Kodeks Postępowania Cywilnego KPC

Apelacja w postępowaniu cywilnym. Komentarz. Orzecznictwo
Potrzebujesz niezawodnej pomocy w przygotowaniu do egzaminu zawodowego? Sięgnij po najnowsze, piąte wydanie książki „Apelacja” Małgorzaty Manowskiej. Publikacja składa się z dwóch części: Pierwsza to klasyczny komentarz. W drugiej znajdziesz przykłady i kazusy oraz wzory poszczególnych elementów apelacji. Co ważne, autorka w jasny i praktyczny sposób wyjaśnia zmiany, które wprowadziła wielka nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego z 2019 r. Zapraszamy do lektury!

Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz
Komentarz został napisany przez praktyków dla praktyków. Autorzy Komentarza rozwiązują problemy, z którymi spotykają się w codziennej pracy. Komentowane zagadnienia mają przede wszystkim oparcie w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych.

Rozstrzyganie spraw cywilnych. Aktualne wyzwania i perspektywy
Analiza przepisów kodeksu postępowania cywilnego po kolejnych nowelizacjach. Autorzy prowadzą szerokie rozważania odnoszące się do problemów postępowania cywilnego procesowego i nieprocesowego, w tym budzącego wiele wątpliwości postępowania dowodowego oraz postępowania egzekucyjnego.

Postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych wraz z wzorami
W książce przedstawiono, w jakich przypadkach sprawa cywilna będzie uznana za sprawę gospodarczą, rozpatrywaną zgodnie z przepisami o postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych. Publikacja zawiera wzory pism procesowych.
W pakiecie taniej!

PAKIET: Podział majątku wspólnego
Bestsellerowe publikacje w niższej cenie!

PAKIET: Apelacja w postępowaniu cywilnym. Komentarz. Orzecznictwo. Apelacja, postępowanie cywilne, egzamin z postępowania cywilnego, przykłady zarzutów, środki odwoławcze + Zbiór cywilny PLUS
PAKIET:
>>> Apelacja w postępowaniu cywilnym. Komentarz. Orzecznictwo. Apelacja, postępowanie cywilne, egzamin z postępowania cywilnego, przykłady zarzutów, środki odwoławcze <<<
>>> Zbiór cywilny PLUS <<<

PAKIET: Kodeks cywilny. Komentarz + Apelacja w postępowaniu cywilnym. Komentarz. Orzecznictwo
Pakiet książek:
- Kodeks cywilny. Komentarz
- Apelacja w postępowaniu cywilnym. Komentarz. Orzecznictwo. Apelacja, postępowanie cywilne, egzamin z postępowania cywilnego, przykłady zarzutów, środki odwoławcze

PAKIET: Kodeks cywilny. Komentarz + Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz
Sprawdź pozostałe publikacje

Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie nieprocesowe. Postępowanie w razie zaginięcia lub zniszczenia akt. Postępowanie zabezpieczające. Komentarz
W publikacji w przystępny sposób wyjaśniono zasady stosowania przepisów zarówno nowych, jak i tych niezmienionych, ze wskazaniem konkretnych rozwiązań kwestii powodujących problemy w praktyce.Autorzy uwzględnili obszerny przegląd orzecznictwa oraz szereg użytecznych uwag, konstrukcje teoretyczne omawiając jedynie w niezbędnym zakresie.

Sytuacja prawna małoletniego dziecka rozwodzących się rodziców
Podstawowym celem książki jest ocena, czy dobro dziecka jest odpowiednio chronione w razie rozwodu jego rodziców i czy obowiązujące przepisy w pełni realizują zasadę stanowiącą fundament prawa rodzinnego, tj. zasadę ochrony dobra dziecka. W książce zaprezentowano całokształt regulacji materialnoprawnych i procesowych, analizując sytuację prawną małoletniego dziecka przed rozpoczęciem postępowania rozwodowego, w jego trakcie oraz po wydaniu wyroku rozwodowego przez sąd I instancji.

Tajemnica adwokacko-radcowska i notarialna oraz inne środki ochrony zaufania w postępowaniu cywilnym
W postępowaniu cywilnym musi być zapewniony odpowiedni standard ochrony tajemnicy zawodowej adwokatów, radców prawnych i notariuszy, jak również we właściwy sposób wykorzystany wysoki poziom profesjonalizmu pełnomocników zawodowych (adwokatów i radców prawnych).

Metodyka sporządzania pism procesowych w sprawach karnych, cywilnych, gospodarczych i administracyjnych
Publikacja zawiera przystępne omówienie wielu rodzajów pism – nie tylko wszczynających postępowanie, lecz także stanowiących środki odwoławcze od wydanych rozstrzygnięć.

Proces cywilny. Sprawa o alimenty
Książka bazuje na metodzie case study, tzn. przy przyjęciu konkretnego stanu faktycznego w sprawie o alimenty na dziecko.

Postępowanie cywilne w sprawach własności intelektualnej. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów
W książce poddano analizie kluczowe zmiany wprowadzone przez ustawę z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz innych ustaw wprowadzającej postępowanie odrębne w sprawach własności intelektualnej.

Sądownictwo polubowne w świetle standardów konstytucyjnych
Monografia przedstawia koncepcję zapisu na sąd polubowny jako rezygnacji z wykonywania prawa do sądu i omawia standardy konstytucyjne, które wyznaczają wzorzec weryfikacji zgodności ustawowej regulacji arbitrażu z Konstytucją.

MERITUM Prawo restrukturyzacyjne i prawo upadłościowe
Praktyczne opracowanie z serii MERITUM, przedstawiające m.in. za pomocą przykładów, schematów i wzorów poszczególne instytucje lub instrumenty prawne związane z zagadnieniem niewypłacalności i jej skutkami.

PAKIET: Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom 1-5
Trzecie wydanie cieszącego się uznaniem czytelników komentarza do przepisów postępowania cywilnego. Autorzy w sposób przystępny i kompleksowy omawiają przepisy Kodeksu, w tym zmiany, które miały miejsce w ostatnim czasie, m.in. wprowadzone dużą nowelizacją z 2019 r.

Metodyka pracy sędziego w sprawach cywilnych
W publikacji przedstawiono przebieg postępowania cywilnego w ujęciu praktycznym, objaśniono krok po kroku postępowanie cywilne z punktu widzenia obowiązków i uprawnień procesowych sędziego.

MERITUM Postępowanie cywilne. Tom I. Postepowanie rozpoznawcze i zabezpieczające. Tom II. Postępowanie egzekucyjne, arbitrażowe i międzynarodowe
MERITUM Postępowanie cywilne to systemowe ujęcie dotyczące wszystkich rodzajów postępowania w sprawach cywilnych oraz w regulacjach międzynarodowych i unijnych tych spraw.

Praktyka wobec nowelizacji postępowania cywilnego - konsekwencje zmian
Książka stanowi zbiór opracowań przygotowanych przez wybitnych procesualistów.

Doręczenia elektroniczne. Komentarz
Książka zawiera szczegółowe omówienie przepisów ustawy o doręczeniach elektronicznych.

Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie zabezpieczające
W książce omówiono zagadnienia dotyczące postępowania zabezpieczającego zawarte w przepisach ogólnych Kodeksu postępowania cywilnego.

Mediacja w praktyce mediatora i pełnomocnika
W książce przedstawiono proces rozwiązywania sporów w drodze mediacji, w tym wskazano, w jaki sposób dobiera się konkretną metodę w myśl najszerzej obecnie komentowanej metody dispute management.

Ustawa o kuratorach sądowych. Komentarz
Kompleksowy komentarz przedstawiający wyjaśnienie, jak poprawnie stosować przepisy prawa zawarte w ustawie o kuratorach sądowych.

Postępowanie cywilne. Sprawa o podział majątku wspólnego. Od złożenia wniosku do prawomocnego zakończenia postępowania
Publikacja prezentuje krok po kroku czynności podejmowane w sprawie przez strony i sąd w takim porządku, jak ma to miejsce w rzeczywistym postępowaniu sądowym – od sporządzenia wniosku do prawomocnego zakończenia sprawy.

Dopuszczalność dowodu sprzecznego z prawem w sądowym postępowaniu cywilnym
Problematyka dopuszczenia i wykorzystania dowodu sprzecznego z prawem jest jednym z najbardziej dyskusyjnych zagadnień w nauce i praktyce prawa procesowego cywilnego. Autorka przedstawia ten problem w odniesieniu do sprzeczności z Konstytucją, prawem cywilnym procesowym oraz dobrymi obyczajami i omawia go w świetle standardu rzetelnego procesu oraz podstawowych zasad postępowania cywilnego.

Rozstrzygnięcia sądowe w postępowaniu cywilnym
Rozstrzygnięcia sądowe stanowią esencję rozpoznawania spraw cywilnych. Sędziowie i referendarze sądowi muszą wiedzieć, jak rozstrzygać poszczególne sprawy czy kwestie, a pozostali znać przyczyny, dla których zapadło takie, a nie inne rozstrzygnięcie.
![Powództwo oczywiście bezzasadne. Art. 191[1] k.p.c. Powództwo oczywiście bezzasadne. Art. 191[1] k.p.c.](https://static.profinfo.pl/image/core_products/2021/2/10/3107f3650c76b5bb036015bddef55b9d/admin/shop/978-83-8223-660-6_.jpg)
Powództwo oczywiście bezzasadne. Art. 191[1] k.p.c.
Książka jako pierwsza na rynku w pogłębiony sposób podejmuje zagadnienie powództwa oczywiście bezzasadnego.

Dochodzenie roszczeń z umów kredytów frankowych. Praktyka, orzecznictwo, pytania i odpowiedzi
Publikacja kompleksowo wskazuje rodzaje wytaczanych powództw i prawidłowe sposoby formułowania żądań pozwów przy dochodzeniu roszczeń z umów kredytów frankowych. Uwzględnia małżonków jako kredytobiorców po obu stronach procesu, zarówno w trakcie trwania wspólności ustawowej, jak i po jej ustaniu.

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Komentarz
Kompleksowe kompendium wiedzy z zakresu ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Kodeks postępowania cywilnego
Kategoria 'Kodeks postępowania cywilnego KPC" zawiera wybór starannie wyselekcjonowanych publikacji obejmujących swoją treścią Kodeks postępowania cywilnego oraz zagadnienia pokrewne. W niniejszej kategorii znaleźć można książki naukowe, podręczniki akademickie oraz innego typu wydania odnoszące się do Kodeksu postępowania cywilnego KPC z uwzględnieniem wszelkich jego aspektów. Wśród zgromadzonych tu publikacji na szczególną uwagę zasługuje między innymi sześciotomowy pakiet Kodeksu postępowania cywilnego wraz z komentarzami, autorstwa Henryka Pietrzkowskiego, Jacka Gudowskiego, Jana Ciszewskiego oraz Karola Wietza czy wydany nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer "Zbiór cywilny Plus", zawierający Kodeks cywilny, Kodeks postępowania cywilnego, Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Prawo prywatne międzynarodowe oraz omówienie tematu dochodzenia roszczeń w postępowaniu grupowym.
Książki i podręczniki zebrane w kategorii „Kodeks postępowania cywilnego KPC” przeznaczone są dla szerokiego grona odbiorców. Znajdą tu coś dla siebie zarówno profesjonalni, wykwalifikowani prawnicy, pracownicy administracji rządowej i samorządowej różnych szczebli, studenci studiów prawniczych oraz wszyscy ci, którym bliskie jest prawo i związana z nim tematyka.
Zakres regulacji Kodeksu postępowania cywilnego
Kodeks postępowania cywilnego – w skrócie KPC – zajmuje się regulacjami odnoszącymi się do postępowania sądowego prowadzonego w sprawach z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, a także z zakresu prawa pracy. Kodeks postępowania cywilnego to również przepisy normujące zasady powadzenia postępowań sądowych z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz innych spraw, dla których przepisy KPC stosuje się z mocy ustaw szczególnych.
Przytoczone wyżej zasady oznaczają, iż sąd, prowadząc postępowanie sądowe w sprawach z zakresu wymienionych gałęzi prawa (prawo rodzinne i opiekuńcze, prawo pracy i inne), zobowiązany jest do opierania się o przepisy zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego.
Właściwości sądów według KPC
W polskim prawodawstwie obowiązuje swoiste przyporządkowanie sądów do konkretnego typu spraw. Przyporządkowanie to sprawia, iż nie występują lub pozostają mocno ograniczone wszelkie spory kompetencyjne odnoszące się do właściwości sądów. Kodeks postępowania cywilnego jest jednym z tych aktów prawnych, który określa właściwości sądów, w tym przypadku właściwości sądów w sprawach cywilnych.
Jak głosi art. 2 KPC, rozpoznawanie spraw cywilnych leży w gestii sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego, o ile sprawy te z określonych względów nie należą do właściwości sądów szczególnych. Jeśli przepisy szczególne przekazują sprawy cywilne do właściwości innych organów, sprawy cywilne nie są rozpatrywane w ramach postępowania cywilnego.
Obowiązki stron i uczestników postępowania cywilnego
Jak można wyczytać z treści art. 3 Kodeksu postępowania cywilnego KPC, wszyscy uczestnicy rozpoznawanego przez właściwy sąd postępowania cywilnego mają obowiązek dokonywania wszelkich czynności procesowych "zgodnie z dobrymi obyczajami". Wspomniane tu „dobre obyczaje” stanowią podstawę do zachowania powagi sądu, co z kolei przekłada się bezpośrednio na poszanowanie wydanego przez sąd wyroku. Dobre obyczaje w postępowaniu cywilnym pozwalają również na utrzymanie należytego porządku na sali sądowej i na spokojne, rzeczowe i zgodne z procedurą przeprowadzenie rozprawy.
Jak czytamy dalej we wspomnianym art. 3 KPC, strony oraz uczestnicy postępowania cywilnego zobowiązani są również do tego, aby „dawać wyjaśnienia co do okoliczności sprawy zgodnie z prawdą i bez zatajania czegokolwiek oraz przedstawiać dowody”. Zdanie to stanowi swoiste wezwanie do zachowania całkowitej prawdomówności, rzeczowości, do przedstawiania spraw zgodnie z ich biegiem oraz do potwierdzania swoich argumentów dowodami.
