Dyrektor Szkoły – 05/2023

Dyrektor Szkoły – 05/2023

Resortowa walka z biurokracją (Bogdan Bugdalski – dziennikarz, redaktor)

Papierologia to zmora polskiej szkoły. Na każdym kroku tworzone są sprawozdania, procedury, zaświadczenia – bez względu na to, czy potrzebne, czy nie. Widzi to zarówno środowisko, jak i władze oświatowe. By zmniejszyć biurokrację Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadzi listę dokumentów wymaganych prawem, określając, kto ma je przygotować: nauczyciel lub dyrektor. Praktycy wątpią jednak, że to pomoże.

Prawna odpowiedź na przemoc (Michał Łyszczarz – główny specjalista w wydziale oświaty urzędu miasta)

W ostatnim czasie media obiegły informacje o kilku brutalnych atakach, jakich dopuścili się nastolatkowie wobec swoich kolegów. Padły pytania o przyczyny takich zachowań i bierności świadków, którzy zamiast pomóc filmowali zajście. Ale do przemocy rówieśniczej dochodzi również na terenie szkoły, a wówczas pytania dotyczą głównie odpowiedzialności dyrekcji i nauczycieli.

Spór prawny z rodzicem (Monika Sewastianowicz – radca prawny)

Każdy dyrektor szkoły i nauczyciel prędzej czy później zetknie się z rodzicami gotowymi bronić swojej pociechy za wszelką cenę. A może się zdarzyć, że w proteście przeciwko ich zdaniem złej ocenie czy niesprawiedliwemu potraktowaniu dziecka sięgną po telefon do prawnika i zagrożą „spotkamy się w sądzie”. Co robić w takiej sytuacji?

Niezbędnik Dyrektora – Biblioteka szkolna (Małgorzata Nowak – była dyrektorka zespołu szkół, Włodzimierz Kaleta – dziennikarz)

Czytanie jest jednym ze sposobów ułatwiających rozwój empatii, pogłębianie samoświadomości, wgląd w problemy i redukowanie napięcia emocjonalnego. Co warto robić, by uczniowie chętnie zaglądali do biblioteki, radzą w majowym Niezbędniku Małgorzata Nowak i Włodzimierz Kaleta.

A PONADTO:

  • Jak zatrzymać najlepszych nauczycieli? (dr Danuta Elsner, Krzysztof Bednarek)
  • Nowe uprawnienia pracownicze (Barbara Tomaszewska)
  • Terapeutyczna moc czytania (Mirosława Suchocka)
  • Show z wymierzania sprawiedliwości (dr Tomasz Kozłowski)
  • Zakaz telefonów – przykład włoski (Szymon Burszta)

Redaktor specjalizujący się w tematyce prawa cywilnego. Wiedzę zdobywał w trakcie studiów oraz pracując w wydawnictwie Wolters Kluwer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *