E-sąd (wirtualny sąd): rejestracja, profil zaufany – jak znaleźć akta sprawy w EPU?

E sąd (wirtualny sąd) - rejestracja, profil zaufany - jak znaleźć akta sprawy w EPU

Elektroniczne Postępowanie Upominawcze, w skrócie EPU jest szczególną procedurą w postępowaniu cywilnym służącą do przetwarzania spraw za pośrednictwem zdalnego systemu informatycznego. Przechowuje się w nim sprawy sądowe w specjalnie do tego celu stworzonym systemie. Nie ma w nim akt sprawy, a wydruki są generowane i wysyłane automatycznie. E-sąd działa całkowicie elektronicznie, chociaż ma swoją siedzibę. Jest to VI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin — Zachód w Lublinie.

Przeznaczeniem EPU jest dążenie do wydania dłużnikowi nakazu zapłaty. Od dnia doręczenia nakazu wydanego w EPU dłużnik ma dwa tygodnie na spłatę zaległych należności. Aby złożyć pozew w e-sądzie, wystarczy napisać w formie kilku zdań, że dana osoba jest dłużnikiem. Nie załącza się żadnego materiału dowodowego z jednego prostego faktu: system EPU ich nie bada. Wszystkie działania odbywają się drogą elektroniczną i nie wymagają również osobistego stawiennictwa na przesłuchaniach. Miejsce zamieszkania lub siedziba wierzyciela i dłużnika nie ma znaczenia, więc złożenie pozwu w e-sądzie to bardzo wygodny sposób na egzekwowanie swoich praw. 

Jak wygląda rejestracja w EPU?

Założenie konta w EPU jest bardzo proste. Na stronie www.e-sad.gov.pl należy wybrać zakładkę „Zarejestruj konto”, a następnie wybrać opcję „Konto podstawowe”. W kolejnym kroku należy podać swoje dane osobowe tj. imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego, miejsce urodzenia, adres korespondencyjny oraz adres e-mail. Podczas tworzenia indywidualnego konta należy również wybrać unikalne hasło oraz pytanie i odpowiedź bezpieczeństwa na wypadek, gdyby hasło zostało zapomniane. Weryfikacja danych trwa około 2-3 dni, po czym należy aktywować konto, wchodząc na stronę podaną w komunikacie portalu EPU, który jest wysyłany na podany adres e-mail. Wraz z adresem nadawana jest nazwa użytkownika, która składa się z cyfr. Nazwę użytkownika i hasło należy wpisać na stronie głównej e-sądu w panelu logowania. Konto można również dezaktywować kierując do e-sądu pisemny wniosek z numerem PESEL i/lub nazwą użytkownika na adres:

Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie VI Wydział Cywilny,
ul. Boczna Lubomelskiej 13,
20-076 Lublin

System EPU, który można znaleźć na stronie www.e-sad.gov.pl, jest przeznaczony do:

  • wnoszenia pozwów o zapłatę w formie elektronicznej,
  • elektronicznej komunikacji stron postępowania z sądem poprzez wnoszenie pism procesowych w postaci elektronicznej i odbiór doręczeń elektronicznych,
  • uzyskiwania wglądu do elektronicznych akt sprawy,
  • weryfikacji treści elektronicznych nakazów zapłaty i klauzul wykonalności.

Elektroniczna Skrzynka Podawcza 

Pisma do e-sądu nie można złożyć poprzez portal ePUAP i utworzony na nim profil zaufany. Takie wnioski traktowane są jako doręczenia bezskuteczne, a więc nie wywołują skutków prawnych. Wnoszenie dokumentów do e-sądu za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej dotyczy wyłącznie petycji, skarg oraz innych pism procesowych, o których mowa w Ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. w Kodeksie postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735).

Jakie sprawy są rozpatrywane przez e-sąd?

EPU zajmuje się tylko sprawami, które są proste i stosunkowo łatwe do rozstrzygnięcia pod względem dowodowym. Bez osobistego stawiennictwa stron tylko takie sprawy mogą zostać sprawiedliwie rozstrzygnięte. Aby e-sąd mógł rozpatrzyć sprawę, roszczenie nie może być bezpodstawne i nie może być wątpliwości co do istnienia długu. Musi on wynikać bezpośrednio z umowy, faktury VAT, rachunku itp. Jeżeli roszczenie jest starsze niż trzy lata, nie będzie ono rozpatrywane. Sędzia lub referendarz decyduje, czy przekazać sprawę do e-sądu. Jeżeli EPU uzna, że nie zostały spełnione wszystkie niezbędne wymogi, przekaże sprawę do sądu powszechnego, a cała procedura znacznie się wydłuży.

Rozpoznanie sprawy przez e-sąd

Właściciele firm walczący o odzyskanie swoich długów widzą w EPU wiele zalet. Pisma procesowe mają postać wypełnionych formularzy elektronicznych, dzięki czemu powód nie musi ich przygotowywać od podstaw. Czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy jest znacznie krótszy niż w tradycyjnym sądzie, a opłata sądowa od pozwu w e-postępowaniu naliczana jest według wartości przedmiotu sporu (WPS) wynoszącej:

  • do 500 złotych – w kwocie 30 złotych;
  • ponad 500 złotych do 1 500 złotych – w kwocie 30 złotych;
  • ponad 1 500 złotych do 4 000 złotych – w kwocie 50 złotych;
  • ponad 4 000 złotych do 7 500 złotych – w kwocie 100 złotych;
  • ponad 7 500 złotych do 10 000 złotych – w kwocie 125 złotych;
  • ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych – w kwocie 188 złotych;
  • ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych – w kwocie 250 złotych.
  • ponad 20 000 złotych do 4 000 000 złotych-25%* (5%*WPS)
  • powyżej 4 000 000 złotych – 50 000 złotych

Opłata minimalna wynosi 30 zł. Istnieje także możliwość obniżenia opłaty sądowej przy zaznaczeniu przez powoda właściwego pola przy składaniu pozwu w przypadku:

  1. „obniżenie opłaty sądowej w wypadku roszczeń wynikających z czynności bankowych przysługujące konsumentom lub osobom fizycznym prowadzącym gospodarstwo rodzinne”
  2. 2. „obniżenie opłaty sądowej w wypadku roszczeń wynikających z art. 36 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1945 oraz z 2019 r. poz. 60,235, 730 i 1009)”.

Opłatę sądową należy uiścić za pośrednictwem serwisu Dotpay (po zalogowaniu się na konto, złożeniu i podpisaniu pozwu). Po dokonaniu płatności system oczekuje na informację z Dotpay o potwierdzeniu salda. Jeżeli potwierdzenie jest pozytywne, sprawa zostaje złożona do sądu (data wpływu do sądu) i włączona do repertorium (nadany zostaje numer sprawy VI Nc-e …). Należy również zaznaczyć, że koszty postępowania w sprawie, wynikające z uiszczenia opłaty sądowej w związku z wniesieniem pozwu, ponosi osoba wnosząca pozew (Powód lub Pełnomocnik).

Z drugiej strony należy także pamiętać, że orzeczenie z nakazem zapłaty, które wystawi e-sąd, wydawane jest bez osobistego udziału Powoda i Pozwanego na zamkniętej rozprawie w formie wirtualnej. Jeśli więc ktoś wniesie przeciwko nam sprawę do EPU, odbędzie się ona bez naszego udziału. W przypadku otrzymania nakazu zapłaty, jeżeli uważamy, że takie zobowiązanie nie istniało, że jego wysokość jest nieuzgodniona lub że uległo ono przedawnieniu, powinniśmy w ciągu 14 dni przygotować odpowiednie pismo o nazwie „Sprzeciw do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie”. Jeśli się tego nie zrobi, wyrok stanie się po tym czasie prawomocny i będzie mógł być egzekwowany przez komornika.

Jak znaleźć akta sprawy w e-sądzie?

W elektronicznym postępowaniu upominawczym można przeglądać akta sprawy. Wystarczy wpisać kod dostępu na stronie www.e-sad.gov.pl. W przypadku nakazu zapłaty, kod ten umieszczany jest dwukrotnie w lewym górnym rogu. Wpisanie kodu w zakładce otwiera decyzję, do której ten kod został przypisany oraz powiązane z tym orzeczenia w tzw. repozytorium. Dostęp do akt umożliwia również „poufny identyfikator sprawy”, zwany również „kodem indywidualnym”. Jest on tworzony dla każdego pozwanego w momencie rejestracji sprawy w systemie i udostępniany w treści pouczenia dołączonego do wydruku nakazu zapłaty. Kodu należy wpisać w zakładce „Dostęp do akt spraw i zarządzeń” i następnie można przeglądać elektroniczne akta danej sprawy.

Sprawdź także:

Redaktor specjalizujący się w tematyce prawa cywilnego. Wiedzę zdobywał w trakcie studiów oraz pracując w wydawnictwie Wolters Kluwer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *