Kodeks pracy 2020. Jakich zmian możemy spodziewać się już w tym roku?

Kodeks pracy 2020

Kodeks pracy miał przejść wielką rewolucję jeszcze w 2018 roku. Niezrealizowane wówczas zapowiedzi rząd przesunął częściowo na rok 2019, w którym również nie podjął się wprowadzania większej liczby zmian. Obecnie wszystko wskazuje na to, że zmiany jednak będą. Czy dojdzie do rewolucji w polskim prawie pracy? Które z zapowiadanych zmian w Kodeksie pracy na 2020 wydają się być najistotniejsze?

Pilna potrzeba zamian w Kodeksie pracy

O tym, że Kodeks pracy powinien zostać zmieniony, mówiło się już co najmniej od kilkunastu miesięcy. Politycy i ministrowie partii rządzącej wielokrotnie sygnalizowali, że prace nad głębokimi zamianami w prawie pracy powinny rozpocząć się jak najszybciej, przy czym część z nich faktycznie została już rozpoczęta. Mimo tak oczywistej dla polityków potrzeby, ostatnim projektem zmian w Kodeksie pracy był projekt powstały jeszcze za kadencji poprzedniego premiera – projekt, który ostatecznie i tak nie znalazł poparcia związkowców i pracodawców.

Temat zmian w Kodeksie pracy powrócił niedawno z jeszcze większą siłą. Już w tym roku (2019), przed październikowymi wyborami parlamentarnymi, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej – Stanisław Szwed, zgłosił chęć opracowania nowego Kodeksu pracy, który mógłby wejść w życie już w 2020 roku. Jak powiedział podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego odbywającego się w Krynicy – Jestem przekonany, że nowy kodeks pracy w Polsce jest potrzebny, odpowiadający na większą elastyczność, na takie kwestie, które powinny być uregulowane, ale nie przeregulowane. To jest przed nami, w tej kadencji parlamentu już to się nie uda, ale myślę, że następna kadencja do tego wróci.

Sprawdż ofertę Profinfo.pl na kodeksy pracy

Wszystko wskazuje na to, iż faktycznie w 2020 roku w życie wejdą określone zmiany w Kodeksie pracy, o których słyszeliśmy od dawna, jednak nie udawało się ich do tej pory skutecznie przeprowadzić. Co to za zmiany?

Telepraca dla rodziców najmłodszych dzieci

W programie partii rządzącej znalazł się zapis mówiący o tym, iż: Do katalogu przypadków, w których pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika o telepracę, dodamy pracowników-rodziców dziecka w wieku 1-3 lat, przy założeniu, że charakter pracy pozwala na wykonywanie jej poza miejscem siedziby naszego pracodawcy. Zdaniem ekspertów realizacja tego postulatu będzie wymagała nowelizacji Kodeksu pracy w 2020 roku. Należy jednak liczyć się z tym, że zwłaszcza po wygranych wyborach zostanie on szybko wprowadzony w życie.

Wyrównanie pensji kobiet i mężczyzn

Kolejną obietnicą wyborczą PiS, mogącą mieć realny wpływ na kształt Kodeku pracy w roku 2020, jest doprowadzenie do wyrównania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Ma do tego dojść dzięki nowemu mechanizmowi umieszczonemu w Kodeksie pracy, nakładającemu na największych pracodawców obowiązek przeprowadzania co dwa lata ankiet dotyczących pensji. Ankiety te mają pozwolić wykrywać wszelkie nieuzasadnione różnice w wynagrodzeniach oraz w warunkach zatrudnienia kobiet i mężczyzn, a tym samym prowadzić do ich niwelowania.

Jak widać na powyższych przykładach, Kodeks pracy w 2020 roku czekają spore zmiany, jednak nadal nie obejmują one wielu wcześniejszych zapowiedzi. Należy się spodziewać, że – o ile nie zostaną wstrzymane przez partnerów społecznych – zapowiedzi te będą wprowadzane w latach kolejnych, co może potrwać aż do końca kadencji obecnego rządu.

Redaktor specjalizujący się w tematyce prawa cywilnego. Wiedzę zdobywał w trakcie studiów oraz pracując w wydawnictwie Wolters Kluwer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *