Polski Ład – czy podatek dochodowy od osób fizycznych będzie jeszcze powszechny?

Istotną częścią zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu są nowe regulacje odnoszące się do wprowadzenia różnego rodzaju zwolnień podatkowych i wyłączeń podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. Są one popularnie nazywane PITEM-ZERO.

Czytaj więcej “Polski Ład – czy podatek dochodowy od osób fizycznych będzie jeszcze powszechny?”

Czym jest intercyza małżeńska? Koszt intercyzy po ślubie i skutki: długi, dziedziczenie

W momencie zawarcia związku małżeńskiego, z mocy prawa dochodzi do powstania tzw. majątkowej wspólności ustawowej. Ten rodzaj małżeńskiego ustroju majątkowego, oznacza m. in., że gromadzone w czasie małżeństwa przedmioty czy osiągane dochody – automatycznie stają się częścią wspólnego majątku. Zmianę takiego stanu rzeczy umożliwia intercyza małżeńska, czyli umowa notarialna regulująca relacje majątkowe między żoną a mężem. Pomimo, iż w rzeczywistości zakres i zastosowanie intercyzy są bardzo szerokie, to powszechnie kojarzona jest ona z ustanowieniem rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. Ile kosztuje intercyza po ślubie oraz w jaki dokładnie sposób wpływa ona na dziedziczenie i długi?

Czytaj więcej “Czym jest intercyza małżeńska? Koszt intercyzy po ślubie i skutki: długi, dziedziczenie”

Stan wyjątkowy – jakie ograniczenia, kiedy można wprowadzić i z czym to się wiąże?

Stan wyjątkowy jest jednym z trzech środków zaradczych, jakie – obowiązująca w naszym kraju Konstytucja – dopuszcza w ramach tzw. stanów nadzwyczajnych. Przyczynkiem do omówienia tego zagadnienia i przedstawienia jego specyfiki, jest rozporządzenie Prezydenta Polski, który z początkiem września 2021 roku, zdecydował się na wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze granicznym z Białorusią. Czym dokładnie jest stan wyjątkowy oraz z jakimi wiąże się ograniczeniami dla mieszkańców na terenie nim objętym? Jakie jeszcze są konsekwencje wprowadzenia stanu wyjątkowego, o których warto wiedzieć?

Czytaj więcej “Stan wyjątkowy – jakie ograniczenia, kiedy można wprowadzić i z czym to się wiąże?”

Gdzie szukać darmowych porad prawnych w Warszawie? Sprawdź punkty nieodpłatnej pomocy prawnej

Mieszkańcy Warszawy i okolic mają prawo do bezpłatnej porady adwokata, radcy prawnego lub innej osoby wykonującej zawód prawniczy, jeśli takiej potrzebują. Pomoc prawna i porady obywatelskie są dostępne dla wszystkich osób, których nie stać na płatne usługi. Poradnictwo oferowane jest w określonych punktach Warszawy i uwzględnia działania dostosowane do indywidualnej sytuacji. Darmowa pomoc ma na celu podniesienie świadomości w zakresie praw i obowiązków obywatelskich, a także zrozumienie i rozwiązanie konkretnych problemów. W ramach tego doradztwa każdy może również liczyć na wsparcie w opracowaniu planu działania, przygotowaniu odpowiednich dokumentów i ich realizacji.

Czytaj więcej “Gdzie szukać darmowych porad prawnych w Warszawie? Sprawdź punkty nieodpłatnej pomocy prawnej”

Pomówienie (zniesławienie) — co grozi za niesłuszne oskarżenie? Czy można pójść do więzienia za anonimowe pomówienie?

Artykuł  212. Kodeksu Karnego podaje, że przestępstwo zniesławienia jest popełniane, gdy osoba pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie, lub właściwości, które mogą przynieść jej ujmę w opinii publicznej lub narazić ją na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

Czytaj więcej “Pomówienie (zniesławienie) — co grozi za niesłuszne oskarżenie? Czy można pójść do więzienia za anonimowe pomówienie?”

E-sąd (wirtualny sąd): rejestracja, profil zaufany – jak znaleźć akta sprawy w EPU?

Elektroniczne Postępowanie Upominawcze, w skrócie EPU jest szczególną procedurą w postępowaniu cywilnym służącą do przetwarzania spraw za pośrednictwem zdalnego systemu informatycznego. Przechowuje się w nim sprawy sądowe w specjalnie do tego celu stworzonym systemie. Nie ma w nim akt sprawy, a wydruki są generowane i wysyłane automatycznie. E-sąd działa całkowicie elektronicznie, chociaż ma swoją siedzibę. Jest to VI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin — Zachód w Lublinie.

Czytaj więcej “E-sąd (wirtualny sąd): rejestracja, profil zaufany – jak znaleźć akta sprawy w EPU?”

Emerytura – jak wyliczyć? Co z OFE?

Jak obliczyć wysokość emerytury i czy ZUS będzie w stanie ją wypłacić?

Wysokość emerytury przyznawanej na nowych zasadach obliczana jest jako iloraz kwoty środków zewidencjonowanych i zwaloryzowanych na koncie i subkoncie w ZUS przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego. Algorytm ten pozwala na  ustalenie wysokości emerytury, która będzie wypłacana świadczeniobiorcy. Dane dotyczące wartości posiadanych środków dostępne są na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, z kolei wartość średniego dalszego trwania życia odnaleźć można w tabelach GUS.

Czytaj więcej “Emerytura – jak wyliczyć? Co z OFE?”

Okres wypowiedzenia umowy o pracę. Kiedy złożyć wniosek?

Bez porozumienia między stronami o rozwiązaniu umowy nie można zmienić pracy przed upływem okresu wypowiedzenia. Dlatego, jeśli chcesz zmienić pracę, musisz wiedzieć, jak długo musisz pracować, zanim przeniesiesz się do nowej firmy. Okres wypowiedzenia, który otrzymujesz, pozwala twojemu dotychczasowemu pracodawcy na znalezienie nowego pracownika, a twojemu przyszłemu pracodawcy na ustalenie daty rozpoczęcia Twojej nowej pracy. Aby zapoznać się z różnymi rodzajami umów i dowiedzieć się, kiedy należy je stosować, przeczytaj poniższy artykuł. 

Czytaj więcej “Okres wypowiedzenia umowy o pracę. Kiedy złożyć wniosek?”

Intercyza małżeńska. Co to jest? Jakie są jej plusy i minusy?

Intercyza to umowa, która wprowadza zmiany dotyczące ustroju majątkowego w trakcie trwania małżeństwa. Jej celem jest zapewnienie partnerom zabezpieczenia finansowego na wypadek ewentualnego rozwodu. Niezależnie od tego, w jakim punkcie swojego związku się aktualnie się znajdujesz, zawsze warto zastanowić się nad tym, czy nie zawrzeć intercyzy. W trakcie planowania ślubu temat ten może być szczególnie istotny, ponieważ jest to moment, w którym najlepiej jest obojgu o tym porozmawiać. Intercyza zapewnia bezpieczeństwo na wypadek najgorszego scenariusza, bo kto może wiedzieć, co dokładnie wydarzy się za 10 lat? W tym artykule wyjaśniamy, jakie korzyści niesie ze sobą intercyza.

Czytaj więcej “Intercyza małżeńska. Co to jest? Jakie są jej plusy i minusy?”

e-Doręczenia i ustawa o doręczeniach elektronicznych. Kiedy wejdą w życie i jakich zmian możemy się dzięki nim spodziewać?

Jeden z elementów funkcjonowania administracji publicznej odchodzi do przeszłości. Korespondencja w formie tradycyjnej, kojarzona nierozerwalnie ze sprawami urzędowymi, sądami czy innymi organami państwowymi, już wkrótce zostanie zastąpiona przez e-Doręczenia. Projekt wprowadzający tę zmianą miał wprawdzie wejść w życie 1 lipca tego roku, jednak pandemia pokrzyżowała plany jego autorom. Nowa data to 5 października 2021. Jakie zmiany przyniesie nam ten właśnie dzień?

Czytaj więcej “e-Doręczenia i ustawa o doręczeniach elektronicznych. Kiedy wejdą w życie i jakich zmian możemy się dzięki nim spodziewać?”