Szybkość postępowań cywilnych zgodna z wymogami KPC
Przewlekłość w prowadzeniu spraw sądowych to jedna z większych bolączek polskiego sądownictwa. Odczuwane jest to zarówno przez sędziów, którzy są wręcz zasypywani ogromną ilością spraw, jak i przez zwykłych obywateli czekających na rozstrzygnięcia nieraz całymi latami. Zasada szybkości postępowania opisana w art. 6 Kodeksu postępowania cywilnego mówi o tym, iż sąd „powinien przeciwdziałać przewlekaniu postępowania i dążyć do tego, aby rozstrzygnięcie nastąpiło na pierwszym posiedzeniu”. Wszystko to, oczywiście, musi jednak odbywać się w zgodnie z wymogami proceduralnymi właściwymi dla postępowania cywilnego. Sąd musi też pamiętać o tym, aby dążenie do jak najszybszego rozstrzygnięcia sprawy nie odbyło się kosztem prawdy, czyli aby dążenie do szybkiego wyjaśnienia nie sprawiło, iż cokolwiek zostanie zaniedbane, a przez to wydane rozstrzygnięcie można będzie uznać za błędne i możliwe do podważenia.
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego
Nowelizacja KPC, a w zasadzie większość jej przepisów, weszła w życie w dniu 7 listopada 2019 r. Jest to nowelizacja ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1460; dalej: k.p.c.), czyli aktu prawnego regulującego tryb oraz sposób prowadzenia spraw cywilnych, w tym również sporów gospodarczych. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego wprowadza m.in. odrębne normy rozstrzygania sporów gospodarczych, sankcje za granie na zwłokę oraz planowanie kolejności czynności procesowych sądu oraz stron, co ma prowadzić do rozpoznawania sprawy w jak najkrótszym terminie. Zmiany KPC mają przede wszystkim skrócić czas trwania postępowań przed sądami cywilnymi, a także usprawnić sam przebieg postępowania.
Najważniejsze zmiany, jakie wprowadza nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, to m.in.: nowa forma przygotowywania oraz organizacji rozpraw z udziałem stron, a także zaostrzenie rygorów wymiany pism procesowych przed rozprawą (nowy rozdział 2a „Organizacja rozpraw” art. 205(1) i nast. k.p.c.), powołanie instytucji nadużycia prawa procesowego (art. 4(1) k.p.c. oraz art. 226(2) k.p.c.), a także nowy tryb postępowania w sprawach gospodarczych (rozdział „Postępowanie w sprawach gospodarczych” art. 458(1) i nast. k.p.c.).
Nowelizacja KPC 2019
Głównym celem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego jest usprawnienie oraz skrócenie czasu trwania postępowania w sprawach cywilnych. Polepszeniu rzetelności rozpraw ma służyć skuteczne ograniczenie fikcji doręczeń pozwu. Dodatkowe usprawnienie rozpraw w sprawach cywilnych ma być wynikiem wprowadzenia wstępnego etapu planowania postępowania wraz z terminem ogłoszenia wyroku oraz przeciwdziałania obstrukcji procesowej.
Zmiana przepisów Kodeksu postępowania cywilnego wprowadziła nowe postępowanie gospodarcze, w tym m.in. nowe zasady prowadzenia sporów pomiędzy przedsiębiorcami, rygorystyczne terminy zgłaszania twierdzeń oraz dowodów w postępowaniu (tzw. prekluzja dowodowa – art. 458(5) k.p.c.), ograniczenie w korzystaniu z niektórych środków dowodowych oraz prymat dowodu z dokumentu (art. 458(10) i art. 458(11) k.p.c.), a także możliwość zawarcia umowy dowodowej oraz wyłączenia przez strony prawa do powoływania określonych dowodów (art. 458(9) k.p.c.).
Nowy Kodeks postępowania cywilnego wprowadza zmiany w zasadach ustalania właściwości miejscowej sądu, co ma umożliwić prowadzenie sprawy przeciwko konsumentowi przed sądem w miejscu jego zamieszkania, co w efekcie ma odciążyć sądy w dużych aglomeracjach miejskich. Ułatwiona będzie również procedura przeniesienia sprawy do innego sądu. Zmiany w KPC dotyczą także nowego systemu opłat sądowych, który został uproszczony i ujednolicony, a także poszerzony o rozwiązania skłaniające do polubownego rozstrzygnięcia sporów.
Nowelizacja KPC (Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 785 z późn. zm.)) przewiduje m.in. następujące zmiany:
- odpłatność niektórych spośród czynności, które dotychczas były nieodpłatne, np. wniosek o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem czy oświadczenie o rozszerzeniu lub zmianie powództwa w sposób powodujący wzrost wartości przedmiotu sporu,
- wysokość opłaty stałej w sprawach o prawa niemajątkowe i niektóre prawa majątkowe (od 30 zł do 10 000 zł),
- zmodyfikowany katalog opłat, w którym m.in. zrezygnowano z odrębnego uregulowania opłat stałych w postępowaniu uproszczonym i przyjęto mechanizm opłat stałych we wszystkich sprawach o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu lub też wartość przedmiotu zaskarżenia nie przekracza 20 000 zł; przy większej wartości będzie nadal pobierana opłata wynosząca 5 proc. wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia (opłata nie większa niż 200 000 zł),
- zmiana wysokości opłat stałych, szczególnie tych najniższych, zastępując dotychczas obowiązujące różne stawki opłat w wysokości 30, 40, 50 czy 60 zł jednolitą stawką opłaty stałej w wysokości 100 zł,
katalog opłat odnośnie ochrony praw autorskich, prawa własności przemysłowej czy czynów nieuczciwej konkurencji;
Nowelizacja KPC 2019 - najważniejsze zmiany
W komentarzu przedstawiono najważniejsze zmiany wprowadzone do kodeksu postępowania cywilnego na mocy ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. poz. 1469, zwanej ustawą zmieniającą. Ustawodawca ustawą zmieniającą wprowadza liczne zmiany do przepisów kodeksu postępowania cywilnego, które dotyczą nie tylko różnych postępowań, ale także różnych instytucji. Ponadto ustawodawca wprowadza też nowe, nieznane do tej pory prawu polskiemu, rozwiązania, których stosowanie w praktyce może wywoływać trudności. To wszystko sprawia, że komentowana nowelizacja przepisów kodeksu postępowania cywilnego może stać się prawdziwym wyzwaniem dla prawników stosujących prawo procesowe cywilne. Z uwagi na ograniczone ramy wydawnicze, w komentarzu przedstawiono tylko wybrane przez autora zmiany przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
Z uwagi na liczebność zmian wprowadzonych na podstawie ustawy zmieniającej, a także w większości ich istotny wpływ na prawa i obowiązki podmiotów postępowania, a także przebieg tego postępowania, w celu zapewnienia jasności wywodu, warto usystematyzować tę materię, kierując się kryterium kluczowych instytucji, których te zmiany dotyczą. Na podstawie powołanego kryterium zmiany te zostaną przedstawione według następujących zagadnień:
- nadużycie prawa procesowego;
- pozostawienie pisma bez rozpoznania;
- utrwalanie przebiegu posiedzenia;
- właściwość sądu;
- odsetki od kosztów procesu;
- warunki formalne pism procesowych, wyszczególnienie faktów;
- zmiany w zakresie doręczeń;
- zwrot pozwu na podstawie art. 1861 KPC;
- oddalenie powództwa na podstawie art. 1911 KPC;
- organizacja posiedzeń;
- powoływanie faktów i dowodów;
- podstawa prawa żądania;
- postępowanie dowodowe;
- postępowanie w sprawach gospodarczych;
- pozostałe zmiany przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
Nie należy jednak pomijać tego, że oprócz wymienionych zmian ustawodawca ustawą zmieniającą wprowadził także szereg innych zmian, niektóre z nich z punktu widzenia stosowania prawa można uznać za porządkujące, jak np. zastąpienie wyrazu „okoliczności faktyczne” wyrazem „fakty” (zob. np. zmiana art. 6 § 2 KPC), inne mają zaś na celu usunięcie dotychczasowych niejasności, jak np. zmiana art. 17 pkt 42 KPC polegająca na doprecyzowaniu powództwa o ustalenie istnienia lub nieistnienia uchwał organów osób prawnych lub innych jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi a posiadających z mocy przepisów szczególnych zdolność prawną.
Autor: Laskowska-Hulisz Agnieszka
Opublikowano: LEX/el. 2019, Status: aktualny, Rodzaj: komentarz praktyczny