Black Friday na Profinfo.pl – wszystkie książki Wolters Kluwer z rabatem 30%!

Black Friday to szaleństwo zakupowe mające swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych. Każdego roku pod koniec listopada miliony ludzi na całym świecie, w tym także w Polsce, udają się do centrów handlowych i odwiedzają sklepy online, aby skorzystać z niecodziennych obniżek cen.

Czytaj więcej “Black Friday na Profinfo.pl – wszystkie książki Wolters Kluwer z rabatem 30%!”

Świadczenie pielęgnacyjne od 2024. Dla kogo, ile wynosi, jak się ubiegać?

Świadczenie pielęgnacyjne jest przyznawane osobom, które muszą zająć się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Od 1 stycznia 2024 r. nastąpią pewne zmiany w przepisach dotyczących pobierania świadczenia pielęgnacyjnego. Kto i jak na nich skorzysta?

Czytaj więcej “Świadczenie pielęgnacyjne od 2024. Dla kogo, ile wynosi, jak się ubiegać?”

Odpowiedzialność karna lekarza za błąd medyczny. Co za to grozi? Kiedy lekarz ponosi odpowiedzialność?

Prawo do ochrony zdrowia jest fundamentalnym prawem każdego Polaka, chronionym przez art. 68 Konstytucji RP. Lekarz jest więc zobowiązany do kompetentnego wykonywania swojego zawodu tak, aby życie i zdrowie pacjenta było w pełni chronione. Aby mówić o odpowiedzialności karnej lekarza, musi dojść do jego błędu medycznego, świadomego lub nieświadomego, lub innej osoby wykonującej zawód medyczny.

Czytaj więcej “Odpowiedzialność karna lekarza za błąd medyczny. Co za to grozi? Kiedy lekarz ponosi odpowiedzialność?”

Przerwa na karmienie piersią w prawie pracy. Kiedy i komu przysługuje?

Obowiązujące przepisy prawa pracy zostały skonstruowane w taki sposób, aby świeżo upieczone matki nie musiały rezygnować z kariery zawodowej i mogły pracować, jednocześnie dbając o swoje życie rodzinne. Według przepisów każdej kobiecie, która wraca po urlopie macierzyńskim do pracy, przysługuje m.in. prawo do dodatkowej przerwy na karmienie piersią. Wynika to z zapisów Kodeksu Pracy, który dość precyzyjnie określa, w jaki sposób taki przywilej należy stosować i kiedy on przysługuje.  

Czytaj więcej “Przerwa na karmienie piersią w prawie pracy. Kiedy i komu przysługuje?”

Samowola budowlana. Definicja, kary i przedawnienie

Ustawodawca nie zdefiniował jednoznacznie pojęcia samowoli budowlanej. Pomimo to, analiza art. 48 ustawy Prawo budowlane pozwala jednak wyodrębnić pewne jej cechy. Przyjęta w 2022 roku nowelizacja Prawa budowlanego, która weszła w życie w I kwartale 2023 roku, wprowadziła istotne zmiany w przepisach w zakresie postępowania wobec samowoli budowlanych. Wprowadzona została m.in. instytucja abolicji budowlanej. Uchylono natomiast zapis o możliwości starania się o przedawnienie samowoli budowlanej, które według obecnych przepisów nie jest już możliwe.   

Czytaj więcej “Samowola budowlana. Definicja, kary i przedawnienie”

Dyrektor Szkoły – 09/2023

WE WRZEŚNIOWYM NUMERZE „DYREKTORA SZKOŁY” M.IN.:

Dla prenumeratorów: „Gazetka dla Rodziców” i kalendarz biurkowy

Wrześniowe zmiany w prawie (Monika Sewastianowicz – radca prawny)

Doprecyzowanie przepisów o ocenianiu nauczycieli i przywrócenie im prawa do wcześniejszej emerytury, jednorazowy dodatek na Dzień Edukacji Narodowej oraz laptopy dla każdego czwartoklasisty – to najważniejsze nowości na początek roku szkolnego 2023/2024.

Czytaj więcej “Dyrektor Szkoły – 09/2023”

CIT Estoński. Na czym polega, ile wynosi oraz jak skorzystać?

W dynamicznie zmieniającym się świecie gospodarki przedsiębiorcy poszukują nowych i efektywnych sposobów na optymalizację kosztów oraz zwiększenie konkurencyjności. Jednym z takich rozwiązań zyskującym na popularności w Polsce, jest CIT Estoński. Czy jest to odpowiedni wybór dla Twojego przedsiębiorstwa? Czy warto z niego skorzystać? W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej metodzie, a także powiemy, kto może z niej skorzystać.

Czytaj więcej “CIT Estoński. Na czym polega, ile wynosi oraz jak skorzystać?”

Jakie zadania ustawa o jakości w ochronie zdrowia nakłada na placówki medyczne?

Ogłoszone pod koniec sierpnia 2023 r. ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta oraz nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i niektórych innych ustaw mają za zadanie wdrożyć w podmiotach wykonującym działalność leczniczą nowe standardy w zakresie zapewnienia jakości w opiece zdrowotnej.

Czytaj więcej “Jakie zadania ustawa o jakości w ochronie zdrowia nakłada na placówki medyczne?”