Art. 155 kk

Kodeks karny skarbowy. Komentarz
Autorzy komentarza starają się udzielić odpowiedzi na bieżące problemy praktyki stosowania prawa, w szczególności w tych kwestiach, które wywołują spory i rozbieżności w orzecznictwie i doktrynie.

Kodeks karny. Część szczególna. Komentarz
Prezentowany komentarz stanowi kontynuację komentarza do części ogólnej kodeksu karnego (wyd. 2, Warszawa 2012). Zawiera obszerną analizę przestępstw stypizowanych w przepisach części szczególnej kodeksu z uwzględnieniem bogatego dorobku doktryny i judykatury w tym zakresie.
W publikacji szczegółowo omówiono dokonywane w ostatnich latach zmiany kodeksu, a zwłaszcza dotyczące przestępstw przeciwko:
- środowisku oraz bezpieczeństwu w komunikacji;
- wolności, w tym także wolności seksualnej i obyczajności;
- działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, a także przeciwko wymiarowi sprawiedliwości;
- obrotowi gospodarczemu, w tym nowego przestępstwa narażającego na szkodę nadużycia zaufania. Przedstawiając poszczególne regulacje, autorzy zajmują stanowisko odnośnie do kwestii budzących wątpliwości w praktyce wymiaru sprawiedliwości. Poddają również analizie nie zawsze jednolite orzecznictwo, które wpływa na interpretację obowiązujących regulacji, np. w zakresie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu.
Adresaci:
Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla praktyków wymiaru sprawiedliwości - sędziów, prokuratorów, adwokatów, jak również innych uczestników szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości. Komentarz będzie również przydatny aplikantom zgłębiającym podstawy prawa karnego, a także teoretykom prawa.

Kodeks karny skarbowy. Kontrola skarbowa. Przepisy
Stan prawny na: 14.09.2016 r.
- Publikacja zawiera tekst ustawy - Kodeks karny skarbowy oraz ustawy o kontroli skarbowej.
- Artykuły ustaw zostały opatrzone tytułami objaśniającymi ich sens - zaakcentowano je kolorowym tłem.
- W książce znajdują się skorowidze rzeczowe pomocne w odnalezieniu poszczególnych zagadnień.
- Zbiór przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów wydziałów prawa i administracji, a także dla aplikantów oraz praktyków prawa.

Kodeks karny skarbowy. Komentarz
Komentarz zawiera kompleksowe opracowanie problematyki materialnej oraz procesowej prawa karnego skarbowego z punktu widzenia praktyków. Autorzy przedstawili w nim swoje przemyślenia wypływające z praktyki stosowania przepisów Kodeksu karnego skarbowego i wynikających z tego potrzeb dostosowywania ich do szybko zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. Opracowanie pozwoli na lepszą interpretację i stosowanie tych norm, często niespójnych i w wielu wypadkach nieostrych.
Adresaci:
Adresatami komentarza są przede wszystkim sędziowie, adwokaci, doradcy podatkowi oraz pracownicy aparatu skarbowego.
![Zbiór cywilny PLUS 2021 + Zbiór karny PLUS 2021 - pakiet dwóch zbiorów przepisów [PRZEDSPRZEDAŻ] Zbiór cywilny PLUS 2021 + Zbiór karny PLUS 2021 - pakiet dwóch zbiorów przepisów [PRZEDSPRZEDAŻ]](https://static.profinfo.pl/image/core_products/2020/1/9/5e99b15ae78324670f34710c7abb3f1a/admin/shop/Pakiet_PLUS_2020.jpg)
Zbiór cywilny PLUS 2021 + Zbiór karny PLUS 2021 - pakiet dwóch zbiorów przepisów [PRZEDSPRZEDAŻ]
Stan prawny na styczeń 2021 r.

Kodeks karny. Wybór orzecznictwa
Prezentowany komentarz zawiera zbiór najważniejszych orzeczeń z zakresu prawa karnego, mających istotny wpływ na właściwy sposób interpretacji poszczególnych przepisów zawartych w kodeksie karnym.
W publikacji zostały przytoczone nie tylko orzeczenia sądów apelacyjnych i Sądu Najwyższego, lecz także Trybunału Konstytucyjnego oraz Trybunału Sprawiedliwości UE, które są kluczowe dla praktyki stosowania prawa karnego.
Poza tezami wybranych orzeczeń w opracowaniu znalazły się również odwołania do najważniejszych fragmentów ich uzasadnień. Pozwala to na zapoznanie się z argumentacją, która doprowadziła sąd do postawienia określonej tezy, a ponadto ukazuje poglądy zaprezentowane przez sądy jedynie w uzasadnieniach orzeczeń, które nie zostały następnie uwzględnione w samych tezach. Tam gdzie brak jest jednolitej linii orzeczniczej orzeczenia zostały wzbogacone dodatkowym komentarzem autora.
Adresaci:
Komentarz przeznaczony jest dla prawników praktyków - sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych - książka stanowi bowiem praktyczne narzędzie w codziennej pracy, zarówno na sali sądowej, jak i w kancelarii. Publikacja będzie również pomocna aplikantom zawodów prawniczych przygotowującym się do kolokwiów i egzaminów końcowych.

Kodeks karny wykonawczy. Przepisy
Stan prawny na: 8.09.2015 r.
- Publikacja zawiera tekst ustawy - Kodeks karny wykonawczy wraz z wykazami aktów zmieniających i wykonujących tę ustawę.
- Artykuły kodeksu zostały opatrzone tytułami objaśniającymi ich sens zaakcentowano je kolorowym tłem . W książce zamieszczono także skorowidz przedmiotowy ułatwiający odnalezienie poszczególnych instytucji.
- Publikacja ta jest skierowana do prawników praktyków, a także do osób przygotowujących się do wszelkiego rodzaju egzaminów prawniczych.
- W celu ułatwienia Czytelnikowi zapoznania się z nowymi przepisami zmiany, które weszły w życie między 5 maja 2015 r. a 8 września 2015 r., oznaczono tekstem pogrubionym, natomiast wszystkie zmiany, które wejdą w życie po 8 września 2015 r., oznaczono tekstem pogrubionym i mniejszym stopniem pisma.

Kodeks karny. Komentarz
Stan prawny na 1.03.2010 r. Niniejsze, piąte wydanie komentarza zostało rozszerzone oraz uaktualnione przez wykorzystanie najnowszego orzecznictwa i literatury przedmiotu. Uwzględniono w nim i skomentowano wszystkie dotychczasowe nowelizacje kodeksu karnego. Ich wielka liczba (ponad 30), rozległość, a także częste zmiany tych samych przepisów lub instytucji, stwarzają problemy w ustalaniu stanu prawnego i dokonywaniu aktualnej wykładni. Stąd duży nacisk położony jest w komentarzu na objaśnienia zmian legislacyjnych. Komentarz ten adresowany jest przede wszystkim do praktyków stosujących prawo karne lub korzystających z jego przepisów w codziennej pracy. Może być również przydatny teoretykom prawa, aplikantom sądowym, prokuratorskim i adwokackim, wreszcie studentom pragnącym pogłębić swą wiedzę w dziedzinie prawa karnego.

Polskie prawo karne. Część ogólna
Reprint jednego z nasłynniejszych dzieł przedwojennej myśli prawniczej - podręcznika do części ogólnej prawa karnego, autorstwa prof. Juliusza Makarewicza - jednego z najznakomitszych polskich przedwojennych karnistów.
Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu (art. 155 kk)
Nieumyślne spowodowanie śmierci to czyn karalny opisany w art. 155 Kodeksu Karnego. Jest to przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, dlatego bardzo ważne jest określenie, kiedy mamy styczność z nieumyślnym spowodowaniem śmierci, a kiedy z innym przewinieniem.
Po pierwsze, aby mówić o czynie zabronionym z art. 155 KK, musi dojść do śmierci człowieka, przy czym uznaje się śmierć mózgową a nie ciała (stan śpiączki). Ten artykuł prawny nie ma również zastosowania podczas nieumyślnego wywołania poronienia.
Po drugie, przestępstwo zostaje popełnione nieumyślnie, gdy sprawca w następstwie braku zachowania ostrożności powoduje śmierć osoby, którą mógł wcześniej przewidzieć. Dopuszcza się, więc przestępstwa, jeśli złamał zasady ostrożności, które w określonej sytuacji winien przestrzegać, i gdy spodziewał się lub mógł się spodziewać możliwości popełnienia się przestępstwa.
Ponadto, między postępowaniem sprawcy a jego wynikiem, jakim jest śmierć człowieka, powinien zaistnieć ciąg przyczynowy. Sama czynność nie musi być jedynym bodźcem doprowadzającym do śmierci, ale musi być tą konieczną – to znaczy bez działania sprawcy nie byłoby mowy o utracie życia.
Nieumyślne spowodowanie śmierci jest często różnie interpretowane, dlatego też prawnicy i specjaliści w tej tematyce sięgają po książki o art. 155 KK, komentarze do kodeksu karnego i różne opracowania. Oferta takich publikacji dostępna jest w prawniczej księgarni internetowej Profinfo.pl.