Ogłoszono termin egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką 2022. Na jakie koszty powinieneś się przygotować?

Egzamin wstępny na aplikację adwokacką

Co roku rzesze absolwentów studiów prawniczych ruszają tłumnie na egzamin wstępny w nadziei dostania się na wymarzoną aplikację adwokacką. Kiedy się odbędzie? Ile kosztuje podejście do egzaminu? Na jaki wydatek należy się przygotować już podczas rozpoczęcia aplikacji? Sprawdź!

Aplikacja adwokacka 2022. Przygotuj się do egzaminu wstępnego
PRZYGOTUJ SIĘ DO EGZAMINÓW NA APLIKACJĘ ADWOKACKĄ

Termin egzaminu wstępnego

W 2022 roku egzamin wstępny na aplikację odbędzie się w sobotę 24 września. Właśnie tego dnia wszyscy chętni planujący aplikacje adwokacką zmierzą się ze 150 pytaniami: każde z nich zawiera trzy możliwe odpowiedzi (A, B, C), z czego tylko jedna jest prawidłowa. Warto pamiętać, że niedozwolona jest zmiana odpowiedzi na karcie, dlatego zdecydowanie lepiej poświęcić dodatkowe kilka sekund na upewnienie się co do wybranego wariantu. Czas, jaki mają zdający na rozwiązanie testu to 150 minut. Osoby niepełnosprawne mają możliwość złożenia wniosku o wydłużenie go o połowę.

Chęć przystąpienia do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką to nie wszystko – odpowiednie zgłoszenie wraz z kompletem dokumentów należy złożyć w odpowiedniej komisji kwalifikacyjnej mieszczącej się w danej siedzibie okręgowej rady adwokackiej.

Żeby zdać egzamin wstępny i uzyskać możliwość wnioskowania o wpis na listę aplikantów adwokackich wystarczy zdobyć przynajmniej 100 punktów ze 150 możliwych.

Wykaz aktów obowiązujących na egzamin wstępny

Podobnie jak w poprzednim roku, Przewodniczący zespołu do przygotowania pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich ogłosił, że potencjalni aplikanci adwokaccy powinni przygotować się z 51 aktów prawnych. Co znajdziemy wśród nich?

Poza oczywistymi pozycjami jak Konstytucja RP, wszystkimi obowiązującymi kodeksami (m.in. Kodeks Cywilny, Kodeks Karny czy kodeksy postępowań) i dwoma traktatami (o Unii Europejskiej oraz funkcjonowaniu Unii Europejskiej) na liście znaleźć można, np.:

  • Prawo spółdzielcze (z dnia 16 września 1982 r.),
  • ustawę o Rzeczniku Praw Obywatelskich (z dnia 15 lipca 1987 r.),
  • Prawo o stowarzyszeniach (z dnia 7 kwietnia 1989 r.),
  • czy ustawę ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (z dnia 22 maja 2003 r).

Podczas studiów ustawy te nie zawsze są przerabiane od, tzw. “deski do deski” – jeśli zamierzasz podejść do egzaminu wstępnego, poświęć czas również na mniejsze ustawy, dzięki którym możesz zdobyć punkty.

Koszt egzaminu wstępnego i aplikacji adwokackiej

Osoby chcące przystąpić do egzaminu wstępnego muszą przygotować się na jego tegoroczny koszt. W 2022 roku jest to 1125zł. Dowód uiszczenia opłaty należy dołączyć do zgłoszenia wysyłanego do komisji kwalifikacyjnej danej siedziby okręgowej rady adwokackiej. Ważne, by zwrócić uwagę czy wysłany dokument potwierdza dokonanie przelewu czy przyjęcie zlecenia do realizacji. Pomyłka skutkuje stwierdzeniem braku formalnego, co z kolei będziemy musieli uzupełnić. W związku z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości, podobnie jak w roku poprzednim, opłata za aplikację adwokacką wyniesie 5850 zł. Jest to wynik oderwania opłaty za aplikację od wysokości minimalnego wynagrodzenia: dzięki temu rozwiązaniu aplikanci mają możliwość znajomości czekających ich kosztów obowiązujących w następnym roku szkoleniowym. Ponadto gdyby nie stała wysokość opłaty, aplikanci adwokaccy w 2021 roku zapłaciliby aż 6300 zł.

Sprawdź także:

Redaktor specjalizujący się w tematyce prawa cywilnego. Wiedzę zdobywał w trakcie studiów oraz pracując w wydawnictwie Wolters Kluwer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *