Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy KRiO

Status dziecka jako uczestnika postępowania nieprocesowego
Celem książki jest analiza statusu dziecka w postępowaniu nieprocesowym, zarówno kodeksowym, jak i pozakodeksowym, na tle obowiązującego stanu prawnego, wobec braku wyraźnego uregulowania tej kwestii w przepisach kodeksu postępowania cywilnego i ustaw pozakodeksowych.

Dobro dziecka a interesy innych podmiotów w polskiej regulacji prawnej przysposobienia
Omówienie rozwiązań normatywnych dotyczących instytucji przysposobienia przy uwzględnieniu interesów podmiotów tzw. triady adopcyjnej: przysposobionego, przysposabiających oraz rodziców dziecka.

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Komentarz
Kompleksowe omówienie regulacji dotyczących przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym m.in.: procedury Niebieskiej Karty, zakazu zbliżania się, zakazu stosowania kar cielesnych wobec dzieci.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz
Praktyczny komentarz, którego celem jest pomoc w dokonaniu wykładni przepisów Kodeksu przez osoby stosujące prawo rodzinne

Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Wybór orzecznictwa
W komentarzu w sposób przejrzysty i wyczerpujący omówiono przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przez pryzmat przywoływanych orzeczeń Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wojewódzkich sądów administracyjnych. Poza przeglądem dotychczasowego orzecznictwa autor zaprezentował poglądy przedstawicieli doktryny oraz praktyki dotyczące wykładni poszczególnych przepisów prawa rodzinnego i opiekuńczego.
Publikacja została wzbogacona o komentarze autorskie pomocne w omówieniu niejednolitej linii orzeczniczej oraz w odnalezieniu właściwej interpretacji konkretnych przepisów.
Adresaci:
Książka przeznaczona jest dla prawników praktyków - sędziów, adwokatów, radców prawnych - stanowi bowiem użyteczne narzędzie w codziennej pracy, zarówno na sali sądowej, jak i w kancelarii. Będzie również przydatna dla aplikantów zawodów prawniczych przygotowujących się do kolokwiów i egzaminów końcowych.

Przyznawanie i wypłacanie świadczeń rodzinnych
Przystępne przedstawienie zasad realizacji świadczeń rodzinnych.

Prawa i obowiązki małżonków
Książka stanowi kompleksowe omówienie unormowań działu II kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczących praw i obowiązków małżonków (art. 23-30 k.r.o.).

Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz. Wydanie 5
Kodeks rodzinny i opiekuńczego. Komentarz jest piątym wydaniem wielkiego komentarza do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pod redakcją Kazimierza Piaseckiego.
Opracowanie uwzględnia przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2012 r. dotyczące pieczy zastępczej oraz nową ustawę - Prawo prywatne międzynarodowe. Ponadto zawiera zmiany związane z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych i polegające na zaliczeniu do majątku wspólnego kwoty składek zewidencjonowanych na specjalnym subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Adresaci:
Komentarz przeznaczony jest dla prawników praktyków, tj. sędziów rodzinnych, adwokatów, prokuratorów, kuratorów sądowych.
Autorzy:
Autorami komentarza są sędziowie Sądu Najwyższego mający wieloletnią praktykę w zakresie orzekania w sprawach z dziedziny prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz
Oddajemy do rąk Czytelników pierwsze wydanie komentarza do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pod redakcją naukową prof. UW dra hab. Jacka Wiercińskiego. W gronie Autorów znaleźli się wybitni prawnicy z bardzo dużym doświadczeniem zawodowym, wśród których większość stanowią sędziowie Sądów Apelacyjnych i Okręgowych orzekający w sprawach rodzinnych, łączący bieżącą praktykę orzeczniczą z pracą kodyfikacyjną, naukową lub dydaktyczną.
Podstawowym celem publikacji jest ułatwienie rozwiązywania problemów powstających przy stosowaniu Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Dlatego - przy wykorzystaniu orzecznictwa Sądu Najwyższego - zostały wyjaśnione zagadnienia interpretacyjne o doniosłym znaczeniu dla praktycznego stosowania komentowanego aktu. Zważywszy na niewielką w ostatnim ponaddziesięcioleciu aktywność Sądu Najwyższego w sprawach rodzinnych, omówiono również szeroko orzecznictwo sądów powszechnych, także dotychczas niepublikowane, w zakresie, w jakim jest to niezbędne do zilustrowania omawianych zagadnień. Pogłębiona analiza Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego została dokonana z uwzględnieniem wszystkich zmian ustawodawczych, w tym najnowszej noweli z 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw.
Adresaci:
Publikacja jest adresowana przede wszystkim do prawników zajmujących się na co dzień prawem rodzinnym, tj. sędziów rodzinnych, adwokatów i radców prawnych, prokuratorów i kuratorów sądowych, a także do aplikantów zawodów prawniczych.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz
Prezentowana pozycja stanowi wyczerpujący komentarz do ustawy z 25.02.1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 682). Publikacja stanowi autorski komentarz do poszczególnych przepisów ustawy, a wzbogacona została o liczne orzecznictwo Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego z tezami orzeczeń oraz fragmentami uzasadnień, a także orzecznictwo Sądów Apelacyjnych i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych oraz najnowsze piśmiennictwo z komentowanej dziedziny i dziedzin pokrewnych.
Dla wygody Czytelnika w układzie wewnętrznym zastosowano wygodną strukturę prezentacji treści komentarzy:
- wyczerpujące spisy treści ułatwiające szybsze odnalezienie szukanego fragmentu,
- poszczególne, numerowane tezy rozpoczynające się hasłami przedmiotowymi ułatwiającymi orientację w tekście, pisane językiem zrozumiałym nie tylko dla prawników, ale również dla przedstawicieli innych zawodów i osób z pozaprawnym przygotowaniem zawodowym,
- akapity posiadające w treści wyróżnione najważniejsze pojęcia lub zagadnienia.
Publikacja uwzględnia kwestie dotyczące m.in.:
- małżeństwa,
- ustrojów majątkowych,
- obowiązku alimentacyjnego,
- opieki i kurateli,
- pochodzenia dziecka i władzy rodzicielskiej,
- rozwodu,
- separacji.
Wydanie szóste uwzględnia tekst jednolity Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 9.3.2017 r. oraz zawiera omówienie wszystkich nowelizacji Kodeksu wprowadzonych od momentu ukazania się poprzedniego wydania, w tym m.in.:
- zmian wynikających z ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy z 25.06.2015 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1271) dotyczących zakazu ustanowienia kuratora dla ochrony praw osoby w przypadku gdy istnieją przesłanki uznania jej za zmarłą, które weszły w życie 17.09.2016 r.
Komentarz uwzględnia również projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (UB13). Zmiany polegałyby na umożliwieniu ukończenia procesów o zaprzeczenie ojcostwa, o zaprzeczenie macierzyństwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania dziecka wszczętych za życia dziecka, a także umożliwieniu ustalenia macierzyństwa lub ojcostwa na drodze sądowej w następstwie skutecznego zakwestionowania pochodzenia dziecka po jego śmierci, a także wpisaniu wymagań profesjonalnych w stosunku do kuratorów powoływanych na podstawie art. 99 KRO oraz nałożeniu na nich obowiązku udzielania na piśmie, temu z rodziców, który nie uczestniczy w postępowaniu, niezbędnych informacji o jego przebiegu i podjętych czynnościach, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie dobro dziecka. Jednocześnie wprowadzone byłyby podstawy do finansowania wynagrodzenia tegoż kuratora ze środków publicznych poprzez odesłanie do zasad zawartych w odpowiednich regulacjach procesowych.
Komentarz ten przeznaczony jest dla bardzo szerokiego kręgu odbiorców, którzy w swojej działalności zawodowej zajmują się stosowaniem i wykładnią przepisów prawa rodzinnego i opiekuńczego. Jest on skierowany przede wszystkim do: sędziów, notariuszy, adwokatów, radców prawnych i prokuratorów, aplikantów, studentów prawa, a także studentów oraz absolwentów pedagogiki i psychologii, a ponadto lekarzy, czynnych zawodowo pedagogów, psychologów, zawodowych i społecznych kuratorów sądowych, kadry zakładów dla nieletnich, pracowników socjalnych i powiatowych centrów pomocy rodzinie, podmiotów zaangażowanych w pieczę zastępczą.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy Komentarz Przepisy wprowadzające KRO
Najobszerniejszy i najbardziej szczegółowy komentarz na rynku Wszechstronność rozważań doktrynalnych połączona z ich praktycznym zastosowaniem (analiza problemów powstających przy interpretacji i stosowaniu przepisów o zobowiązaniach na podstawie bogato wykorzystywanego orzecznictwa sądowego) Najnowsze zmiany legislacyjne Precyzyjna nawigacja wewnętrzna wyjaśnienie i pogrubienie najważniejszych pojęć, szczegółowy podział wewnętrzny komentarza do danego artykułu, numery tez pozwalające na sprawne korzystanie z wewnętrznych odesłań, szczegółowy indeks rzeczowy z odesłaniami do numerów tez w poszczególnych artykułach Praktyczne ujęcie opracowywanych zagadnień - argumenty do obrony własnych racji najnowsze orzecznictwo, z krytyczną oceną: najnowsza linia orzecznicza, a także rozbieżności w orzecznictwie, gruntowne omówienie poglądów i stanowisk prezentowanych w doktrynie w odniesieniu do komentowanych zagadnień, konsekwencje oraz rozbieżności Systemowe ujęcie tematu: Kodeks rodzinny i opiekuńczy (art. 1–184 KRO) Przepisy wprowadzające KRO (art. I–XIV PWKRO).

MERITUM Prawo rodzinne
Poradnik przybliżający zasady funkcjonowania w praktyce rodziny z punktu widzenia przepisów prawa.

MERITUM Pomoc społeczna. Wsparcie socjalne
Publikacja kompleksowo omawia tę część systemu zabezpieczenia społecznego, jaką jest pomoc społeczna, czyli opiekuńcza funkcja państwa.

Prawo rodzinne
W publikacji zawarto komentarz do przepisów prawa rodzinnego, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w praktyce pytania w zakresie omawianej dziedziny prawa, wzory pism procesowych i zbiór przepisów prawa rodzinnego.

Świadczenia rodzinne
Autorzy omawiają konkretne stany faktyczne i wskazują sposoby rozwiązania problemowych sytuacji.

Karta Dużej Rodziny. Świadczenia rodzinne
Szczegółowe omówienie zasad przyznawania członkom rodzin wielodzietnych Karty Dużej Rodziny na podstawie nowej ustawy obowiązującej od 1 stycznia 2015 r., wyjaśniono szereg wątpliwości związanych ze stosowaniem tych przepisów.

Prawo rodzinne
Niniejsze opracowanie jest kontynuacją podręcznika Profesora Jerzego Ignatowicza, którego pierwsze wydanie ukazało się w 1987 r., ostatnie - zaktualizowane przez samego Profesora - w 1996 r., a dwa następne uaktualnione wydania - w latach 2000 i 2001.

Prawo rzeczowe i rodzinne. Kazusy
W publikacji Czytelnik znajdzie kazusy wraz z rozwiązaniami odnoszące się do zagadnień z prawa rzeczowego i rodzinnego ułożone w kolejności wynikającej z systematyki Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Prawo rodzinne
W publikacji kompleksowo omówiono polskie ustawodawstwo w zakresie prawa rodzinnego.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Orzecznictwo Aplikanta
Orzecznictwo Aplikanta - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, zawiera tezy orzeczeń do poszczególnych (wybranych) artykułów tego Kodeksu.
W niniejszym zbiorze znajdziesz tezy najważniejszych orzeczeń Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych oraz sądów okręgowych. Pełną treść orzeczenia wraz z uzasadnieniem możesz następnie wyszukać w dostępnym na egzaminie komputerze.
Orzecznictwo aplikanta jest wyjątkowe ponieważ nasze materiały możesz spokojnie zabrać na egzamin, a ponadto artykuły i przyporządkowane im tezy pozwolą Ci na szybkie znalezienie właściwego orzeczenia. Dzięki temu unikniesz kolejek do komputerów w trakcie egzaminu.
Co więcej, nie martw się, że przed egzaminem zostaną opublikowane nowe orzeczenia, których niniejsza książka nie zawiera, a które będą podstawa do prawidłowego rozwiązania kazusów. Gwarantujmy aktualność stanu prawnego do dnia egzaminu zawodowego w 2019 r. Zbiór będzie aktualizowany przez dodawanie nowych, ważnych tez do orzeczeń oraz przez aktualizację stanu prawnego.
Seria Orzecznictwo Aplikanta składa się z 9 zbiorów:
- Kodeks cywilny,
- Kodeks postępowania cywilnego,
- Kodeks karny,
- Kodeks postępowania karnego,
- Kodeks rodzinny i opiekuńczy,
- Kodeks spółek handlowych,
- Kodeks postępowania administracyjnego,
- Prawo administracyjne materialne,
- Odpowiedzialność dyscyplinarna adwokatów i radców prawnych.

Prawo rodzinne i opiekuńcze. Praktyka, orzecznictwo, kazusy
Książka stanowi studium instytucji prawa rodzinnego i opiekuńczego. Jest ona szczególnie polecana aplikantom odbywającym szkolenia w ramach aplikacji radcowskiej, adwokackiej, sędziowskiej, notarialnej czy komorniczej, jak również osobom przygotowującym się do egzaminów zawodowych. Z uwagi na szerokie omówienie problematyki stosowania prawa rodzinnego i opiekuńczego, opracowanie to dedykowane jest także radcom prawnym i adwokatom, którzy w ramach wykonywania zawodu zajmują się prowadzeniem spraw rodzinnych. Przejrzysta formuła analizowanych treści sprawia, że praca ta może być również pomocna studentom prawa, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę, a także osobom, które ze względu na okoliczności życiowe stały się stroną postępowań z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego.
Prezentując poszczególne instytucje prawnorodzinne skupiono się przede wszystkim na aspektach praktycznych stosowania prawa, a omawiane zagadnienia zostały dodatkowo wzbogacone analizą orzeczeń sądów powszechnych, sądów administracyjnych oraz Sądu Najwyższego, co sprawia, że Czytelnik nie tylko lepiej zrozumie przedstawianą materię, ale zapozna się również z obowiązującą linią orzeczniczą. Chcąc sprostać wymogom, jakie stawiane są aplikantom, w pracy tej zawarto wybór różnorodnych stanów faktycznych, które pozwolą nie tylko zrozumieć specyfikę i mechanizmy procesu wykładni przepisów prawa rodzinnego i opiekuńczego, ale również należycie przygotować się do przeprowadzanych w ramach aplikacji prawniczych kolokwiów, czy egzaminów zawodowych.

Praxis Prawo rodzinne dla sędziów i pełnomocników
Praxis. Prawo rodzinne dla sędziów i pełnomocników to praktyczny komentarz do ustawy z 25.02.1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2082 ze zm.) w ujęciu systemowym. Książka obejmuje nie tylko komentarz do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ale także do pozakodeksowych regulacji dotyczących prawa rodzinnego, tj.: Konstytucji RP, ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka, ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o świadczeniach rodzinnych, ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz unormowań międzynarodowych zawartych w prawie prywatnym międzynarodowym i ustawie o umowach międzynarodowych.
Przedstawiona publikacja składa się z 4 części.
Część A publikacji to praktyczny komentarz do poszczególnych instytucji i spraw z zakresu materialnego prawa rodzinnego omawiający m.in.:
- zawarcie małżeństwa
- prawa i obowiązki małżonków
- ustawowy ustrój majątkowy
- umowne ustroje majątkowe
- przymusowy ustrój majątkowy
- ustanie małżeństwa
- separacja
- macierzyństwo
- ojcostwo
- stosunki między rodzicami a dziećmi
- przysposobienie
- obowiązek alimentacyjny
- opieka nad małoletnim
- opieka nad ubezwłasnowolnionym całkowicie
- kuratela
- pozakodeksowe regulacje dotyczące prawa rodzinnego – unormowania krajowe
- pozakodeksowe regulacje dotyczące prawa rodzinnego – unormowania międzynarodowe
W części B zamieszczono wzory umowy, porozumienia, wniosków i pism procesowych z zakresu prawa rodzinnego materialnego, dotyczące wszystkich powyższych zagadnień.
W części C znajduje się komentarz praktyczny dotyczący procedur stosowanych w sprawach rodzinnych, które dotyczą:
- właściwość sądu
- strony, zdolność sądowa i procesowa, współuczestnictwo w sporze
- koszty procesu
- postępowanie
- postępowanie nieprocesowe
Natomiast w ostatniej części C zamieszczono wzory orzeczeń z zakresu prawa rodzinnego.
W publikacji zastosowano system wzajemnych odesłań pomiędzy wszystkimi częściami pracy (A-B-C-D), który tworzy gotowe rozwiązania praktyczne, a liczne elementy tj.: przykłady, wskazówki praktyczne, odwołania do praktyki orzeczniczej ułatwiają zrozumienie skomplikowanej materii. Ponadto umowę, porozumienie, pisma procesowe oraz orzecznictwo (260 wzorów), do których w komentarzu do materialnego i procesowego prawa rodzinnego znajdują się liczne referencje. Wszystkie zagadnienia przedstawiono z wielu perspektyw – zarówno pełnomocnika procesowego i reprezentowanego przez niego klienta, jak i sędziego prowadzącego sprawy z zakresu prawa rodzinnego. Publikacja będzie również przydatna dla prokuratorów oraz specjalistów zajmujących się prawem rodzinnym w praktyce.
Publikacja ta przeznaczona jest dla szerokiego kręgu odbiorców, którzy w swej działalności zawodowej zajmują się stosowaniem i wykładnią przepisów prawa rodzinnego i opiekuńczego. Korzystać z niego powinni: sędziowie, adwokaci, notariusze, radcowie prawni, prokuratorzy, aplikanci, studenci prawa, a także studenci oraz absolwenci pedagogiki i psychologii. Może on także stanowić nieocenioną pomoc dla kuratorów sądowych, pracowników socjalnych, powiatowych centrów pomocy rodzinie czy też podmiotów zaangażowanych w pieczę zastępczą.

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Last Minute
Publikacja przybliża zasady stosowania Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie ze stanem prawnym na dzień 1 listopada 2017 r. Umożliwia szybkie powtórzenie wiadomości przed egzaminem. Zawiera tylko niezbędne informacje: • przedstawione w niezwykle przejrzystej formie; • z wykorzystaniem wielu tabel i diagramów; • z licznymi przykładami z życia i urzędowymi pismami ułatwiającymi zrozumienie i zapamiętanie informacji; • z pytaniami kontrolnymi na końcu każdego działu. Schemat opisu każdego zagadnienia jest prosty i przejrzysty: • tematy omówiono w takiej kolejności, w jakiej występują w kodeksie; • w autorskim komentarzu zaprezentowano najważniejsze informacje podane w przystępnym języku; • numery artykułów regulujących dane kwestie umieszczono w nawiasach kwadratowych – przyspiesza to odnalezienie w książce opisu konkretnych zagadnień; • diagramy pomagają w uporządkowaniu i zapamiętaniu wiadomości; • w ramkach „Uwaga” przedstawiono problemy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę; • przykłady pism oraz historie prezentujące różne życiowe sytuacje pokazują, jak kodeksowe przepisy stosuje się do konkretnych problemów; • swą wiedzę można sprawdzić dzięki serii pytań kontrolnych, do których odpowiedzi znajdują się na końcu książki. Dzięki książce dowiesz się m.in.: • kiedy można wytoczyć powództwo o nieistnienie małżeństwa; • czy można udzielić zezwolenia na zawarcie małżeństwa przed upływem miesięcznego terminu od dnia, w którym nupturienci złożyli stosowne zapewnienie; • czy można unieważnić małżeństwo po jego ustaniu; • kiedy współmałżonek traci prawo do korzystania z przedmiotów urządzenia domowego; • jakie składniki należą do majątku osobistego każdego z małżonków w przypadku ustawowego ustroju majątkowego; • na czym polega rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków; • czy w wyroku rozwodowym sąd zawsze rozstrzyga o podziale majątku wspólnego; • w jakiej sytuacji rozwiedziony małżonek może żądać zapewnienia dla siebie środków utrzymania; • czy powinowactwo ustaje po ustaniu małżeństwa; • w jakich sytuacjach domniemywa się, że ojcem dziecka jest mąż matki; • czy jeżeli w związku z uznaniem ojcostwa, ustaleniem ojcostwa lub zawarciem małżeństwa ma nastąpić zmiana nazwiska dziecka, wymagana jest do tego jego zgoda; • w jakich sytuacjach następuje wygaśnięcie władzy rodzicielskiej, a kiedy dochodzi do pozbawienia tej władzy; • na czym może polegać ograniczenie kontaktów z dzieckiem; • czy osoby spokrewnione z dzieckiem przysposabianym muszą posiadać świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez ośrodek adopcyjny; • jaki stosunek powstaje przy przysposobieniu niepełnym; • w jakim stopniu krewni obciążeni są obowiązkiem alimentacyjnym; • czy opiekunowi zawsze przysługuje wynagrodzenie; • w jakiej sytuacji sąd opiekuńczy ustanawia kuratora dla nasciturusa.

