Nowe przepisy BHP 2024. Jakie zmiany w przepisach BHP dla pracodawcy?

Na mocy Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. poz. 2367) po ponad dwóch dekadach od wprowadzenia poprzednich regulacji, polski system prawny otrzymał zaktualizowane przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Te istotne zmiany, wprowadzone przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, odpowiadają na rosnące potrzeby adaptacji warunków pracy do współczesnych standardów ergonomicznych i technologicznych. Zgodnie z nowymi regulacjami, wszystkie stanowiska pracy, zarówno te już istniejące, jak i te utworzone po dacie wejścia w życie rozporządzenia, muszą spełniać zaostrzone wymogi. Pracodawcy mają czas do 17 maja 2024 roku na dostosowanie stanowisk pracy do nowych standardów, co jest kluczowe dla zapewnienia zdrowia oraz bezpieczeństwa pracowników. Te przełomowe zmiany mają na celu zmniejszenie ryzyka problemów zdrowotnych związanych z długotrwałą pracą przy komputerze, takich jak zaburzenia wzrokowe czy kłopoty z układem mięśniowo-szkieletowym.

Czytaj więcej “Nowe przepisy BHP 2024. Jakie zmiany w przepisach BHP dla pracodawcy?”

Dyrektor Szkoły – 03/2024

W MARCOWYM NUMERZE „DYREKTORA SZKOŁY” M.IN.:

Dla prenumeratorów: „Gazetka dla Rodziców”

Mniej prac domowych (Bogdan Bugdalski – dziennikarz i redaktor)

Odciążenie uczniów i rodziców poprzez likwidację prac domowych to jedna ze 100 obietnic na pierwsze 100 dni rządu Donalda Tuska. Nic więc dziwnego, że resort edukacji dąży do jak najszybszej realizacji tego planu. Tymczasem choć nie o całkowitą likwidację chodzi, pomysł i tak budzi sprzeciw środowiska oświatowego.

Czytaj więcej “Dyrektor Szkoły – 03/2024”

Przegląd Podatkowy – 03/2024

Drodzy Czytelnicy, w wyroku z 18.10.2023 r., SK 23/19, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy, które nakładają na właściciela podziemnego garażu 10-krotnie wyższy podatek niż od mieszkania, są niezgodne z Konstytucją. Zdaniem TK garaże pełniące taką samą funkcję powinny być opodatkowane w jednakowy sposób, nawet jeśli różny jest ich stan prawny. Jednakże dopiero od 2025 r. właściciele garaży podziemnych będą płacić stawki podatku od nieruchomości właściwe dla mieszkań. Odroczenie utraty mocy obowiązującej przez wadliwe przepisy sprawia, że radość podatników jest niepełna.

Czytaj więcej “Przegląd Podatkowy – 03/2024”

Jakość w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjenta – co warto wiedzieć o nowej regulacji

Z dniem 8 września 2023 r. weszła w życie zasadnicza część przepisów ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta („Ustawa”). W założeniu ustawodawcy, ma ona w sposób kompleksowy uregulować w jednym akcie prawnym rozwiązania prawne w obszarze jakości, tworząc system jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta („System jakości”).

Czytaj więcej “Jakość w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjenta – co warto wiedzieć o nowej regulacji”

Orzecznictwo Sądów Polskich – 02/2024

W LUTOWYM NUMERZE „ORZECZNICTWA SĄDÓW POLSKICH” REDAKCJA POLECA:

Rozpoznanie sprawy cywilnej przez sąd drugiej instancji w składzie jednego sędziego jako przyczyna prowadząca do nieważności postępowania (art. 379 pkt 4 k.p.c.). Glosa do uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego – Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych – zasada prawna – z dnia 26 kwietnia 2023 r., III PZP 6/22

  • dr Grzegorz Kamieński – radca prawny, adiunkt, Instytut Społeczno-Prawny, Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu
Czytaj więcej “Orzecznictwo Sądów Polskich – 02/2024”

Przegląd Podatkowy – 02/2024

Drodzy Czytelnicy, opublikowana w lutowym numerze czasopisma krytyczna Glosa do wyroku WSA w Lublinie z 5.04.2023 r., I SA/Lu 136/23, w przedmiocie odmowy wydania  przez organ podatkowy opinii o stosowaniu preferencji, właściwie wskazuje nieprawidłowe rozumowanie WSA w Lublinie w kwestii interpretacji warunków zwolnienia od podatku u źródła dywidend wypłacanych z polskiej spółki od udziałowca w państwie członkowskim UE – który to udziałowiec, choć podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, żadnych dochodów nie osiąga.

Czytaj więcej “Przegląd Podatkowy – 02/2024”

Zmiany w prawie budowlanym 2024. Nowelizacja prawa budowlanego

Wchodząc w 2024 rok, nie sposób pominąć zmian w prawie budowlanym związanych z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1225 z późn. zm.). Mają one na celu nie tylko podniesienie jakości i bezpieczeństwa budynków, ale także odzwierciedlenie współczesnych wymogów ekologicznych oraz społecznych.

Czytaj więcej “Zmiany w prawie budowlanym 2024. Nowelizacja prawa budowlanego”

KSeF – 12 najważniejszych pytań i odpowiedzi

Krajowy System e-Faktur (KSeF) będzie stanowił przełom w sposobie zarządzania obowiązkami fakturowymi przez polskie przedsiębiorstwa. Jego wdrożenie, jako odpowiedź na potrzebę cyfryzacji i automatyzacji procesów biznesowych, ma na celu nie tylko usprawnienie przepływu dokumentów, ale także zwiększenie przejrzystości oraz efektywności rozliczeń podatkowych. W naszym nadchodzącym wpisie zgłębiliśmy kluczowe aspekty tego nowoczesnego systemu, który zmieni rynek fakturowania w Polsce, stając się niezbędnym narzędziem dla przedsiębiorców dążących do optymalizacji swoich procesów księgowych.

Czytaj więcej “KSeF – 12 najważniejszych pytań i odpowiedzi”