorządu terytorialnego. Żadne inne rozwiązanie legislacyjne w ostatnich latach nie będzie miało takiego wpływu na prowadzenie działalności i żadne nie wymaga tak szeroko zakrojonych przygotowań. Od 1.07.2024 r. dominująca większość faktur w Polsce będzie miała format elektroniczny, zgodny z zawierającym ponad 300 pól wzorem, oraz będzie wystawiana i odbierana przez centralny system Ministerstwa Finansów.

Czytaj więcej “Co trzeba wiedzieć o KSeF?”