Co to jest tytuł prawny do nieruchomości?

Chcesz sprzedać nieruchomość, a może zależy Ci na rejestracji pod danym adresem firmy w CEIDG? Bez tytułu prawnego do nieruchomości, te i wiele innych operacji mogą okazać się niemożliwe do realizacji. Tytuł prawny nie jest tylko formalnością – to fundament, na którym opierają się wszystkie transakcje i decyzje dotyczące nieruchomości. Warto więc wiedzieć czym jest oraz jak go uzyskać.

Czytaj więcej “Co to jest tytuł prawny do nieruchomości?”

Zmiany w prawie budowlanym 2024. Nowelizacja prawa budowlanego

Wchodząc w 2024 rok, nie sposób pominąć zmian w prawie budowlanym związanych z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1225 z późn. zm.). Mają one na celu nie tylko podniesienie jakości i bezpieczeństwa budynków, ale także odzwierciedlenie współczesnych wymogów ekologicznych oraz społecznych.

Czytaj więcej “Zmiany w prawie budowlanym 2024. Nowelizacja prawa budowlanego”

Wrześniowa nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2023. Co mówi, kiedy weszły zmiany?

W roku 2023 polski system planowania przestrzennego przeszedł znaczące zmiany za sprawą ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1688), której pierwsze przepisy weszły w życie już 24 września tego samego roku. Nowelizacja ta, opracowana z myślą o zwiększeniu efektywności i przejrzystości procesów urbanistycznych, wprowadza szereg istotnych zmian, które będą wprowadzane stopniowo. Mają one kluczowe znaczenie dla jednostek samorządu terytorialnego, inwestorów oraz mieszkańców, wprowadzając nowe regulacje, mające usprawnić proces planowania przestrzennego w Polsce.

Czytaj więcej “Wrześniowa nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2023. Co mówi, kiedy weszły zmiany?”

Samowola budowlana. Definicja, kary i przedawnienie

Ustawodawca nie zdefiniował jednoznacznie pojęcia samowoli budowlanej. Pomimo to, analiza art. 48 ustawy Prawo budowlane pozwala jednak wyodrębnić pewne jej cechy. Przyjęta w 2022 roku nowelizacja Prawa budowlanego, która weszła w życie w I kwartale 2023 roku, wprowadziła istotne zmiany w przepisach w zakresie postępowania wobec samowoli budowlanych. Wprowadzona została m.in. instytucja abolicji budowlanej. Uchylono natomiast zapis o możliwości starania się o przedawnienie samowoli budowlanej, które według obecnych przepisów nie jest już możliwe.   

Czytaj więcej “Samowola budowlana. Definicja, kary i przedawnienie”

Nowa ustawa deweloperska już obowiązuje. Jakie zmiany wprowadza i kogo one dotyczą?

Dokładnie 1 lipca 2022 weszła w życie Ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Jej przepisy wprowadzają istotne zmiany tak dla deweloperów, jak i dla korzystających z ich usług konsumentów. Czego dokładnie przepisy te dotyczą? Czym jest wprowadzany przez ustawę Deweloperski Fundusz Gwarancyjny i kto zostanie nim objęty?

Czytaj więcej “Nowa ustawa deweloperska już obowiązuje. Jakie zmiany wprowadza i kogo one dotyczą?”

Jakie jest największe ryzyko związane z procesem budowlanym? Wyjaśnia dr Agnieszka Damasiewicz

Czy wznowienie postępowania w sprawie pozwolenia na budowę oznacza, że pozwolenie będzie ponownie badane przez organy administracji?

Dr Agnieszka Damasiewicz: Niekoniecznie. Postanowienie o wznowieniu jest wydawane po spełnieniu się  czysto formalnych przesłanek. Takich jak samo wskazanie przez wnioskodawcę przyczyny, która znajduje się na liście powodów wznowienia (art. 145 i nast. K.p.a.) czy wstępna ocena że dochowano terminu do złożenia wniosku. Wobec liberalnego orzecznictwa sądowego w tym zakresie, przesłanki wydania postanowienia o wznowieniu postępowania są łatwe do spełnienia. Na tym etapie nie bada się ani samego pozwolenia na budowę, ani nawet spełnienia się przyczyn wznowienia. Dopiero po wydaniu postanowienia o wznowieniu, organ administracji bada, czy przyczyna, którą wskazał wnioskodawca, rzeczywiście wystąpiła. Jeśli okaże się, że nie, to organ odmawia uchylenia pozwolenia na budowę. Co istotne, nie badając go pod żadnym względem.

Czytaj więcej “Jakie jest największe ryzyko związane z procesem budowlanym? Wyjaśnia dr Agnieszka Damasiewicz”

Ważne zmiany w prawie budowlanym 2020. W jaki sposób nowe przepisy wpłyną na proces powstawania kolejnych inwestycji?

Dokładnie 19 września 2020 roku weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego. Ustawa z dnia 13 lutego 2020 roku wprowadza cały szereg zmian w dotychczas obowiązujących przepisach, zapewniając inwestorom większą swobodę działania, jednocześnie zwalniając administrację państwową z wielu typowo biurokratycznych obowiązków. Które regulacje tej ustawy zasługują na szczególną uwagę? Jak wpłynął na proces powstawania kolejnych obiektów budowlanych?

Czytaj więcej “Ważne zmiany w prawie budowlanym 2020. W jaki sposób nowe przepisy wpłyną na proces powstawania kolejnych inwestycji?”

Prawo budowlane 2019. Spodziewany projekt nowelizacji już w marcu

Do gruntownego zmodyfikowania Prawa budowlanego kolejne rządy przygotowują się od co najmniej 10 lat. Kolejne koncepcje upadały, a komisje kończyły działanie pod wpływem protestów firm deweloperskich. To wszystko ma jednak ulec zmianie jeszcze w pierwszym kwartale 2019 roku, gdy Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przedstawi projekt nowelizacji Prawa budowlanego.

Czytaj więcej “Prawo budowlane 2019. Spodziewany projekt nowelizacji już w marcu”