Jakość w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjenta – co warto wiedzieć o nowej regulacji

Z dniem 8 września 2023 r. weszła w życie zasadnicza część przepisów ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta („Ustawa”). W założeniu ustawodawcy, ma ona w sposób kompleksowy uregulować w jednym akcie prawnym rozwiązania prawne w obszarze jakości, tworząc system jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta („System jakości”).

Czytaj więcej “Jakość w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjenta – co warto wiedzieć o nowej regulacji”

Jakie zadania ustawa o jakości w ochronie zdrowia nakłada na placówki medyczne?

Ogłoszone pod koniec sierpnia 2023 r. ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta oraz nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i niektórych innych ustaw mają za zadanie wdrożyć w podmiotach wykonującym działalność leczniczą nowe standardy w zakresie zapewnienia jakości w opiece zdrowotnej.

Czytaj więcej “Jakie zadania ustawa o jakości w ochronie zdrowia nakłada na placówki medyczne?”

Prawo aborcyjne w Polsce i na świecie

Aborcja niezmiennie jest przedmiotem żywej dyskusji publicznej i wzbudza wiele kontrowersji. Prawo aborcyjne w Polsce i na świecie zmieniało się na przestrzeni lat – nadal jednak można zaobserwować liczne zwroty w podejściu do tego tematu i nie sposób określić jednoznacznych tendencji – przepisy różnią się niekiedy nawet wewnątrz państw. Kwestie związane z prawem do usuwania ciąży poddawane są licznym analizom z punktu widzenia prawa, czy polityki ludnościowej. W jaki sposób działa prawo aborcyjne na świecie? Jak wygląda prawo aborcyjne w Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku?

Czytaj więcej “Prawo aborcyjne w Polsce i na świecie”