Rodzina zastępcza. Na czym to polega, wynagrodzenie oraz co zrobić, aby nią zostać?

Wspieranie dzieci i zapewnienie im bezpiecznego, stabilnego środowiska do rozwoju to fundamentalna rola społeczeństwa oraz państwa. Niestety, nie zawsze biologiczni rodzice są w stanie spełnić te warunki z różnych powodów, takich jak przemoc domowa, zaniedbanie czy choroba. W takich przypadkach, kiedy bezpieczeństwo i dobro dziecka są zagrożone, pomocna staje się instytucja rodziny zastępczej, która przejmuje odpowiedzialność za opiekę oraz wychowanie podopiecznego.

Czytaj więcej “Rodzina zastępcza. Na czym to polega, wynagrodzenie oraz co zrobić, aby nią zostać?”

Nowa ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Co zmienia? Skrót zmian

Z dniem 1 września 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700) stanowiąca kompleksowe, obszerne podejście do zagadnień dotyczących nieletnich w kontekście postępowania rozpoznawczego oraz wykonawczego. Celem głównym tej ustawy jest uporządkowanie i systematyzacja regulacji związanych z postępowaniem nieletnich, które do tej pory były zawarte w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 969 z późn. zm.). Nowe przepisy wprowadzają również wiele rozwiązań mających zwiększyć skuteczność działań podejmowanych wobec nieletnich.

Czytaj więcej “Nowa ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Co zmienia? Skrót zmian”

Kontakty z dzieckiem w pytaniach i odpowiedziach – krótki poradnik prawno-życiowy dla rodziców i nie tylko

Cierpię, kiedy obrażasz moją mamę; ranisz mnie, kiedy każesz wybierać.

hasła kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka Jestem mamy i taty

Te użyte jako motto hasła, wykorzystywane przed kilku laty w kampanii społecznej mającej za zadanie neutralizowanie zjawiska alienacji rodzicielskiej, wikłania dzieci w konflikty rodziców oraz stawiania ich w konflikcie lojalności, w sugestywny sposób pokazują przeżycia dziecka, którego dorośli opiekunowie nie potrafią należycie zadbać o jego dobrostan, w tym uszanować prawa dziecka do budowania pozytywnych więzi z obojgiem rodziców, nawet jeżeli ci żyją w rozłączeniu. Zagadnienia związane z regulowaniem, a jeszcze bardziej z realizacją kontaktów dziecka z rodzicem urosły do rangi problemu społecznego. Dorośli często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo brak budowania i pielęgnowania więzi z jednym bądź z obojgiem rodziców wpływa na bieżące oraz przyszłe życie dziecka, w tym jego wyniki w nauce, ogólne poczucie szczęścia i spełnienia w życiu czy budowanie relacji społecznych, w tym przyszłych związków małżeńskich i partnerskich, a także więzi z własnym potomstwem. Wokół spraw o kontakty z dzieckiem krąży wiele mitów. Zebrałam w formie pytań i odpowiedzi te najczęstsze, formułowane przez życie.

Czytaj więcej “Kontakty z dzieckiem w pytaniach i odpowiedziach – krótki poradnik prawno-życiowy dla rodziców i nie tylko”