We wrześniu czeka nas kolejny egzamin na aplikację notarialną. Największe szanse na pozytywny wynik mają absolwenci UJ

Egzamin na aplikację notarialną 2019

W sobotę 28 września 2019 roku odbędą się kolejne egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze. Oprócz egzaminów na aplikację adwokacką i radcowską, w tym samym dniu odbędą się również egzaminy na aplikację notarialną. Choć zdających będzie najprawdopodobniej jeszcze mniej niż latach ubiegłych, egzaminy wcale nie zapowiadają się na łatwe. Największe szanse na pozytywny wynik mają nieodmiennie absolwenci prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zmniejsza się liczba chętnych do ukończenia aplikacji notarialnej i nie tylko

Termin egzaminu wstępnego na aplikację notarialną znamy już od 30 października 2018 roku. O tym, iż odbędzie się on w sobotę 28 września 2019 roku, poinformował Departament Zawodów Prawniczych za pośrednictwem oficjalnego serwisu polskiego rządu gov.pl. Minister Sprawiedliwości wyznaczył termin niemal identyczny z terminem ubiegłorocznych egzaminów wstępnych, które odbywały się również w sobotę, ale 29 września.

Tendencja z ostatnich lat pokazuje, iż zainteresowanie aplikacjami prawniczymi systematycznie spada. W roku 2017 chęć przystąpienia do aplikacji radcowskiej zgłosiło 4 347 osób i do egzaminu wstępnego na tę aplikację przystąpiło 4 286 osób. Rok później egzamin wstępny na aplikację radcowską zdawało już jedynie 3 805 chętnych. Oznacza to, że w ciągu jednego tylko roku zainteresowanie kontynuacją nauki wśród absolwentów studiów prawniczych w kierunku aplikacji radcowskiej spadło o ponad 500 osób. Dużo mniejszy spadek zainteresowania odnotowano w przypadku egzaminów wstępnych na aplikację komorniczą. W 2017 roku do egzaminu na tę aplikację podeszło 210 osób spośród 215 dopuszczonych, a w roku następnym 179 chętnych spośród 186 dopuszczonych. Wspominana tendencja spadkowa dużo lepiej widoczna jest na przykładzie egzaminów wstępnych na aplikację notarialną. W 2017 roku było to 682 osoby (spośród 690 dopuszczonych), a tymczasem zaledwie rok później już tylko 596 osób (spośród 618 dopuszczonych). Tu również, podobnie jak w przypadku egzaminów na aplikację radcowską, spadek jest bardzo wyraźny.

Mniej kandydatów na aplikantów prawniczych to mniej pieniędzy na ich szkolenie

Spadek liczby chętnych absolwentów studiów prawniczych do kontynuowania nauki w trakcie wybranej aplikacji prawniczej stanowi – zdaniem przewodniczącej Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich przy Naczelnej Radzie Adwokackiej – realny problem. Mniejsza liczba aplikantów oznacza między innymi mniejsze środki finansowe na szkolenie przyszłych profesjonalistów. Tymczasem utrzymanie środków na odpowiednio wysokim poziomie jest niezbędne do zachowania wysokiego poziomu prowadzonych szkoleń. Szczególnie dużo pochłania tu organizacja praktyk sądowych, które są na tyle kosztowne, iż w przypadku mniejszych izb, w których szkoli się mniejsza liczba aplikantów, do szkoleń tych i tak trzeba dopłacać.

Aplikacja notarialna w księgarni Profinfo.pl

W pewnym stopniu ratunkiem dla systemu jest waloryzacja opłat za egzaminy wstępne oraz za same aplikacje w oparciu o wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. To właśnie ten przelicznik odpowiedzialny jest za to, iż koszty przystąpienia do egzaminów na aplikację notarialną, radcowską czy adwokacką wzrastają już drugi rok z rzędu. Mimo wspomnianych podwyżek, niektórzy głośno mówią o potrzebie dalszego wzrostu kosztów aplikacji, co ma być warunkiem koniecznym do dalszego wzrostu poziomu kształcenia.

Wynik egzaminu na aplikację notarialną może zależeć od uczelni, trybu studiów, a także od oceny na dyplomie

W oparciu o kolejne rankingi wydziałów prawa, przygotowywane przez dziennikarzy „Rzeczpospolitej”, oraz o wyniki osiągane przez zdających, można utworzyć profil idealnego kandydata na aplikację notarialną, z największą szansą na zdanie egzaminu wstępnego. Obecnie w najlepszej sytuacji są absolwenci studiów dziennych wydziału prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, którzy przystępują do egzaminu wstępnego na aplikację notarialną bez zbędnej zwłoki (zaraz po ukończeniu studiów) i którzy mogą się poszczycić wysoką oceną na dyplomie.

Dużą szansę na pozytywny wynik egzaminu wstępnego na aplikację notarialną mają również absolwenci wydziałów prawa Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród absolwentów studiów prawniczych szkół niepublicznych statystycznie najlepiej podczas egzaminów wstępnych na aplikację notarialną radzą sobie z kolei absolwenci Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.

Redaktor specjalizujący się w tematyce prawa cywilnego. Wiedzę zdobywał w trakcie studiów oraz pracując w wydawnictwie Wolters Kluwer.

2 Comments

  1. Studiuję obecnie prawo, ale jestem dopiero na drugim roku. No ciekawe jak to będzie, kiedy ja będę zdawać na aplikację. Bardzo chciałabym być notariuszem, ale wiem że różnie to może być. Mam tylko nadzieję, że nie będzie tak jak piszecie i koszty przystąpienia do egzaminu nie będą nadal rosnąć. I tak już są wysokie. Pozdrawiam Was serdecznie!

  2. Oooo, to liczę, że mi się uda, skoro Wyższa Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie tak dobrze wypada na tle innych uczelni. Przede mną ostatni rok i już na samą myśl o aplikacji się stresuję. No ale nic, jakoś to będzie. Super że piszecie na bieżąco o zmianach! Bardzo Was za to cenię!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *