Art. 207 kk

Równość płci w zatrudnieniu
W publikacji omówiono problematykę równości płci w zatrudnieniu w prawie polskim, a także na tle międzynarodowego i europejskiego prawa pracy.

Kodeks karny. Komentarz
Stan prawny na 1.03.2010 r. Niniejsze, piąte wydanie komentarza zostało rozszerzone oraz uaktualnione przez wykorzystanie najnowszego orzecznictwa i literatury przedmiotu. Uwzględniono w nim i skomentowano wszystkie dotychczasowe nowelizacje kodeksu karnego. Ich wielka liczba (ponad 30), rozległość, a także częste zmiany tych samych przepisów lub instytucji, stwarzają problemy w ustalaniu stanu prawnego i dokonywaniu aktualnej wykładni. Stąd duży nacisk położony jest w komentarzu na objaśnienia zmian legislacyjnych. Komentarz ten adresowany jest przede wszystkim do praktyków stosujących prawo karne lub korzystających z jego przepisów w codziennej pracy. Może być również przydatny teoretykom prawa, aplikantom sądowym, prokuratorskim i adwokackim, wreszcie studentom pragnącym pogłębić swą wiedzę w dziedzinie prawa karnego.

Kodeks karny skarbowy. Komentarz
Autorzy komentarza starają się udzielić odpowiedzi na bieżące problemy praktyki stosowania prawa, w szczególności w tych kwestiach, które wywołują spory i rozbieżności w orzecznictwie i doktrynie.

Kodeks karny. Wybór orzecznictwa
Prezentowany komentarz zawiera zbiór najważniejszych orzeczeń z zakresu prawa karnego, mających istotny wpływ na właściwy sposób interpretacji poszczególnych przepisów zawartych w kodeksie karnym.
W publikacji zostały przytoczone nie tylko orzeczenia sądów apelacyjnych i Sądu Najwyższego, lecz także Trybunału Konstytucyjnego oraz Trybunału Sprawiedliwości UE, które są kluczowe dla praktyki stosowania prawa karnego.
Poza tezami wybranych orzeczeń w opracowaniu znalazły się również odwołania do najważniejszych fragmentów ich uzasadnień. Pozwala to na zapoznanie się z argumentacją, która doprowadziła sąd do postawienia określonej tezy, a ponadto ukazuje poglądy zaprezentowane przez sądy jedynie w uzasadnieniach orzeczeń, które nie zostały następnie uwzględnione w samych tezach. Tam gdzie brak jest jednolitej linii orzeczniczej orzeczenia zostały wzbogacone dodatkowym komentarzem autora.
Adresaci:
Komentarz przeznaczony jest dla prawników praktyków - sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych - książka stanowi bowiem praktyczne narzędzie w codziennej pracy, zarówno na sali sądowej, jak i w kancelarii. Publikacja będzie również pomocna aplikantom zawodów prawniczych przygotowującym się do kolokwiów i egzaminów końcowych.

Kodeks karny. Część szczególna. Komentarz
Prezentowany komentarz stanowi kontynuację komentarza do części ogólnej kodeksu karnego (wyd. 2, Warszawa 2012). Zawiera obszerną analizę przestępstw stypizowanych w przepisach części szczególnej kodeksu z uwzględnieniem bogatego dorobku doktryny i judykatury w tym zakresie.
W publikacji szczegółowo omówiono dokonywane w ostatnich latach zmiany kodeksu, a zwłaszcza dotyczące przestępstw przeciwko:
- środowisku oraz bezpieczeństwu w komunikacji;
- wolności, w tym także wolności seksualnej i obyczajności;
- działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, a także przeciwko wymiarowi sprawiedliwości;
- obrotowi gospodarczemu, w tym nowego przestępstwa narażającego na szkodę nadużycia zaufania. Przedstawiając poszczególne regulacje, autorzy zajmują stanowisko odnośnie do kwestii budzących wątpliwości w praktyce wymiaru sprawiedliwości. Poddają również analizie nie zawsze jednolite orzecznictwo, które wpływa na interpretację obowiązujących regulacji, np. w zakresie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu.
Adresaci:
Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla praktyków wymiaru sprawiedliwości - sędziów, prokuratorów, adwokatów, jak również innych uczestników szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości. Komentarz będzie również przydatny aplikantom zgłębiającym podstawy prawa karnego, a także teoretykom prawa.

Dochodzenie roszczeń związanych z mobbingiem, dyskryminacją i molestowaniem
W publikacji w sposób kompleksowy przedstawiono problematykę dochodzenia roszczeń związanych z mobbingiem, dyskryminacją i molestowaniem.

Kodeks karny. Komentarz
W publikacji omówiono zmiany wynikające z tzw. dużej nowelizacji kodeksu karnego, która zreformowała system kar i innych środków reakcji na czyny zabronione, wprowadziła nowe instytucje, a wiele dotychczasowych w istotny sposób zmodyfikowała.
Znęcanie się (art. 207)
Coraz więcej osób zwraca uwagę na przemoc domową, nie tylko tą fizyczną, ale i psychiczną. Świadczy o tym nawet ogromna liczba spraw rozstrzyganych w sądzie. Tylko w 2016 roku takich przypadków było 73,5 tysiąca.
Problematyka znęcania się jest też często głównym tematem, opisywanym w różnych książkach i poradnikach. W ofercie księgarni Profinfo.pl również dostępne są publikacje prawnicze o art. 233 kk. Jest to ważne ze względu na ogromną skalę takich przestępstw i uświadamianie społeczeństwa.
Pomimo usytuowania art. 233 w rozdziale XXVI Kodeksu Karnego pt. "Przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece” z ochrony w nim opisanej korzystają nie tylko osoby najbliższe dla sprawcy, ale też osoby niepełnoletnie i osoby niesamodzielne ze względu na stan uniemożliwiający im podejmowanie właściwych decyzji. Dodatkowym przedmiotem ochrony wynikającym z artykułu 233 KK jest zdrowie, nietykalność cielesna, wolność i godność człowieka, a nawet jego życie.
Za przestępstwo znęcania się przewidywana jest kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, jednak za kwalifikowane przypadki przestępstwa grożą surowsze kary. Otóż, jeżeli znęcanie połączone jest ze szczególnym okrucieństwem, sprawca może otrzymać wyrok od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Jeśli zaś w skutek znęcania ofiara próbowała popełnić samobójstwo, winnemu grozi od 2 do nawet 12 lat.