Zawieszenie w prawach ucznia – na czym polega? Skutki, odwołanie zawieszenia

Zawieszenie w prawach ucznia

Każdy uczeń ma swoje prawa i obowiązki, które powinny być spisane w statucie szkolnym. Warto zapoznać się z tym dokumentem, zwłaszcza że za niewypełnianie obowiązków i nieodpowiednie zachowanie uczeń ponosi pewne konsekwencje. Najsurowszą z kar (oprócz wydalenia ze szkoły) jest zawieszenie w prawach ucznia – dowiedz się, na czym ono polega, jakie są jego skutki i co zrobić, gdy dziecko zostanie zawieszone.

Zawieszenie w prawach ucznia – na czym polega?

Jak już wspomniano, każda szkoła dysponuje zbiorem zasad spisanych w statucie szkolnym – powinny być w nim wypisane zarówno prawa i obowiązki, jak również kary oraz nagrody. Zawieszenie w prawach ucznia powinno również być jasno określone w statucie. Należy przy tym zaznaczyć, że szkoła nie może zabronić uczniowi uczestnictwa w lekcjach, ponieważ uniemożliwiałaby realizację jego ustawowego obowiązku, a jednocześnie ograniczałaby konstytucyjne prawo dostępu do edukacji.

Prawo oświatowe. Komentarz
Sprawdź w ofercie księgarni “Prawo oświatowe. Komentarz” autorstwa Mateusza Pilich i Artura Olszewskiego

Artykuł 70. Konstytucji RP gwarantuje każdemu prawo do nauki, z kolei art.35 ust. 1 i 2 Ustawy z 14.12.2016 roku – Prawo oświatowe wyjaśnia kwestie związane z obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki. Zgodnie z prawem oświatowym, obowiązek nauki trwa do ukończenia 18. roku życia, z kolei obowiązek szkolny dotyczy każdego dziecka, które w danym roku kalendarzowym kończy 7 lat, rozpoczyna się wraz z początkiem roku szkolnego i trwa do ukończenia szkoły podstawowej (ale nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia).

Skutki zawieszenia w prawach ucznia

Mimo że zawieszenie w prawach ucznia nie może wiązać się z zakazem uczęszczania do szkoły, placówka edukacyjna może nałożyć na ucznia inne ograniczenia. Łamanie zasad statutu może skutkować odebraniem pewnych przywilejów m.in. w związku z lekceważeniem obowiązków szkolnych, licznymi, nieusprawiedliwionymi nieobecnościami, stwarzaniem zagrożenia dla członków społeczności szkolnej, niszczeniem mienia szkoły, czy np. piciem alkoholu lub paleniem wyrobów tytoniowych na terenie placówki. Zawieszenie w prawach ucznia może skutkować:

  • zakazem brania udziału w klasowych imprezach,
  • zakazem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez szkołę,
  • usunięciem ucznia z reprezentacji szkoły w różnego rodzaju olimpiadach, zawodach, turniejach,
  • zakazem uczestnictwa w dodatkowych zajęciach,
  • usunięciem z organów samorządu szkolnego lub klasowego, a także zakazem brania udziału w wyborach do tych organów.

Warto zaznaczyć, że w zależności od placówki zbiór ograniczanych przywilejów może się różnić. Szczegóły dotyczące zawieszenia – m.in. tego, kto stanowi jednostkę decyzyjną w sprawie zawieszenia i przywrócenia przywilejów – reguluje statut, zazwyczaj są to dyrektor placówki szkolnej oraz Rada Pedagogiczna.

Prawo w oświacie

Znajdź więcej publikacji w naszej ofercie

Zawieszenie w prawach ucznia – czy możliwe jest odwołanie od decyzji?

Podobnie jak w przypadku decyzji o zawieszeniu lub przywróceniu przywilejów, statut powinien również określać tryb odwoływania się od kary zawieszenia.  W przypadku decyzji o zawieszeniu w prawach ucznia powinna istnieć możliwość odwołania się od niej. Zazwyczaj uczeń może zwrócić się w tej sprawie o pomoc do samorządu uczniowskiego, który będzie pośredniczył w wystosowaniu odpowiedniej prośby do władz szkoły. Na ogół uczeń może również odwołać się od decyzji o zawieszeniu bezpośrednio u dyrektora placówki. W takim przypadku następnym krokiem jest zwołanie przez dyrektora lub Radę Pedagogiczną zebrania, na którym szczegółowo omówiony zostanie przypadek ucznia i na tej podstawie zespół podejmie decyzję o jego dalszych losach. Na odwieszenie kary największy wpływ ma poprawa zachowania ucznia. Postępowanie w przypadku zawieszenia dobrze jest skonsultować z wychowawcą lub szkolnym pedagogiem.

Redaktor specjalizujący się w tematyce prawa cywilnego. Wiedzę zdobywał w trakcie studiów oraz pracując w wydawnictwie Wolters Kluwer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *