Przegląd Podatkowy – 06/2023

Przegląd Podatkowy - 06/2023

W czerwcowym numerze „Przeglądu Podatkowego” polecamy artykuły:

Pechowiec płaci (30 razy) więcej – o wpływie stanowiska MF na opodatkowanie mieszkań podatkiem od nieruchomości

  • dr Adam Kałążny

Roczna stawka podatku, który należy zapłacić za budynek mieszkalny, jest prawie 30-krotnie niższa niż ta za budynek mieszkalny lub jego część zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. W doktrynie zgodnie przyjmowano, że zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej jest budynek, w którym są wykonywane faktyczne czynności gospodarcze, a jednocześnie jest wyłączona funkcja mieszkalna. Ostatnio jednak zarówno Naczelny Sąd Administracyjny, jak i Ministerstwo Finansów uznały za zajęte na działalność gospodarczą również mieszkania wynajmowane przez przedsiębiorców, nawet jeśli najemcy takich mieszkań wykorzystują je wyłącznie do celów mieszkalnych. Takie stanowisko może spowodować wzrost opłaty dla najemców, którzy wynajmują mieszkanie od przedsiębiorców. Ponadto może ono również skutkować zwiększeniem podatku od mieszkań wykorzystywanych jako home office.

Powstanie zagranicznego zakładu w przypadku agenta zależnego i pracy zdalnej na podstawie orzecznictwa sądowego w Polsce

  • dr Monika Laskowska, Wojciech Niedźwiedzki

W artykule omówiono aktualne problemy podatkowe dotyczące rozpoznania zagranicznego zakładu w Polsce w świetle najnowszego orzecznictwa sądów administracyjnych odnoszącego się do agenta zależnego i pracy zdalnej. W związku ze wzrostem popularności pracy zdalnej pojawia się pytanie, czy jej świadczenie w innym państwie niż w państwie siedziby pracodawcy skutkuje powstaniem zakładu podatkowego. Z kolei w odniesieniu do ustanowienia statusu agenta zależnego istotny okazał się rodzaj usług, które agent wykonuje na rzecz przedsiębiorstwa. Zgodnie z dotychczas prezentowanym stanowiskiem warunkiem ustanowienia tego statusu było posiadanie (wykonywanie) przez agenta pełnomocnictwa do zawierania umów w imieniu przedsiębiorstwa.

Globalny podatek minimalny. O istocie filaru II międzynarodowej reformy

  • dr Mikołaj Kondej, Michał Stępień

Zgodnie z dyrektywą Rady (UE) 2022/2523 w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii globalny podatek minimalny powinien zostać w Polsce implementowany od 1.01.2024 r. W artykule przedstawiono szczegółowo zagadnienia dotyczące tego podatku takie jak: jego zakres i objęte nim jednostki, ustalenie efektywnej stawki opodatkowania (ETR), korekty po złożeniu sprawozdania i zmiany stawek podatkowych, całkowita kwota korekty z tytułu podatku odroczonego, szczególne traktowanie zwrotnych kredytów podatkowych, obliczanie podatku wyrównawczego, zasada włączenia dochodu do opodatkowania (income inclusion rule – IIR), zasada niedostatecznie opodatkowanych zysków (undertaxed payments rule – UTPR), krajowy podatek wyrównawczy, bezpieczne przystanie w ramach globalnego podatku minimalnego. Autorzy omawiają również wpływ, jaki na polskie przedsiębiorstwa i system podatkowy może wywrzeć implementacja dyrektywy 2022/2523.

Ponadto w numerze 6/2023:

  • Krzysztof J. Musiał: Dlaczego rak nie jest rybą, czyli słów parę o sankcji VAT i ostatnich perturbacjach z nią związanych
  • Mariusz Wcisło: Implikacje ekonomiczno-prawne zmiany przepisów rozporządzenia o Polskiej Strefie Inwestycji od 2023 r.

A także w stałych rubrykach:

  • Dariusz M. Malinowski, Dobrowolne zbycie udziałów w spółce w celu ich umorzenia
  • Tomasz Janicki, Natalia Kociak-Janicka, Procedura unijna dotycząca niektórych dostaw towarów oraz świadczenia niektórych usług
  • przeglądy najnowszego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości oraz
  • aktualności z Brukseli.

Redaktor specjalizujący się w tematyce prawa cywilnego. Wiedzę zdobywał w trakcie studiów oraz pracując w wydawnictwie Wolters Kluwer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *