Ustawa o lasach

Ustawa o lasach. Komentarz
Stan prawny na: 1.10.2010 r.
W piśmiennictwie i w praktyce odczuwalny jest brak literatury dotyczącej prawa leśnego, choć problemy prawne rodzące się w związku ze stosowaniem ustawy o lasach są niemałe. Prezentowany komentarz ma na celu wypełnienie powstałej na rynku wydawniczym luki, ponieważ oprócz komentarza autorstwa W. Radeckiego nie można odnotować żadnych publikacji o tym charakterze poświęconych prawu leśnemu. W książce autor zwrócił uwagę zarówno na zagadnienia teoretyczne, jak i praktyczne, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju oraz zagadnień cywilnoprawnych.
Adresaci:
Publikacja jest adresowana do naukowców zajmujących się szeroko rozumianą ochroną środowiska, Służby Leśnej i Straży Leśnej, organów administracji publicznej, sędziów, radców, adwokatów, notariuszy i prokuratorów, organów policji, a także urzędów i wszystkich innych osób, którym dobro lasów leży na sercu.

Ustawa o lasach. Komentarz
Prezentowana publikacja stanowi praktyczny komentarz do ustawy z 28.09.1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 788 ze zm.), która stanowi kompleksowe opracowanie zagadnień dotyczących lasów.
Komentarz uwzględnia zwłaszcza nowelizację dokonaną ustawą z 13.04.2016 r. o zmianie ustawy o lasach (Dz.U. z 2016 r. poz. 586), która z dniem 30.04.2016 r. dodała art. 37a–37k, wprowadzając instrumenty prawne do nabywania przez Skarb Państwa, reprezentowany przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, gruntów leśnych (prawo pierwokupu, prawo nabycia), a także najnowsze orzecznictwo oraz literaturę.
Publikacja stanowi obecnie jedyne aktualne komentarzowe opracowanie zagadnień związanych z gospodarowaniem nieruchomościami leśnymi w zakresie uregulowanym ustawą o lasach.
Publikacja obejmuje zagadnienia problematyki prawa leśnego, w tym m.in.:
- gospodarki leśnej,
- kanonu podstawowych pojęć prawnych,
- instytucji prawnych służących ochronie lasów,
- statusu i funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe,
- gospodarowania mieniem Skarbu Państwa będącym w zarządzie Lasów Państwowych,
- Instytucji Służby Leśnej wchodzącej w skład Lasów Państwowych
Adresaci:
Przedstawiona pozycja adresowana jest przede wszystkim do podmiotów na co dzień zajmujących się prawną problematyką zarządzania lasami i realizacji gospodarki leśnej, gospodarowania nieruchomościami leśnymi, ochroną środowiska, a zwłaszcza do organów administracji publicznej, sędziów, radców prawnych, notariuszy i adwokatów.