Facebook
Kategorie
Kategorie MENU
Strefa Aplikanta
E-booki
dostęp
w 5 min.

Dave Ulrich

Dave Ulrich jest wykładowcą na Uniwersytecie Michigan. Prowadzi badania nad sposobami wykorzystania przez organizację zasobów ludzkich do tworzenia potencjału uczenia się, współpracy, odpowiedzialności, talentu i przywództwa. Miał duży wkład w opracowanie wielu baz danych, które opisują zależności między strategiami biznesowymi, działaniami HR i kompetencjami HR. Był doradcą ponad połowy firm z listy "Fortune 200".
Opublikował ponad sto artykułów i 12 książek, w tym: Why the Bott om Line Isn't. How to Build Value Through People and Organization (wspólnie z N. Smallwoodem), Result s-Based Leadership. How Leaders Build the Business and Improve the Bott om Line (wspólnie z N. Smallwoodem i J. Zengerem) oraz Liderzy zarządzania zasobami ludzkimi. Nowe wyzwania, nowe role.
Był redaktorem "Human Resource Management Journal" (1990-1999) oraz członkiem rady naukowej czterech innych magazynów. Obecnie zasiada w zarządzie firmy Herman Miller, jest stypendystą National Academy of Human Resources. W 2001 roku "BusinessWeek" umieścił go na pierwszym miejscu wśród instruktorów i guru w dziedzinie zarządzania. W 2000 roku znalazł się w pierwszej piątce instruktorów biznesowych ogłoszonej przez miesięcznik "Forbes".

Sortuj:
Sposób wyświetlania:
Karta wyników zarządzania zasobami ludzkimi
Archiwum
Archiwum

Karta wyników zarządzania zasobami ludzkimi

E.Brian Becker, A.Mark Huselid, Dave Ulrich
Wolters Kluwer Polska
Poznaj wskazówki, jak tworzyć, rozwijać i wdrażać system pomiaru wykorzystujący kartę wyników zarządzania zasobami ludzkimi.
Więcej