Samorząd Terytorialny – 07-08/2023

W numerze lipcowo-sierpniowym miesięcznika „Samorząd Terytorialny” w szczególności polecamy Rozmowy administratywistów o sprawach samorządowych, czyli rozmowę-wywiad, jaki dr hab. Jakub J. Szlachetko (adwokat, pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Prawa i Administracji UG, przewodniczący Rady Instytutu Metropolitalnego) przeprowadził z prof. dr hab. Ireną Lipowicz (obecnie pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Prawa i Administracji UKSW w Warszawie), redaktorem wydanego niedawno przez WKP trzytomowego Systemu Prawa Samorząd Terytorialnego. Gratka to niezwykła, ponieważ rozmówcy, wychodząc od kwestii systematycznego ograniczania pozycji ustrojowej samorządu terytorialnego, czyli od coraz większego uzależnienia go od centralnej i terenowej administracji rządowej – zarówno w kontekście finansowym, jak i zadaniowo-kompetencyjnym – przyjmując perspektywę wybiegającą w przyszłość, także tę odleglejszą. Rozmówcy z bieżącej analizy sytuacji polityczno-prawnej zmierzają ku przyszłości tej formy decentralizacji władzy publicznej, omawiając m.in. problematykę reformy metropolitalnej czy autonomicznych regionów.

Czytaj więcej “Samorząd Terytorialny – 07-08/2023”

Samorząd Terytorialny – 06/2023

W czerwcowym numerze miesięcznika „Samorząd Terytorialny” polecamy m.in. tematykę związaną z konstytucyjnymi uwarunkowaniami dokonywania zmian w długości kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego, analizę zakresu kognicji Naczelnego Sądu Administracyjnego w rozstrzyganiu sporów kompetencyjnych i o właściwość, a także przemyślenia dotyczące uprawnień, jakie ukraińscy uchodźcy wojenni posiadają lub powinni posiadać w polskich wspólnotach samorządowych.

Czytaj więcej “Samorząd Terytorialny – 06/2023”

Samorząd Terytorialny – 05/2023

W majowym numerze miesięcznika „Samorząd Terytorialny” publikujemy wyniki XX edycji Konkursu im. Profesora Michała Kuleszy ogłoszonego przez Wolters Kluwer Polska i Redakcję „Samorządu Terytorialnego” na najlepsze rozprawy doktorskie oraz prace magisterskie, dotyczące samorządu terytorialnego i zagadnień decentralizacji obronionych w 2022 r. W numerze polecamy również artykuły dotyczące partycypacji społeczności lokalnych w kreowaniu strategii rozwoju gospodarczego w świetle standardów Rady Europy; problematyki rozliczeń w przypadku zwrotu wywłaszczonej nieruchomości. Prezentujemy również glosę krytyczną do orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu dotyczącego stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia zawiadomienia o nabyciu lub zbyciu pojazdu zarejestrowanego przez właściciela w świetle tzw. „tarczy antykryzysowej” z 2.03.2020 r.

Czytaj więcej “Samorząd Terytorialny – 05/2023”

Samorząd Terytorialny – 04/2023

W kwietniowym numerze miesięcznika „Samorząd Terytorialny” poruszamy między innymi kwestie związane z nadużywaniem przez jednostki samorządu terytorialnego instytucji umowy drogowej jako umowy partycypacyjnej; prezentujemy argumenty przemawiające za i przeciw obniżeniu granicy wieku wyborczego; analizujemy obowiązki ustawowe jednostek samorządu terytorialnego związane z technicznym uzyskaniem dostępu do doręczeń elektronicznych.

Czytaj więcej “Samorząd Terytorialny – 04/2023”

Samorząd Terytorialny – 03/2023

W marcowym numerze miesięcznika „Samorząd Terytorialny” poruszamy między innymi tematykę dotyczącą uprawnień kontrolnych Regionalnych Izb Obrachunkowych dotyczących zamówień publicznych w samorządzie terytorialnym; omawiamy charakter prawny prawo pierwszeństwa w rozumieniu art. 34 ust. 1 pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami i dopuszczalność cesji uprawnienia z tego tytułu; analizujemy orzeczenie Naczelnego Sąd Administracyjnego w sprawie lokalizacji farmy fotowoltaicznej w postępowaniu o ustalenie warunków zabudowy.

Czytaj więcej “Samorząd Terytorialny – 03/2023”