Ustawa o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (ABW)

Publicznoprawne podstawy bezpieczeństwa wewnętrznego
Wnikliwe omówienie problematyki bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.

Podstawowe płaszczyzny zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego. Aspekty materialnoprawne
Publikacja zawiera wnikliwą i systematyczną analizę poszczególnych sfer aktywności administracji publicznej w zakresie problematyki bezpieczeństwa i porządku publicznego w państwie. Autorzy omawiają takie zagadnienia jak m.in.: bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, bezpieczeństwo ekologiczne, bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego i kultury, bezpieczeństwo w transporcie drogowym oraz bezpieczeństwo w systemie planowania i zagospodarowania przestrzennego.
W opracowaniu znajdują się odwołania do najnowszego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych. Pod koniec każdego rozdziału publikacji zamieszczono zestawienia bibliograficzne najważniejszych pozycji literatury dotyczących prezentowanych aspektów bezpieczeństwa wewnętrznego.
Adresaci:
Książka przeznaczona jest dla studentów prawa, administracji, bezpieczeństwa wewnętrznego, bezpieczeństwa narodowego oraz politologii. Powinna zainteresować pracowników administracji publicznej, w tym pracujących w organach zespolonych służb, inspekcji i straży, a także adwokatów i radców prawnych zajmujących się problematyką roli organów administracji publicznej w sferze bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Prywatna ochrona bezpieczeństwa. Koncepcje - podmioty - zadania - normy - konteksty
Publikacja zawiera wyniki badań przeprowadzonych w ramach grantu "Prywatna ochrona bezpieczeństwa i jej normy. »Niepaństwowe prawo?«".

Wywiad i kontrwywiad w polityce międzynarodowej na przełomie XX i XXI wieku
Praca przybliża oraz wyjaśnia nieznane dotąd w pełni działania tajnych służb. Zawarte w książce treści są okazją do lepszego zrozumienia roli, jaką odgrywają tajne służby w funkcjonowaniu państwa i jego interakcji z innymi krajami. Zastosowanie wywiadu w formułowaniu polityki jest również istotnym elementem współczesnych stosunków międzynarodowych. Praca stanowi wprowadzenie do problematyki wywiadu i kontrwywiadu, zarówno z punktu widzenia analityka, jak i decydenta, będąc zarazem spójnym studium wywiadu oraz procesów wywiadowczych. Książka może okazać się ciekawa dla szerokiego grona odbiorców, w tym praktyków wywiadu i osób pracujących we wszystkich dziedzinach bezpieczeństwa narodowego, a także studentów oraz badaczy zajmujących się nauką o bezpieczeństwie i polityce.
Ustawa o ABW oraz Agencji Wywiadu z 24 maja 2002 r. powołała do życia Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencję Wywiadu. Zgodnie z postanowieniami ogólnymi ustawy, celem ABW jest ochrona bezpieczeństwa wewnętrznego kraju oraz porządku konstytucyjnego. Celem AW jest ochrona bezpieczeństwa zewnętrznego państwa. ABW i AW są urzędami administracji rządowej, a ich szefowie podlegają bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów.
Ustawa o ABW oraz Agencji Wywiadu określa organizację ABW i AW, uprawniania, które posiadają jej funkcjonariusze oraz zasady dotyczące ich służby łącznie z powoływaniem na stanowisko. Definiuje korpusy i stopnie zawodowe oraz prawa i obowiązki funkcjonariuszy. Odnosi się do ich uposażenia, przyznawania mieszkań służbowych. Ustawa określa również odpowiedzialność dyscyplinarną funkcjonariuszy i porządkuje przepisy karne odnoszące się do obszarów ich działalności.