Prawo rodzinne i opiekuńcze
W dziewiątym wydaniu uwzględniono nowe publikacje dotyczące znowelizowanych przepisów prawa rodzinnego i opiekuńczego, propozycje ich dalszej korekty, dokonano reasumpcji poglądów dotyczących charakteru prawnego przesłanek zawarcia małżeństwa wyznaniowego ze skutkiem na płaszczyźnie prawa świeckiego oraz poddano analizie najnowsze poglądy co do ustawowych i umownych małżeńskich ustrojów majątkowych.
Podręcznik opiera się na systematyce Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, co powinno ułatwić poznanie poszczególnych instytucji prawnych przy jednoczesnym śledzeniu przepisów. Zostały w nim uwzględnione zagadnienia dotyczące m.in.:
- zawarcia i unieważnienia małżeństwa,
- ustrojów majątkowych małżeńskich,
- władzy rodzicielskiej,
- opieki i kurateli.

Prawo rodzinne
Podręcznik "Prawo rodzinne" stanowi przystępne i kompleksowe omówienie trudnej materii prawa rodzinnego, w którego to nauce niewątpliwie pomoże szerokie wykorzystanie tabel i schematów.
Podręcznik zawiera aktualna materie przedmiotu, w tym m.in. odnosi się do najnowszych zmian, jakie wprowadzono w latach 2014–2016 do ustawy z 9.06.2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a także zmian związanych z wejściem w życie ustawy z 25.06.2015 r. dotyczących procedury medycznie wspomaganej prokreacji.

Prawo rodzinne i nieletnich w pigułce
W opracowaniu uwzględniono następujące zagadnienia:
Prawo rodzinne:
- małżeństwo: zawarcie małżeństwa: formy i przesłanki, rozwiązanie małżeństwa: rozwód, separacja, unieważnienie,
- prawa i obowiązki małżonków: majątkowe, niemajątkowe,
- małżeńskie ustroje majątkowe: umowne, ustawowe, rozdzielność majątkowa
- pokrewieństwo: macierzyństwo, ojcostwo, pochodzenie dziecka, sądowe ustalenie ojcostwa,
- stosunki między rodzicami a dziećmi:
- przysposobienie,
- powinowactwo,
- opieka i kuratela: opieka nad małoletnim, opieka nad ubezwłasnowolnionym całkowicie,
- obowiązek alimentacyjny,
Postępowanie w sprawach nieletnich:
- postępowanie przed sądem,
- postępowanie wykonawcze,
- środki wychowawcze i lecznicze,
- środki poprawcze.
Wydanie trzecie zostało wzbogacone o pytania otwarte, wraz z odpowiedziami, które pozwolą sprawdzić stopień przygotowania do egzaminu lub kolokwium.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Kodeks rodzinny i opiekuńczy to główne źródło prawa rodzinnego, obowiązujące od 1 stycznia 1965 roku. KRiO reguluje stosunki rodzinno-prawne i zawiera przepisy dotyczące takich kwestii jak: zawarcie małżeństwa, umowy majątkowe między małżonkami, pokrewieństwo, rozwód i separacja, władza rodzicielska, opieka czy kuratela.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy kształtuje więc całość stosunków rodzinnych i składa się z trzech następujących tytułów: „Małżeństwo” (art. 1-61), „Pokrewieństwo” (art. 62-144), „Opieka i kuratela” (art. 145-184). Nazwa tytułu I idealnie odzwierciedla zawarte w nim treści, tytuł II w zasadzie opisuje stosunki między rodzicami a dziećmi, tylko w rozdziale o obowiązku alimentacyjnym wymienione zostały inne osoby, w tym krewni. Tytuł III w większej części omawia opiekę nad małoletnim. W skład prawa rodzinnego nie wchodzą jednak dwie instytucje wymienione w tym tytule, tj. opieka nad ubezwłasnowolnieniem całkowicie oraz kuratela.
Tytuły w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym zostały podzielone na działy, zaś te na rozdziały, a z kolei rozdziały na oddziały. Łącznie KRiO zawiera: trzy tytuły, jedenaście działów, dziewięć rozdziałów i pięć oddziałów.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy był wiele razy zmieniany – do tej pory nowelizowano go trzydzieści jeden razy. W związku z tym, w księgarni Profinfo.pl dostępne są różne książki o KRO, na bieżąco aktualizowane, tak by czytelnicy mogli zapoznać się z najnowszymi przepisami.