Kodeks Spółek Handlowych KSH

Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Tom I i II
Szczegółowy komentarz do przepisów ustawy – Kodeks spółek handlowych.

MERITUM Prawo spółek. Tom I i II
Przewodnik po problematyce prawa spółek.

Kodeks spółek handlowych. Komentarz
Zwięzłe omówienie przepisów kodeksu spółek handlowych.

Konstytucja biznesu. Zbiór przepisów. Prawo przedsiębiorców. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. CEIDG i Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy. Przedsiębiorcy zagraniczni. Kodeks spółek handlowych. Krajowy Rejestr Sądowy
Stan prawny na 22 sierpnia 2019 r.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wzory umów, pism i dokumentów
Publikacja zawiera niemal 80 wzorów umów, regulaminów, wniosków, a także pozwów związanych z prowadzeniem działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Należyta staranność zawodowa członka zarządu spółki kapitałowej
Książka szczegółowo omawia standardy zawodowej staranności członków zarządu spółki kapitałowej jako kluczowe instrumenty ładu korporacyjnego.

Jak przetrwać kryzys? Poradnik prawny dla średnich i dużych przedsiębiorstw
Autorzy przedstawili rozwiązania wynikające z Tarczy antykryzysowej, a także regulacje prawne wprowadzone w ustawie z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, nazywanej potocznie Tarczą 2.0.

Łączenie, podział i przekształcanie spółek handlowych
Kompleksowe omówienie prawnych środków transformacji podmiotów gospodarczych.

Odpowiedzialność karna menedżerów spółek handlowych
Szczegółowe omówienie odpowiedzialnosci karnej za tzw. przestępstwa menedżerskie.

Kodeks spółek handlowych. Łączenie, podział i przekształcanie spółek. Komentarz
Kompleksowe omówienie przebiegu regulowanych Kodeksem spółek handlowych procedur łączenia, podziału oraz przekształcenia na każdym ich etapie.

Kodeks spółek handlowych. Komentarz
Ekspercka wiedza w jednym tomie.

Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Tom I
W prezentowanym tomie omówiono przepisy ogólne oraz regulujące działanie spółek osobowych - jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej.

Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Tom II
W tomie drugim dużego komentarza do kodeksu spółek handlowych omówiono przepisy regulujące działanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kodeks spółek handlowych. Tom IV
W tomie czwartym dużego komentarza do kodeksu spółek handlowych omówione zostały przepisy dotyczące łączenia, podziału i przekształcania spółek oraz przepisy karne, przejściowe i końcowe.

Kodeks spółek handlowych po 15 latach obowiązywania
Monografia podsumowująca 15 lat obowiązywania Kodeksu spółek handlowych.

Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Tom 3
Niniejsza publikacja, stanowiąca trzeci z czterech tomów cennego komentarza autorskiego do Kodeksu spółek handlowych, przygotowana została przez zespół Autorów, spośród których wszyscy wiążą zainteresowania naukowe z praktyką prawniczą (doradczą bądź orzeczniczą). Dzieło to łączy wiedzę teoretyczną i tę wynikającą z doświadczenia związanego z funkcjonowaniem spółek handlowych. Stanowi to jego bardzo istotny walor, znany już z bardzo dobrze przyjętej przez Czytelników poprzedniej edycji sprzed dziesięciu lat, której niniejsze opracowanie stanowi istotnie wzbogaconą i rozbudowaną kontynuację.
Adresaci:
Książka jest adresowana zarówno do przedstawicieli nauki prawa, jak i praktyki prawniczej: adwokatów, notariuszy, radców prawnych i sędziów, a także aplikantów i studentów kierunków prawniczych, administracyjnych, menedżerskich oraz słuchaczy studiów podyplomowych związanych z problematyką spółek handlowych. Stanowi również istotną pomoc dla praktyków życia gospodarczego: inwestorów, członków zarządów, rad nadzorczych, prokurentów oraz innych menedżerów, którzy w pracy zawodowej wciąż stykają się z problematyką prawa spółek.
Autorzy komentarza są adwokatami i sędziami.

Kodeks spółek handlowych. Code of Commercial Companies. Polsko - angielski
The Code of Commercial Companies is one of the basic legal acts regulating the operations of companies in Poland. The purpose of our translation is to give foreigners who carry out or intend to start carrying out business in Poland an insight into the Code. In our view, a professional translation of legal acts and documents is of vital importance to the business environment. When translating the provisions of the company law, we did our best to combine the many years of practical experience and knowledge acquired by lawyers of the Law Firm Domański Zakrzewski Palinka and the skills of our translators, who work on contracts and corporate documents on a daily basis.
Managing Partner
Domański Zakrzewski Palinka
Kodeks spółek handlowych jest jednym z podstawowych aktów prawnych regulujących sposób działania firm w Polsce. Przygotowane przez nas tłumaczenie ma na celu przybliżenie go cudzoziemcom prowadzącym lub zamierzającym prowadzić działalność w Polsce. Mamy świadomość, że profesjonalne tłumaczenie przepisów prawa i dokumentów prawnych jest w praktyce obrotu gospodarczego niezwykle ważne. Tłumacząc przepisy prawa spółek, staraliśmy się więc jak najlepiej wykorzystać wieloletnią praktykę i doświadczenie prawników kancelarii Domański Zakrzewski Palinka oraz kunszt naszych tłumaczy, pracujących na co dzień nad przekładami kontraktów i dokumentów korporacyjnych.
Partner Zarządzający
Domański Zakrzewski Palinka

Postępowanie notarialne w kodeksie spółek handlowych
W książce omówiono obowiązki notariusza w postępowaniu notarialnym przy sporządzaniu czynności notarialnych występujących w kodeksie spółek handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii spornych w doktrynie, takich jak:
- problematyka skracania nazw (firm) w umowach i statutach spółek,
- problematyka zmian "historycznych" postanowień umów i statutów spółek,
- kwestia formy aktu notarialnego dla przedwstępnej umowy spółki,
- wykonywanie prawa głosu na zgromadzeniu przez łącznie działających przedstawicieli organu osoby prawnej,
- problematyka uchwal zgromadzenia w przedmiocie: zmiany umowy spółki z o.o., rozwiązania spółki z o.o., przeniesienia jej siedziby za granice, itd.
Publikacja zawiera również analizę sformułowanych w literaturze poglądów dotyczących tego, jak należy rozumieć dyskutowane przepisy i jakie normy należy z nich wyinterpretować. Przedstawiono także bogaty wybór orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych, Naczelnego Sadu Administracyjnego oraz wojewódzkich sadów administracyjnych dotyczącego omawianych zagadnień.
Adresaci:
Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla notariuszy, asesorów notarialnych, aplikantów notarialnych, a także sędziów, radców prawnych i adwokatów.

Ochrona akcjonariuszy mniejszościowych w kodeksie spółek handlowych
Przedmiotem publikacji jest problematyka ochrony praw akcjonariuszy mniejszościowych w kodeksie spółek handlowych.

Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Tom 2. Tytuł III. Spółki kapitałowe. Dział I. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Niniejsza publikacja, stanowiąca drugi z czterech tomów cennego komentarza autorskiego do Kodeksu spółek handlowych, przygotowana została przez zespół Autorów, spośród których wszyscy wiążą zainteresowania naukowe z praktyką prawniczą (doradczą bądź orzeczniczą). Dzieło to łączy wiedzę teoretyczną i tę wynikającą z doświadczenia związanego z funkcjonowaniem spółek handlowych. Stanowi to jego bardzo istotny walor, znany już z bardzo dobrze przyjętej przez Czytelników, poprzedniej wersji sprzed dziesięciu lat, której niniejsze opracowanie stanowi istotnie wzbogaconą i rozbudowaną kontynuację.
Adresaci:
Książka jest adresowana zarówno do przedstawicieli nauki prawa, jak i praktyki prawniczej: adwokatów, notariuszy, radców prawnych i sędziów, a także aplikantów i studentów kierunków prawniczych, administracyjnych, menedżerskich oraz słuchaczy studiów podyplomowych związanych z problematyką spółek handlowych. Stanowi również istotną pomoc dla praktyków życia gospodarczego: inwestorów, członków zarządów, rad nadzorczych prokurentów oraz innych menedżerów, którzy w pracy zawodowej wciąż stykają się z problematyką prawa spółek.
Autorzy komentarza są adwokatami, radcami prawnymi i sędziami.

Kodeks spółek handlowych. Wybór orzecznictwa
Publikacja stanowi obszerny, a zarazem usystematyzowany, zbiór orzeczeń do kodeksu spółek handlowych. Książka zawiera obszerne zestawienie wypowiedzi Sądu Najwyższego, sądów powszechnych oraz sądów administracyjnych w kwestiach istotnych dla wykładni przepisów prawa spółek handlowych. Szerokie spektrum orzeczeń nie tylko pozwala na ukazanie dominującej linii orzeczniczej w zakresie danego zagadnienia, lecz także daje możliwość zapoznania się z argumentacją zawartą w judykatach odbiegających od przeważającego sposobu wykładni. Komentarze autorki - umieszczone pod orzeczeniami przytoczonymi do poszczególnych przepisów - w wielu przypadkach dodatkowo wzmacniają uzasadnienie aprobowanego stanowiska judykatury, jak również wskazują na wątpliwości związane z tym stanowiskiem, które budzi kontrowersje.
Adresaci:
Książka przeznaczona jest dla sędziów, adwokatów i radców prawnych, dla których znajomość poglądów sądów, a zwłaszcza Sądu Najwyższego, jest nieodzowna w codziennej pracy. Będzie także pomocna studentom i aplikantom przygotowującym się do egzaminów z zakresu prawa handlowego.

Kodeksowe umowy handlowe
Nowe wydanie cenionego kompendium wiedzy na temat umów stosowanych w obrocie gospodarczym. Autorzy nie tylko w przejrzysty sposób analizują umowy, ale również podpowiadają, jak je poprawnie tworzyć.

Pozakodeksowe umowy handlowe
Kompleksowe opracowanie dotyczące umów zawieranych w obrocie gospodarczym, a nieuregulowanych w przepisach kodeksu cywilnego, w tym zarówno pozakodeksowych umów nazwanych, jak i umów nienazwanych.

Szczególne formy spółek
Książka jest pierwszym monograficznym opracowaniem przedstawiającym w sposób kompleksowy problematykę szczególnych typów spółek akcyjnych, w którym wyjaśniono specyfikę zdecydowanej większości z nich.

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC)
W publikacji przedstawiono metodykę przypisania dochodu podatnikowi, który kontroluje zagraniczną spółkę (CFC).

Rozwiązanie i likwidacja spółek handlowych
Rozwiązanie i likwidacja spółek handlowych to publikacja przygotowana z myślą o ułatwieniu przeprowadzenia likwidacji spółek. Ostatnia faza funkcjonowania przedsiębiorcy, która ma de facto doprowadzić do zakończenia jego działalności oraz zaspokojenia wierzycieli, w praktyce przysparza wielu kłopotów. Autor opracowania omawia nie tylko zagadnienia typowe, takie jak przyczyny rozwiązania spółki czy czynności likwidacyjne, lecz także mogące pojawić się problemy nietypowe, np. postępowanie z majątkiem ujawnionym po wykreśleniu spółki z rejestru, odpowiedzialność likwidatorów na podstawie art. 299 k.s.h. czy likwidację spółki w organizacji. Autor monografii zgłasza także wnioski de lege ferenda, które mają przyczynić się do większej przejrzystości norm dotyczących likwidacji spółek oraz poprawienia bezpieczeństwa obrotu prawnego.
W drugim wydaniu przedstawiono rozwiązania w zakresie likwidacji spółek, wynikające z praktyki gospodarczej ostatnich lat, w tym także praktyki radcowskiej autora. Wiele wątpliwości przedstawionych w pierwszym wydaniu publikacji zostało rozstrzygniętych dzięki doświadczeniu zawodowemu Autora.
Książka jest adresowana do prawników zajmujących się przede wszystkim prawem handlowym - adwokatów, radców prawnych, sędziów, syndyków. Z pewnością przyda się ona osobom pełniącym funkcję likwidatorów, a także tym, którzy zasiadają w zarządach spółek kapitałowych lub są wspólnikami spółek osobowych.
Oferta dla Studentów

Prawo spółek handlowych
Zagadnienia dotyczące tworzenia, organizacji, funkcjonowania i reprezentacji wszystkich typów spółek uregulowanych w Kodeksie spółek handlowych.

Umowy w obrocie gospodarczym
Podręcznik przybliżający zagadnienia dotyczące zawierania i wykonywania umów gospodarczych oraz odpowiedzialności za niewykonanie bądź nienależyte wykonanie zobowiązania przez przedsiębiorcę.

Wprowadzenie do prawa papierów wartościowych
Kluczowe zagadnienia i instytucje prawa papierów wartościowych.

Kodeks spółek handlowych ze schematami
Schematy i tekst ustawy – Kodeks spółek handlowych wraz z wykazem aktów zmieniających.
Kodeks spółek handlowych
Kodeks spółek handlowych to zbiór artykułów prawnych, regulujących zasady funkcjonowania spółek handlowych. Dokładnie, KSH określa działanie spółek osobowych – spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna – i kapitałowych – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna – oraz ich tworzenie, łączenie podział, przekształcenie czy organizację. Nie odnosi się natomiast do grup cywilnych.
Kodeks Spółek Handlowych, utworzony 15 września 2000 roku, zastąpił obowiązujący od 1 lipca 1934 r. Kodeks Handlowy. Uchylone, przepisy dotyczyły powstania, działalności i likwidacji spółek handlowych. Po przemianach ustrojowych regulacje takie były niezbędne, ponieważ do obrotu powróciły spółki prawa handlowego. Niestety, wskutek ustanowienia w 1964 roku. Kodeksu Cywilnego niektóre przepisy KH zostały unieważnione. Dopiero akcesja Polski do Unii Europejskiej zobligowała rząd do skonstruowania nowych instrumentów i uzupełnienie KH. W ten sposób utworzony został obowiązujący dziś akt prawny dotyczący spółek handlowych.
W księgarni Profinfo.pl dostępne są różne opracowania, dotyczące poszczególnych spółek, jak również całego Kodeksu. Zapraszamy do zapozna się z ofertą publikacji i książek o KSH.