Kolejne egzaminy wstępne na aplikację radcowską już 28 września. Ich koszt będzie o 75 zł wyższy niż w ubiegłym roku

Egzamin na aplikację radcowską 2019

Pomału zbliża się termin egzaminów wstępnych na aplikację radcowską. Już 28 września zasiądą do niego absolwenci szkół prawniczych z całego kraju. Należy się spodziewać, iż weźmie w nim udział jeszcze mniej osób, niż w roku 2018. Tak wskazuje tendencja spowodowana m. in. brakiem zainteresowania aplikacjami prawniczymi oraz wzrostem opłat zarówno za aplikację, jak i za sam egzamin.

Termin egzaminów wstępnych na aplikację radcowską został wybrany

Departament Zawodów Prawniczych działający przy Ministrze Sprawiedliwości już 30 października ubiegłego roku podał, iż następne egzaminy na aplikację radcowską odbędą się w sobotę 28 września 2019 roku. Od momentu ogłoszenia tego terminu już pełną parą ruszyły przygotowania do egzaminów wstępnych. Oprócz egzaminu na aplikację radcowską, w tym samym dniu odbędą się również egzaminy wstępne na aplikację adwokacką, notarialną oraz komorniczą.

Niestety, wraz z ogłoszeniem terminu kolejnych egzaminów pojawiła się również informacja o tym, że koszt zarówno egzaminu wstępnego, jak i samej aplikacji wzrośnie i to w sposób niebagatelny. Łącznie absolwenci studiów prawniczych pragnących kontynuować swoją karierę prawniczą i ukończyć aplikację radcowską, będą musieli zapłacić nawet o kilkaset złotych więcej, niż ich starsi koledzy i to mimo iż w roku 2018 koszty egzaminu i aplikacji również zostały zwiększone. Skąd takie tempo wzrostu kosztów nauki?

Koszty egzaminów wstępnych oraz samej aplikacji radcowskiej ciągle rosną

Absolwenci studiów prawniczych przystępujący do egzaminów na aplikacje w ubiegłym roku zmuszeni byli do uiszczenia opłat wyższych niż w roku 2017. W przypadku aplikacji radcowskich było to 5 460 zł za rok szkoleniowy. Nieco mniej, bo 5 250 zł płacili aplikanci komorniczy. Najwyższe opłaty za rok szkoleniowy w ubiegłym roku wnosili aplikanci notarialni, była to bowiem suma 5 565 zł.

Jeśli chodzi o sam egzamin wstępny, to tutaj absolwenci studiów prawniczych pragnący dostać się na aplikację radcowską zobowiązani byli do wniesienia opłaty w wysokości 1 050 zł, czyli o 50 zł wyższej niż w roku 2017. W tym roku (2019), aplikantów radcowskich czeka wydatek rzędu 5 850 zł za rok szkoleniowy, a za sam egzamin 1 125 zł, czyli aż o 75 zł więcej niż miało to miejsce ostatnio.

Duży wpływ na koszty egzaminu wstępnego na aplikację radcowską oraz samej aplikacji ma przede wszystkim wzrost płacy minimalnej, następujący w naszym kraju już kolejny rok z rządu. W tym roku, od 1 stycznia 2019, płaca ta wzrosła o 150 zł i wynosi obecnie 2 250 zł.

Aplikanci radcowscy najliczniejszą grupą wśród wszystkich aplikantów prawniczych

Wzrost opłat za możliwość przystąpienia do egzaminu wstępnego na aplikację radcowską oraz za samą aplikację może być jedną z przyczyn spadku zainteresowania tą ścieżką kariery. Z całą pewnością czynnikiem zniechęcającym może być również fakt stosunkowo niskiej zdawalności egzaminu. W roku 2018 do egzaminu przeprowadzanego 29 września przystąpiło niemal 7 tysięcy absolwentów studiów prawniczych z całego kraju, z czego zaledwie 3 551 osób osiągnęło wynik pozytywny, co daje około pięćdziesięcioprocentową zdawalność. W gronie tym znalazło się 3 674 absolwentów pragnących dostać się na aplikację radcowską. Jest to zdecydowania najliczniejsza grupa aplikantów, gdyż na aplikację adwokacką zdało jedynie 1 372 osób, na notarialną 596 osób, a na aplikację komorniczą tylko 179 osób.

Aplikacja radcowska w księgarni Profinfo.pl

Trudno już teraz podejrzewać, jak wyglądać będą wyniki kolejnych egzaminów prawniczych. Wiadomym jest na pewno, że ich poziom powinien zbliżony do ostatnich, a był to poziom dość wysoki. Potwierdza to chociażby ogłoszony przez Ministerstwo Sprawiedliwości przed ubiegłorocznymi egzaminami wykaz tytułów aktów prawnych na egzamin wstępny na aplikację radcowską. Wśród nich znalazły się takie akty prawne jak:

  • ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego,
  • ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych,
  • ustawa z dnia 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej,
  • ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych,
  • ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Z całą pewnością jednak i w tym roku aplikanci radcowscy powinni stanowić najliczniejszą grupę nowych aplikantów prawniczych.

Redaktor specjalizujący się w tematyce prawa cywilnego. Wiedzę zdobywał w trakcie studiów oraz pracując w wydawnictwie Wolters Kluwer.

2 Comments

  1. Zgadzam się z Wami, że te koszty rosną w przerażającym tempie. Sam przyznaję oblałem pierwszy egzamin na aplikację notarialną, ale mam nadzieję że kolejnym razem się uda. Nie mam zamiaru się poddawać. Uwielbiam śledzić Waszą stronkę! Dzięki że na bieżąco wrzucacie tu takie info jak to. Pozdrawiam!

  2. Chciałabym podjąć się za rok studiów prawniczych na UJ w Krakowie, ale powiem szczerze koszty tych aplikacji o jakich wspominacie są przerażające. Niby wiem, że to inwestycja na przyszłość, ale kwoty małe nie są. Koniecznie muszę to przemyśleć bo matura już w tym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *