Przegląd Podatkowy – 05/2023

Przegląd Podatkowy - 05/2023

W majowym numerze „Przeglądu Podatkowego” polecamy artykuły:

O (nie)porozumieniu inwestycyjnym

  • prof. dr hab. Bogumił Brzeziński, dr h.c.; dr Agnieszka Franczak; dr Jowita Pustuł

Instytucja porozumienia inwestycyjnego została wprowadzona do Ordynacji podatkowej przez Polski Ład z dniem 1.01.2022 r. Celem tej regulacji miało być zwiększenie pewności prawa podatkowego, a także miała ona służyć jako zachęta fiskalna dla strategicznych inwestorów. Autorzy wskazują na liczne niedostatki legislacyjne dotyczące omawianych przepisów oraz na ewentualne zagrożenia, jakie mogą spotkać podatnika w razie wykorzystania tej instytucji. Warto też dodać, że do tej pory nie zostało zawarte ani jedno porozumienie inwestycyjne.

Podatek u źródła – czyli o poprawieniu niektórych błędów oraz o tych, które nadal wymagają dopracowania

  • dr Katarzyna Knawa

Ponad cztery lata temu nastąpiły fundamentalne zmiany w przepisach dotyczących podatku u źródła (WHT). Jednak ich wejście w życie było aż sześciokrotnie odraczane, m.in. z uwagi na fakt, że zmienione przepisy nie były dostosowane do rzeczywistości obrotu międzynarodowego. Celem tego artykułu jest ocena zmodyfikowanych po raz kolejny – tym razem od 1.01.2023 r. ­– przepisów dotyczących WHT oraz wykazanie, że podatek ten nie spełnia reguły poprawnej legislacji, także nie jest zgodny z zasadą nullum tributum sine lege certa.

Krajowy System e-Faktur – kolejny uciążliwy obowiązek raportowy czy milowy krok w kierunku cyfryzacji procesów zarządzania ryzykiem podatkowym?

  • Damian Nalazek, Rafał Mularczyk, Rafał Berliński

W jaki sposób przewiduje się możliwość nawiązania komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur? Jakie korzyści dla podatników mogą wiązać się z przechowywaniem danych w KSeF? Czy KSeF przyczyni się do zwiększenia przejrzystości i jawności w stosunkach pomiędzy administracją podatkową a podatnikiem? W artykule poddano ocenie możliwości cyfryzacji procesów raportowania danych podatkowych oraz zarządzania ryzykiem podatkowym, związanych z wdrożeniem obligatoryjnego obiegu faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur.

Ponadto w numerze 5/2023:

  • Jakub Wirski: „Stare” zyski spółki komandytowej w świetle przepisów przejściowych
  • Michał Jaros: Możliwość symultanicznego stosowania ulgi na działalność B+R oraz preferencyjnej stawki związanej z dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej do 1.01.2022 r.

A także w stałych rubrykach:

  • Dariusz M. Malinowski, Świadczenie dla rozwiedzionych małżonków otrzymywane ze Stanów Zjednoczonych,
  • Tomasz Janicki, Natalia Kociak-Janicka, Obowiązek składania informacji CIT-ST,
  • zaproszenie na VII Kongres Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan: ViDA, Krajowy System e-Faktur, fundacje rodzinne oraz globalna reforma podatku dochodowego od osób prawnych,
  • przeglądy najnowszego orzecznictwa sądów administracyjnych i Trybunału Sprawiedliwości oraz
  • aktualności z Brukseli.

Redaktor specjalizujący się w tematyce prawa cywilnego. Wiedzę zdobywał w trakcie studiów oraz pracując w wydawnictwie Wolters Kluwer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *