Nowe przepisy BHP 2024. Jakie zmiany w przepisach BHP dla pracodawcy?

Na mocy Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. poz. 2367) po ponad dwóch dekadach od wprowadzenia poprzednich regulacji, polski system prawny otrzymał zaktualizowane przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Te istotne zmiany, wprowadzone przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, odpowiadają na rosnące potrzeby adaptacji warunków pracy do współczesnych standardów ergonomicznych i technologicznych. Zgodnie z nowymi regulacjami, wszystkie stanowiska pracy, zarówno te już istniejące, jak i te utworzone po dacie wejścia w życie rozporządzenia, muszą spełniać zaostrzone wymogi. Pracodawcy mają czas do 17 maja 2024 roku na dostosowanie stanowisk pracy do nowych standardów, co jest kluczowe dla zapewnienia zdrowia oraz bezpieczeństwa pracowników. Te przełomowe zmiany mają na celu zmniejszenie ryzyka problemów zdrowotnych związanych z długotrwałą pracą przy komputerze, takich jak zaburzenia wzrokowe czy kłopoty z układem mięśniowo-szkieletowym.

Czytaj więcej “Nowe przepisy BHP 2024. Jakie zmiany w przepisach BHP dla pracodawcy?”

Prawa człowieka w Polsce i na świecie. Które organizacje o nie dbają? Do kogo zgłosić się po pomoc?

Prawa człowieka, kluczowe dla godności każdej istoty ludzkiej, gwarantują podstawowe wolności i ochronę niezależnie od pochodzenia, płci czy przekonań. Te fundamentalne zasady, zakorzenione głęboko w międzynarodowych deklaracjach i traktatach, obejmują nie tylko prawa osobiste jak decydowanie o swoim życiu, ale również prawa ekonomiczne takie jak prawo do pracy czy zakładania własnej działalności gospodarczej. Rządy na całym świecie są zobowiązane do ich przestrzegania oraz ochrony poprzez lokalne, a także globalne inicjatywy prawne. Współpraca międzynarodowa i działania organizacji pozarządowych umacniają je, wspierając jednostki,  i grupy w dochodzeniu sprawiedliwości oraz promując globalną odpowiedzialność za ich realizację.

Czytaj więcej “Prawa człowieka w Polsce i na świecie. Które organizacje o nie dbają? Do kogo zgłosić się po pomoc?”

Pokrewieństwo a powinowactwo. Czym się różnią, określanie stopnia?

W życiu społecznym czy prawnych zawiłościach często spotykamy się z terminami takimi jak „pokrewieństwo” i „powinowactwo”. Choć na pierwszy rzut oka wydają się podobne, kryją za sobą znaczące różnice, które mają istotne znaczenie z puntu widzenia prawa karnego, rodzinnego czy spadkowego.

Czytaj więcej “Pokrewieństwo a powinowactwo. Czym się różnią, określanie stopnia?”

FAQ System Informacji Oświatowej. Jak działa SIO, czym jest oraz jak korzystać?

W dobie cyfryzacji, gdzie każda dziedzina życia coraz bardziej opiera się na technologiach informatycznych, nie mogło zabraknąć innowacji również w sektorze edukacji. Jednym z kluczowych narzędzi, które znacznie ułatwiają zarządzanie informacją w placówkach oświatowych, jest System Informacji Oświatowej (SIO).

Czytaj więcej “FAQ System Informacji Oświatowej. Jak działa SIO, czym jest oraz jak korzystać?”

FAQ Egzamin adwokacki i radcowski w 2024 roku. Terminy, opłaty, zapisy i wnioski

Rok 2024 przynosi kolejną szansę dla prawników aspirujących do uzyskania uprawnień adwokackich lub radcowskich, aby zrealizować swoje zawodowe cele i marzenia. Egzaminy adwokacki i radcowski stanowią kluczowy etap w karierze każdego prawnika, otwierając drzwi do świata profesjonalnej praktyki prawniczej. To właśnie te egzaminy weryfikują wiedzę, umiejętności oraz gotowość kandydatów do reprezentowania klientów przed sądami i innymi organami, a także do świadczenia pomocy prawnej na najwyższym poziomie.

Czytaj więcej “FAQ Egzamin adwokacki i radcowski w 2024 roku. Terminy, opłaty, zapisy i wnioski”

Azjatycki soft power – jak własność intelektualna przyczyniała się do sukcesu regionu

Czym jest soft power?

Określenie soft power zostało zastosowane przez profesora Uniwersytetu Harwarda Josepha Nye pod koniec lat 80 – tych XX wieku. Chociaż początkowo miało ono być koncepcją analityczną wypełniającą lukę w sposobie myślenia o władzy, stopniowo nabrało politycznego oddźwięku.[1] Mimo, iż pierwotnym kontekstem była analiza potęgi amerykańskiej (której wieszczono wówczas upadek), wkrótce okazało się, że koncepcja soft power  zakorzeniła w stosunkach międzynarodowych i znalazła zastosowanie także poza Stanami Zjednoczonymi.

Czytaj więcej “Azjatycki soft power – jak własność intelektualna przyczyniała się do sukcesu regionu”

Dyrektor Szkoły – 03/2024

W MARCOWYM NUMERZE „DYREKTORA SZKOŁY” M.IN.:

Dla prenumeratorów: „Gazetka dla Rodziców”

Mniej prac domowych (Bogdan Bugdalski – dziennikarz i redaktor)

Odciążenie uczniów i rodziców poprzez likwidację prac domowych to jedna ze 100 obietnic na pierwsze 100 dni rządu Donalda Tuska. Nic więc dziwnego, że resort edukacji dąży do jak najszybszej realizacji tego planu. Tymczasem choć nie o całkowitą likwidację chodzi, pomysł i tak budzi sprzeciw środowiska oświatowego.

Czytaj więcej “Dyrektor Szkoły – 03/2024”

Przegląd Podatkowy – 03/2024

Drodzy Czytelnicy, w wyroku z 18.10.2023 r., SK 23/19, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy, które nakładają na właściciela podziemnego garażu 10-krotnie wyższy podatek niż od mieszkania, są niezgodne z Konstytucją. Zdaniem TK garaże pełniące taką samą funkcję powinny być opodatkowane w jednakowy sposób, nawet jeśli różny jest ich stan prawny. Jednakże dopiero od 2025 r. właściciele garaży podziemnych będą płacić stawki podatku od nieruchomości właściwe dla mieszkań. Odroczenie utraty mocy obowiązującej przez wadliwe przepisy sprawia, że radość podatników jest niepełna.

Czytaj więcej “Przegląd Podatkowy – 03/2024”

Co to jest tytuł prawny do nieruchomości?

Chcesz sprzedać nieruchomość, a może zależy Ci na rejestracji pod danym adresem firmy w CEIDG? Bez tytułu prawnego do nieruchomości, te i wiele innych operacji mogą okazać się niemożliwe do realizacji. Tytuł prawny nie jest tylko formalnością – to fundament, na którym opierają się wszystkie transakcje i decyzje dotyczące nieruchomości. Warto więc wiedzieć czym jest oraz jak go uzyskać.

Czytaj więcej “Co to jest tytuł prawny do nieruchomości?”