Egzamin notarialny

Prawo o notariacie. Komentarz. Wzory aktów notarialnych i poświadczeń
Komentarz do ustawy napisany przez praktykujących notariuszy, dodatkowo aż 76 wzorów różnych aktów notarialnych, dostępne do pobrania w wersji elektronicznej ze strony www po wpisaniu zamieszczonego w książce kodu aktywacyjnego. Wzory można modyfikować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb.

Księgi wieczyste i hipoteka. Komentarz. Tom I. Księgi wieczyste
Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany wprowadzone m.in. ustawami:
• z 20.05.2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (wchodzą w życie 1.07.2022 r.);
• z 7.04.2022 r. o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw (wchodzą w życie 8.07.2022 r.).

Księgi wieczyste i hipoteka. Komentarz. Tom II. Hipoteka
Hipoteka jest najpowszechniej stosowanym w Polsce zabezpieczeniem rzeczowym na nieruchomości oraz niektórych prawach jej dotyczących.

Podział majątku wspólnego z rozliczeniem praw spółkowych i kredytów frankowych. Regulacje dotyczące małżonków, konkubentów i partnerów związków jednopłciowych. Praktyka sądowa, notarialna i wieczystoksięgowa
Praktyczna pomoc w dokonywaniu podziału majątku + edytowalne wzory pism w wersji elektronicznej.

Odmowa dokonania czynności notarialnej i jej zaskarżenie
Pierwsza na rynku pozycja, w której kompleksowo omówiono instytucję odmowy dokonania czynności notarialnej przez notariusza oraz możliwość jej zaskarżenia.

Nowa ustawa deweloperska z deweloperskim funduszem gwarancyjnym w praktyce rynku mieszkaniowego. Wpisy praw i roszczeń z umów deweloperskich do księgi wieczystej
Pierwsze na rynku prawniczym omówienie przepisów nowej ustawy deweloperskiej, obowiązującej od dnia 1 lipca 2022 r.

Komentarz do spraw o podział majątku wspólnego małżonków
Nowe wydanie cenionego komentarza, wzbogacone o najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz wzory pism i orzeczeń.

Podział nieruchomości
Publikacja stanowi obszerne opracowanie dotyczące tematyki podziału nieruchomości, zarówno prywatnych jak i publicznych.

Prosta spółka akcyjna. Komentarz
W komentarzu zawarto szczegółowe omówienie jednej z najbardziej kontrowersyjnych nowelizacji prawa handlowego ostatnich lat, która wprowadza nową instytucję w kodeksie spółek handlowych: prostą spółkę akcyjną.

Prawo o notariacie. Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza. Księgi wieczyste. Postępowanie wieczystoksięgowe. Wybór i opracowanie
Publikacja podzielona jest na dwie części: wprowadzenie oraz akty prawne. Pierwsza część stanowi kompendium wiedzy teoretycznej oraz praktycznej w zakresie łącznego stosowania poszczególnych aktów prawnych. W części drugiej zawarto najważniejsze i najczęściej stosowane w praktyce akty prawne regulujące problematykę notariatu.

Kodeks etyki zawodowej notariusza. Komentarz
Znajomość Kodeksu Etyki Zawodowej Notariusza oraz bezwzględne przestrzeganie zawartych w nim zasad należą do fundamentalnych obowiązków każdej osoby wykonującej ten zawód zaufania publicznego.

Prawo o notariacie. Komentarz. Tom I. Ustrój notariatu
W publikacji skomentowano przepisy ustawy - Prawo o notariacie, przede wszystkim te, które dotyczą problemów ustrojowych polskiego notariatu.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Komentarz
Kompleksowy komentarz do znowelizowanej w kwietniu 2019 r. ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.
Książki na egzamin notarialny
Egzamin notarialny sprawdza przygotowanie przystępującej do niego osoby do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu notariusza. Przeprowadzany jest raz w roku w terminie wyznaczonym przez Ministra Sprawiedliwości, który, na drodze zarządzenia, powołuje zespół przygotowujący zagadnienia egzaminacyjne.
Egzamin notarialny składa się z trzech części pisemnych. Przedmiotem zagadnień, które opracowują egzaminowani, jest sporządzenie aktu notarialnego lub sporządzenie projektu odmowy wykonania tej czynności lub uzasadnienie jej dopuszczalności.
Przebieg egzaminu notarialnego i wymogi formalne związane z przystąpieniem do niego reguluje ustawa Prawo o notariacie z dn. 14 lutego 1991 r.
Przygotowanie do egzaminu ułatwiają liczne publikacje, w których opracowane zostały niezbędne zagadnienia.