Zmiany w prawie spadkowym, listopad 2023. Co się zmieniło w spadkach i zachowkach?

15 listopada 2023 roku na mocy ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2023.1615), weszła w życie nowelizacja prawa spadkowego, która wprowadza szereg istotnych modyfikacji w obowiązujących regulacjach. Te zmiany, które są odpowiedzią na rosnące potrzeby społeczne i zmieniające się realia prawne, mają na celu usprawnienie procedur spadkowych, zwiększenie ochrony prawnej dla małoletnich spadkobierców, a także doprecyzowanie oraz uporządkowanie istniejących przepisów.

Czytaj więcej “Zmiany w prawie spadkowym, listopad 2023. Co się zmieniło w spadkach i zachowkach?”

Siedem grzechów głównych popełnianych przez ludzi w rozwodzie

Rozwód też jest dla ludzi. Statystyki pokazują, że coraz częściej. Pytanie tylko czy jesteś w stanie spojrzeć na ten, niejednokrotnie, kataklizm życiowy ze spokojem połączonym z myśleniem strategicznym – by pochopne decyzje nie odbijały się echem przez wiele kolejnych lat, czy nawet resztę twojego życia.

Czytaj więcej “Siedem grzechów głównych popełnianych przez ludzi w rozwodzie”

Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy? Jakie zawiera informacje i do czego służy numer KRS przyznawany wpisywanym do rejestru przedsiębiorcom?

Informacje zgromadzone w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) stanowią jedną z najbardziej niedocenianych baz danych, oferującą dostęp praktycznie każdemu zainteresowanemu. Na co dzień do KRS zaglądają czy to przedsiębiorcy, czy dziennikarze, a przecież mogliby z niej korzystać dosłownie wszyscy. W jakim celu? Jakie informacje można uzyskać dzięki KRS i co trzeba zrobić, aby informacje te w ogóle zdobyć?

Czytaj więcej “Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy? Jakie zawiera informacje i do czego służy numer KRS przyznawany wpisywanym do rejestru przedsiębiorcom?”

Podział majątku wspólnego – przed rozwodem i po rozwodzie

Podział majątku wspólnego małżonków to jedna z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych w polskim prawie tzw. spraw działowych, zarówno pod względem faktycznym, jak i prawnym. Sam podział majątku małżeńskiego może odbyć się polubownie lub przed sądem. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że do takiego podziału może dojść dopiero po rozwodzie, podział majątku wspólnego w trakcie małżeństwa jest również możliwy.

Czytaj więcej “Podział majątku wspólnego – przed rozwodem i po rozwodzie”

Pozbawienie i ograniczenie praw rodzicielskich. Co oznacza?

Odpowiedzialność rodzicielska odnosi się do praw i obowiązków, jakie rodzice mają wobec swojego dziecka. Jednak w pewnych sytuacjach prawa te mogą zostać odebrane, zwłaszcza jeśli rodzice nie wykonują swoich obowiązków w sposób właściwy. Sprawy dotyczące pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej są zawsze trudne i bolesne dla wszystkich zaangażowanych stron. W takich sytuacjach niezależnie od tego, jak wynik sprawy wyobrażają sobie rodzice, sądy zawsze na pierwszym miejscu stawiają dobro dziecka. 

Czytaj więcej “Pozbawienie i ograniczenie praw rodzicielskich. Co oznacza?”

Czym jest intercyza małżeńska? Koszt intercyzy po ślubie i skutki: długi, dziedziczenie

W momencie zawarcia związku małżeńskiego, z mocy prawa dochodzi do powstania tzw. majątkowej wspólności ustawowej. Ten rodzaj małżeńskiego ustroju majątkowego, oznacza m. in., że gromadzone w czasie małżeństwa przedmioty czy osiągane dochody – automatycznie stają się częścią wspólnego majątku. Zmianę takiego stanu rzeczy umożliwia intercyza małżeńska, czyli umowa notarialna regulująca relacje majątkowe między żoną a mężem. Pomimo, iż w rzeczywistości zakres i zastosowanie intercyzy są bardzo szerokie, to powszechnie kojarzona jest ona z ustanowieniem rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. Ile kosztuje intercyza po ślubie oraz w jaki dokładnie sposób wpływa ona na dziedziczenie i długi?

Czytaj więcej “Czym jest intercyza małżeńska? Koszt intercyzy po ślubie i skutki: długi, dziedziczenie”

Prawo konsumenta do zwrotu towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym. Kiedy sprzedawca może, a kiedy musi przyjąć kupiony u niego produkt?

W zalewie ofert i najróżniejszych towarów, do których dostęp jest coraz prostszy, bardzo łatwo popełnić błąd i kupić coś, co niekoniecznie okazuje się być właściwym wyborem. Co wówczas? W takiej sytuacji każdy konsument ma kilka możliwości, których zastosowanie będzie zależało przede wszystkim do tego, gdzie i w jaki sposób dokonał zakupu. Może być bowiem tak, że kupionego towaru nie da się już zwrócić lub też będzie to można zrobić szybko i bez najmniejszego problemu. Jak w praktyce wyglądają prawa konsumenta do zwrotu towaru w przypadku sklepów stacjonarnych?

Czytaj więcej “Prawo konsumenta do zwrotu towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym. Kiedy sprzedawca może, a kiedy musi przyjąć kupiony u niego produkt?”

Rozwód w pytaniach i odpowiedziach

Media i eksperci od lat krzyczą na temat kryzysu rodziny, a statystyki pokazują jak wiele tego typu spraw rokrocznie trafia na wokandę. Według danych statystycznych GUS na tysiąc nowo zawartych małżeństw w danym roku, odnotowuje się ponad trzysta rozwodów. Te suche dane statystyczne przykrywają ludzkie tragedie związane z rozpadem rodzin – nie na darmo zgodnie z badaniami psychologicznymi rozwód to po śmierci osoby najbliższej drugie najbardziej stresujące wydarzenie w życiu.

Czytaj więcej “Rozwód w pytaniach i odpowiedziach”