Renta socjalna. Komu przysługuje i ile wynosi w 2023 roku? Czy planowane są zmiany?

W obliczu dynamicznie zmieniających się realiów społecznych i ekonomicznych renta socjalna w Polsce w 2023 roku stanowi istotny filar wsparcia dla osób niezdolnych do pracy. To świadczenie, choć często niedoceniane, odgrywa zasadniczą rolę w systemie zabezpieczenia społecznego, zapewniając stabilność finansową osobom w trudnej sytuacji życiowej.

Czytaj więcej “Renta socjalna. Komu przysługuje i ile wynosi w 2023 roku? Czy planowane są zmiany?”

Nowe urlopy 2023 w Kodeksie pracy – dodatkowe wolne od 26 kwietnia. Jak złożyć wniosek i dla kogo są?

26 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy dostosowujące polski Kodeks pracy do unijnej dyrektywy 2019/1158 w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, czyli tzw. work-life balance. Pracownicy zyskują m.in. możliwość korzystania z nowych dni wolnych od pracy. W jakim przypadku i w jakim wymiarze? Sprawdźmy.  

Czytaj więcej “Nowe urlopy 2023 w Kodeksie pracy – dodatkowe wolne od 26 kwietnia. Jak złożyć wniosek i dla kogo są?”

Zmiany w przepisach prawa pracy w 2023 roku

Rok 2023 jest kolejnym, który przyniósł wiele zmian w zakresie przepisów prawa pracy.  Część z nich są to zmiany, które na stałe wpisały się w harmonogram nowelizacji, tak jak np. zmiana minimalnej stawki wynagrodzenia, kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, czy współczynnika do ustalania ekwiwalentu za urlop. Jednakże poza tymi zmianami 2023 r. obfituje w nowelizacje, które wprowadzają do porządku prawnego zupełnie nowe rozwiązania. Zmiany te wymagają opracowania i wdrożenia przez pracodawców nowych procedur. Nowe regulacje, takie jak praca zdalna oraz kontrola trzeźwości i kontrola pracowników na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu, z pewnością będą budziły dużo kontrowersji oraz wymagały dużego nakładu pracy.

Czytaj więcej “Zmiany w przepisach prawa pracy w 2023 roku”

Nowelizacja Kodeksu karnego

W dniu 14 marca 2023 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2600), która zgodnie z założeniami Ministerstwa Sprawiedliwości (autora nowelizacji) wzmacnia ochronę prawnokarną przed najcięższymi kategoriami przestępstw przez zaostrzenie odpowiedzialności karnej zwłaszcza wobec sprawców przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu i wolności seksualnej.

Czytaj więcej “Nowelizacja Kodeksu karnego”

Siedem grzechów głównych popełnianych przez ludzi w rozwodzie

Rozwód też jest dla ludzi. Statystyki pokazują, że coraz częściej. Pytanie tylko czy jesteś w stanie spojrzeć na ten, niejednokrotnie, kataklizm życiowy ze spokojem połączonym z myśleniem strategicznym – by pochopne decyzje nie odbijały się echem przez wiele kolejnych lat, czy nawet resztę twojego życia.

Czytaj więcej “Siedem grzechów głównych popełnianych przez ludzi w rozwodzie”

Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy? Jakie zawiera informacje i do czego służy numer KRS przyznawany wpisywanym do rejestru przedsiębiorcom?

Informacje zgromadzone w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) stanowią jedną z najbardziej niedocenianych baz danych, oferującą dostęp praktycznie każdemu zainteresowanemu. Na co dzień do KRS zaglądają czy to przedsiębiorcy, czy dziennikarze, a przecież mogliby z niej korzystać dosłownie wszyscy. W jakim celu? Jakie informacje można uzyskać dzięki KRS i co trzeba zrobić, aby informacje te w ogóle zdobyć?

Czytaj więcej “Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy? Jakie zawiera informacje i do czego służy numer KRS przyznawany wpisywanym do rejestru przedsiębiorcom?”

Podział majątku wspólnego – przed rozwodem i po rozwodzie

Podział majątku wspólnego małżonków to jedna z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych w polskim prawie tzw. spraw działowych, zarówno pod względem faktycznym, jak i prawnym. Sam podział majątku małżeńskiego może odbyć się polubownie lub przed sądem. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że do takiego podziału może dojść dopiero po rozwodzie, podział majątku wspólnego w trakcie małżeństwa jest również możliwy.

Czytaj więcej “Podział majątku wspólnego – przed rozwodem i po rozwodzie”

Wiek emerytalny w Polsce i na świecie. Kiedy na emeryturę przechodzą kobiety, a kiedy mężczyźni?

W jakim wieku będziemy przechodzić na emeryturę w przyszłości, 60, 65 czy może 70 lat? Większość ludzi prawdopodobnie wolałaby przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 60 lat, ale w wielu krajach Europy i na całym świecie w ostatnich latach uchwalono ustawy podnoszące wiek emerytalny. W Polsce tendencje są zgoła odmienne i pojawia się coraz więcej pomysłów na obniżenie wieku emerytalnego. Zgodnie z najnowszym pomysłem partii rządzącej, kobiety powinny móc przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat, a mężczyźni w wieku 60 lat. Możliwe jest, że oprócz wymaganego wieku będą także inne możliwości do uzyskania wcześniejszej emerytury.

Czytaj więcej “Wiek emerytalny w Polsce i na świecie. Kiedy na emeryturę przechodzą kobiety, a kiedy mężczyźni?”

Pozbawienie i ograniczenie praw rodzicielskich. Co oznacza?

Odpowiedzialność rodzicielska odnosi się do praw i obowiązków, jakie rodzice mają wobec swojego dziecka. Jednak w pewnych sytuacjach prawa te mogą zostać odebrane, zwłaszcza jeśli rodzice nie wykonują swoich obowiązków w sposób właściwy. Sprawy dotyczące pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej są zawsze trudne i bolesne dla wszystkich zaangażowanych stron. W takich sytuacjach niezależnie od tego, jak wynik sprawy wyobrażają sobie rodzice, sądy zawsze na pierwszym miejscu stawiają dobro dziecka. 

Czytaj więcej “Pozbawienie i ograniczenie praw rodzicielskich. Co oznacza?”

Czym jest intercyza małżeńska? Koszt intercyzy po ślubie i skutki: długi, dziedziczenie

W momencie zawarcia związku małżeńskiego, z mocy prawa dochodzi do powstania tzw. majątkowej wspólności ustawowej. Ten rodzaj małżeńskiego ustroju majątkowego, oznacza m. in., że gromadzone w czasie małżeństwa przedmioty czy osiągane dochody – automatycznie stają się częścią wspólnego majątku. Zmianę takiego stanu rzeczy umożliwia intercyza małżeńska, czyli umowa notarialna regulująca relacje majątkowe między żoną a mężem. Pomimo, iż w rzeczywistości zakres i zastosowanie intercyzy są bardzo szerokie, to powszechnie kojarzona jest ona z ustanowieniem rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. Ile kosztuje intercyza po ślubie oraz w jaki dokładnie sposób wpływa ona na dziedziczenie i długi?

Czytaj więcej “Czym jest intercyza małżeńska? Koszt intercyzy po ślubie i skutki: długi, dziedziczenie”