Ustawa o jawności życia publicznego

Jawność w samorządzie terytorialnym
Publikacja stanowi zbiór referatów zaprezentowanych podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Katedrę Prawa Samorządu Terytorialnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z okazji 24. rocznicy utworzenia samorządu terytorialnego w Polsce. Przedstawione w książce zagadnienia dotyczą aktualnych i istotnych dla teorii i praktyki samorządu terytorialnego problemów.
Autorzy opracowań dokonują analizy ogromnego spektrum przejawów zasady jawności samorządu terytorialnego, czy też szeroko rozumianej administracji publicznej, która to zasada obejmuje w szczególności:
- prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy, powiatu oraz sejmiku województwa i posiedzenia ich komisji, a także
- dostęp do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy, powiatu i województwa oraz komisji rad gminy, powiatu i sejmiku województwa.
Adresaci:
Książka przeznaczona jest dla teoretyków prawa i administracji. Zainteresuje również pracowników samorządu terytorialnego oraz administracji publicznej, a także studentów prawa, administracji, politologii i nauk pokrewnych.

Jawność procesu karnego
Opracowanie zawiera analizę zagadnienia jawności procesu karnego. Szczegółowo omówiono w nim kwestie dotyczące prawnomiedzynarodowych i konstytucyjnych podstaw jawności procesu karnego, a także zasady: informacji prawnej w procesie karnym, jawności w postępowaniu przygotowawczym oraz jawności wewnętrznej i zewnętrznej postępowania sadowego. Zaprezentowana została również problematyka udziału mediów w procesie karnym.Książka przeznaczona jest dla teoretyków oraz praktyków prawa - sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych.


Jawnośc i jej ograniczenia Tom 6
Tom VI zawiera wyniki badań polskiej regulacji ograniczeń jawności na tle porównawczym, zwłaszcza prawa europejskiego i międzynarodowego. Analizie poddano podstawy prawne ograniczeń jawności, w tym również tajemnic ustawowo chronionych. Zweryfikowano zgodność polskich ograniczeń jawności z Konwencją z Tromsø. Rozważania dotyczące sposobu regulacji ograniczeń jawności w Polsce uzupełniono przeglądem koncepcji prawnych i doktrynalnych odnoszących się do ograniczeń jawności informacji w USA. Scharakteryzowano regulację UE i NATO odnoszącą się do informacji niejawnych oraz implementację tych przepisów do prawa polskiego. Badanie krajowej regulacji ochrony informacji niejawnych, obejmujące charakter i zakres odesłań do ustawy o ochronie informacji niejawnych, ukazało wiodącą rolę tej ustawy. Analiza struktury regulacji tajemnic ustawowo chronionych ujawniła nadregulację i niespójność przepisów w tym zakresie. Rozproszenie i niejednolitość regulacji utrudnia ustalenie zakresu i zasad stosowania określonych przepisów, skutkując również osłabieniem systemu ochrony tajemnic.
