Prawo autorskie

Prawo autorskie i prawa pokrewne. Komentarz
Książka łączy cechy klasycznego komentarza do ustawy i systemowego opracowania z zakresu prawa autorskiego.

Autorskie prawa osobiste w obrocie prawnym
Publikacja przedstawia analizę i prawną kwalifikację zdarzeń i czynności, które mogą dotyczyć autorskich praw osobistych. Jest to pierwsze kompleksowe opracowanie dotyczące umów autorskich w zakresie dóbr osobistych.

Prawo autorskie. Komentarz do wybranego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE
Komentarze przedstawicieli polskiej doktryny do wybranego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego prawa autorskiego. Jest to pierwsza publikacja stanowiąca tak obszerne omówienie wyroków TSUE z tego zakresu.

Naruszenie prawa do znaku towarowego renomowanego. Studium prawnoporównawcze
Szczegółowe omówienie zagadnień związanych z naruszeniem prawa do znaku towarowego renomowanego.

Prawo autorskie w muzeum. Przewodnik ze wzorami umów
Publikacja stanowi praktyczne narzędzie, na podstawie którego możliwe będzie ustalenie statusu prawnoautorskiego danego obiektu muzealnego, a także podjęcie decyzji co do możliwości jego eksploatacji.

Ochrona Własności Intelektualnej i prawo prasowe 2019
Kolejne wydanie zbioru przepisów niezbędnych do kompleksowego zapoznania się ze współczesnym stanem prawnym w dziedzinie ochrony własności intelektualnej. Polecany zwłaszcza studentom. Na zawartość tomu składają się ustawy: o prawie autorskim i prawach pokrewnych, prawo własności przemysłowej oraz prawo prasowe (uwzględniono zmiany, które weszły w życie nowelizacją z dnia 27 października 2017 r. Zaletą książki jest jej praktyczny, poręczny format, przejrzysty układ graficzny i niska cena. Łatwą orientację w materiale umożliwia obszerny skorowidz. Stan prawny: styczeń 2019 r.

100 lat ochrony własności przemysłowej w Polsce. Księga jubileuszowa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej
Blisko 100 tekstów związanych z własnością przemysłową.

Ikony popkultury a prawo własności intelektualnej. Jak znani i sławni chronią swoje prawa
Książka zawiera bogato ilustrowane opisy najciekawszych spraw sądowych, sporów oraz zjawisk społecznych związanych z ochroną dóbr niematerialnych w obszarze kultury popularnej.

Ilustrowane prawo autorskie
Wyjątkowy przewodnik po współczesnym polskim i europejskim prawie autorskim.

Prawo własności intelektualnej
Całkowicie nowe wydanie podręcznika akademickiego od wielu lat funkcjonującego na rynku wydawniczym, obejmującego w jednym tomie zagadnienia z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych oraz prawa własności przemysłowej.

Utwór architektoniczny jako przedmiot prawa autorskiego
Pierwsze na polskim rynku opracowanie dotyczące utworu architektonicznego w prawie autorskim.

Prawo autorskie
Publikacja w sposób kompleksowy przedstawia problematykę prawa autorskiego. Jest równocześnie przewodnikiem po spornych i aktualnych zagadnieniach w tej dziedzinie.

Prawo do fonogramu w świetle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Pierwszą monografia poświęcona problematyce prawa do fonogramu, będącego prawem pokrewnym prawu autorskiemu.

Zabawy z prawem autorskim
Czy dany wytwór intelektu jest utworem? Które jego elementy objęte są prawem wyłącznym? Czy są podstawy do legalizacji wykorzystania utworu w oparciu o przepisy o dozwolonym użytku publicznym?

Sztuka a prawo autorskie
Monografia obejmuje praktyczne zagadnienia prawa autorskiego w dziedzinie sztuk plastycznych, które wraz z postępującą komercjalizacją i profesjonalizacją rynku sztuki zyskują coraz większe znaczenie. Zakres przedmiotowy publikacji nawiązuje do systematyki prawa autorskiego, koncentrując się wokół pojęcia utworu, statusu twórcy, autorskich praw majątkowych i osobistych oraz dozwolonego użytku utworów chronionych. Tak wyznaczony zakres tematyczny pozwala na przekrojowe zapoznanie się z problematyką prawa autorskiego w sztuce, które zostało uzupełnione licznymi odwołaniami do orzecznictwa, wieloma przykładami i praktycznymi wskazówkami.
Wybór analizowanych zagadnień został oparty na kryterium praktycznym, wynikającym z doświadczeń zawodowych autora. Zamierzeniem publikacji jest zachowanie merytorycznego wywodu, wspartego aktualnymi poglądami doktryny i orzecznictwem, przy zastosowaniu przystępnej formy przekazu, która będzie zrozumiała i czytelna nie tylko dla specjalistów, lecz także dla osób niedysponujących wykształceniem prawniczym.
Publikacja adresowana jest przede wszystkim do praktyków prawa - radców prawnych, adwokatów, sędziów, a także do twórców, artystów oraz innych uczestników szeroko rozumianego rynku sztuki w Polsce, takich jak marszandzi, kolekcjonerzy, pracownicy galerii, domów aukcyjnych, muzeów, instytucji kultury i instytucji wystawienniczych.
Piotr Łada - adwokat, członek Izby Adwokackiej w Warszawie, kulturoznawca, historyk sztuki. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się na prawie autorskim, prawie gospodarczym, prawie spółek i prawie karnym. Ekspert z zakresu prawa sztuki i kultury, wykładowca, szkoleniowec i trener z zakresu prawa autorskiego, autor artykułów eksperckich.

Prawo autorskie i prawa pokrewne. Komentarz
Komentarz, przygotowany przez zespół doświadczonych praktyków i teoretyków prawa autorskiego, stanowi kompleksowe opracowanie zagadnień i przepisów ustawy o prawie autorskim l prawach pokrewnych. W związku z rozwojem techniki, a także wpływem dyrektyw unijnych na prawo polskie, od czasu uchwalenia ustawy pojawiły się zupełnie nowe kwestie, wymagające zaadaptowania utrwalonych konstrukcji prawnych do rzeczywistości.
W książce znajdują się liczne wskazówki o charakterze praktycznym, które będą przydatne w rozwiązywaniu problemów powstających na tle stosowania przepisów tej regulacji oraz w prowadzonych sporach sądowych. Jednocześnie w opracowaniu zawarto analizę kwestii fundamentalnych dla całego systemu prawa autorskiego, co pozwala na pogłębienie i usystematyzowanie obecnego stanu wiedzy z tego zakresu. Niektóre z komentowanych zagadnień, np. Dotyczące zbiorowego zarządu prawami autorskimi i pokrewnymi, są jednymi z pierwszych opracowań tej tematyk] w literaturze przedmiotu.
Publikacja zawiera bogate orzecznictwo sądów krajowych i zagranicznych (przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) oraz liczne odniesienia do wypowiedzi przedstawicieli doktryny.
Adresaci:
Komentarz jest przeznaczony dla sędziów, prokuratorów, radców prawnych, adwokatów oraz aplikantów tych zawodów. Będzie przydatny także dla twórców, artystów wykonawców, wydawców, producentów, pracowników organizacji zbiorowego zarządzania, a także studentów prawa lub kierunków artystycznych.

Cytat w świetle prawa autorskiego
Monografia jest pierwszym w Polsce kompleksowym opracowaniem autorskoprawnej problematyki cytatu.
Autor omawia aksjologiczne i teoretycznoprawne podstawy uprawnienia do cytowania na tle konstrukcji dozwolonego użytku publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości objaśniania go zarówno w kategoriach prawa podmiotowego, jak i w sposób alternatywny.
Regulacje prawa międzynarodowego, unijnego oraz obowiązujące w innych państwach stają się podstawą rozważań na temat istotnych kwestii o znaczeniu praktycznym, jak: cechy utworu inkorporującego zapożyczenie, wymóg rozpowszechnienia dzieła podlegającego przytoczeniu, funkcje, rozmiary i rozpoznawalność oraz relatywna dosłowność cytatu.
Autor podejmuje próbę wyjaśnienia wątpliwości dotyczących m.in. interpretacji przesłanki praw gatunku twórczości, sposobu określenia dopuszczalnej wielkości zapożyczenia czy spełnienia postulatu rozpoznawalności cytatu w niektórych rodzajach dzieł. W pracy dokonano także oceny różnorodnych zjawisk społecznych takich jak: sampling, collage czy przytaczanie fragmentów utworów słowno-muzycznych w reklamach radiowych i telewizyjnych - wraz z próbą zakwalifikowania ich jako cytatów. Książka zawiera przykłady z orzecznictwa, w tym również zagranicznego; zostały w niej także zaprezentowane stanowiska i poglądy wyrażane w literaturze prawniczej.
Publikacja zawiera wskazówki dotyczące tego, jak posługiwać się cytatem w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Korzystać z niej mogą osoby naukowo lub zawodowo zajmujące się prawem autorskim, jak również twórcy utworów naukowych, literackich, filmowych czy muzycznych.

Prawo autorskie i prawa pokrewne. Komentarz
Piąte wydanie Komentarza zawiera szczegółowe i wyczerpujące omówienie wszystkich zagadnień prawa autorskiego istotnych dla wydawców, twórców, producentów, przedstawicieli organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, a także radców prawnych i sędziów.
Autorzy wiele miejsca poświęcili zagadnieniom:
- dozwolonego użytku utworów chronionych - wynagrodzeniu z tego tytułu i postaciom dozwolonego użytku publicznego,
- czasu trwania autorskich praw majątkowych, w tym zasadom ich obliczania,
- regulacji dotyczących utworów audiowizualnych i programów komputerowych,
- ochrony wizerunku, w tym zagadnieniom zgody portretowanego, wynagrodzenia za pozowanie, wizerunku osoby powszechnie znanej,
- ochrony adresata korespondencji, w szczególności regulacjom dotyczącym zgody na rozpowszechnienie korespondencji. Komentarz zawiera również omówienie nowych regulacji w odniesieniu do Komisji Prawa Autorskiego, w tym w szczególności zmian dotyczących uprawnień w zakresie zatwierdzania tabel wynagrodzeń, a także procedury toczących się przed nią postępowań.

Prawo autorskie. Orzecznictwo
Niniejsza publikacja jest pierwszym na rynku wydawniczym tak obszernym zbiorem orzecznictwa z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych, obejmującym lata 1918-2008. Atutem prezentowanego opracowania są hasłowe opisy, ułatwiające Czytelnikowi szybką ocenę przedmiotu wyroku i dotarcie do pełnego tekstu uzasadnienia zamieszczonego na płycie CD dołączonej do zbioru.Książka jest skierowana przede wszystkim do adwokatów, radców prawnych, sędziów, pracowników naukowych i studentów.

Choreografia i pantomima w świetle prawa autorskiego
Książka jest pierwszą polską monografią dotyczącą autorskoprawnego statusu choreografii i pantomimy oraz jedną z nielicznych pozycji dotyczących tego zagadnienia w literaturze polskiej i zagranicznej. Autor przedstawia, także w perspektywie historyczno- i prawnoporównawczej, proces jurydycznej emancypacji pojęcia choreografii i pantomimy prowadzący do uznania choreografów i mimów za twórców (a także artystów wykonawców) w rozumieniu prawa autorskiego.
Obok problematyki teoretycznej, autor porusza szereg kwestii praktycznych dotyczących analizowanych kategorii utworów, m.in. problematykę umów licencyjnych, funkcjonowania organizacji zbiorowego zarządzania i typowych przypadków naruszeń praw autorskich.
Adresaci:
Umiejętne połączenie analizy prawniczej z wieloma konkretnymi przykładami dotyczącymi choreografii i pantomimy sprawia, ze książka zainteresuje z pewnością prawników - przedstawicieli środowisk akademickich i praktyków, przedstawicieli środowisk twórczych (choreografów, tancerzy) oraz pasjonatów tańca i pantomimy.

Umowy przenoszące autorskie prawa majątkowe
Publikacja poświęcona została wszechstronnemu omówieniu zagadnień towarzyszących umowom przenoszącym majątkowe prawa autorskie.

Gra komputerowa jako przedmiot prawa autorskiego
Gry komputerowe stanowią fenomen technicznego, kulturowego i artystycznego rozwoju społeczeństwa informacyjnego, łączący w sobie elementy literatury, filmu, muzyki i sztuki plastycznej. Ich status prawny wciąż jednak nie jest precyzyjnie określony i budzi wiele wątpliwości.
W książce omówiono m.in. takie zagadnienia jak:
- proces ewolucji gier komputerowych,
- cechy charakterystyczne gier komputerowych, wyróżniające je spośród innych utworów multimedialnych,
- "sprzedaż" przedmiotów tzw. własności wirtualnej,
- ochrona awatarów,
- naruszenie prawa do wirtualnego wizerunku. Walorem opracowania jest jego interdyscyplinarność, odwołania do innych systemów prawnych oraz przedstawienie najnowszego orzecznictwa sądów krajowych i zagranicznych dotyczącego omawianej tematyki.
Adresaci:
Praca zawiera wiele cennych wskazówek, które mogą być wykorzystane przez osoby wykonujące zawody prawnicze - w tym sędziów, radców prawnych i adwokatów; pomocna będzie również dla twórców i producentów gier komputerowych oraz dla graczy, zwłaszcza w kwestiach związanych z ich twórczą działalnością w grach typu MMORPG.

Autor - Wydawca. Poradnik prawa autorskiego
Vademecum dla każdego, kto chce poznać prawo autorskie w praktyce. Zawiera wzory umów niezbędnych w pracy każdego wydawcy i autora.

Traktatowa ochrona praw autorskich i praw pokrewnych
Książka zawiera omówienie aktualnie obowiązujących unormowań konwencji międzynarodowych,które tworzą uniwersalny system ochrony praw autorskich i praw pokrewnych.

Prawo autorskie w pytaniach i odpowiedziach. Działalność projektowa w budownictwie
Poradnik stanowi próbę kompleksowego omówienia problematyki prawnej styku prawa autorskiego i działalności budowlanej, w tym zwłaszcza twórczej działalności projektowej, której efektem są między innymi utwory architektoniczne

Podręcznik prawa autorskiego dla studentów uczelni artystycznych
Powstał podręcznik, który polecam każdemu, kto chce tworzyć i za swoją twórczość brać pieniądze.
Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Świadomość prawa autorskiego wśród studentów i absolwentów uczelni artystycznych wymaga wsparcia; brak znajomości własnych praw u młodych artystów pozbawia ich kompetencji zawodowych. Książka mec. Andrzeja Karpowicza może zaspokoić oczekiwania i potrzeby środowiska edukacji artystycznej.
Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej MKiDN
Prawo autorskie chroni ludzi kreatywnych. Zna na od lat praca u podstaw mec. Andrzeja Karpowicza jest ważna zwłaszcza dziś, gdy tak wiele lobbies atakuje prawo autorskie, próbuje ingerować nawet w integralność dzieła - w treść i formę utworu. Kreatywność to nasz ogromny kapitał.
Dziekan Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie
Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Podręcznik mec. Andrzeja Karpowicza w niezwykle przystępny sposób przedstawia tematykę praw autorskich, istotnych dla artystów oczekujących skutecznej ochrony dorobku twórczego, w warunkach konkurencji oraz nowoczesnych technologii. Ochrona twórczości nabiera szczególnego znaczenia w czasach globalizacji - znajomość zasad jej ochrony jest niezbędnym elementem wykształcenia młodych twórców. Pragnę z pełnym przekonaniem polecić studentom uczelni artystycznych tę cenną pozycję.
Prezes Urzędu Patentowego RP

Systemy Digital Rights Management w świetle prawa autorskiego
Stan prawny na 24.12.2007 r.
Monografia zawiera opis technologicznych metod zabezpieczania interesów twórców, przybierających postać systemów Digital Rights Management (DRM), na które składają się z jednej strony zabezpieczenia techniczne kontrolujące formy eksploatacji utworów, z drugiej zaś elektroniczne identyfikatory, czyli metadane.

Prawa do nadań programów radiowych i telewizyjnych w prawie autorskim
Książka stanowi <strong>pierwsze w polskiej literaturze monograficzne opracowanie</strong> problematyki praw pokrewnych do nadań programów radiowych i telewizyjnych. Radio i telewizja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom, z uwagi przede wszystkim na rozwój internetu i interaktywnych usług. Zastosowanie regulacji prawnych w warunkach ciągłych zmian w tej dziedzinie przysparza wielu trudności także dlatego, że brakowało dotąd szerszej analizy podstaw prawnej konstrukcji ochrony nadań programów. <br><br> Książka stanowi zatem próbę odpowiedzi na powyższe problemy. <strong>W sposób wyczerpujący przedstawiono rozwiązania ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.</strong> Rozważania dotyczące zabezpieczeń technicznych wzbogacono o omówienie problematyki dostępu warunkowego. Zagadnienia dotyczące praw nadawców przedstawiono w szerokim kontekście regulacji wspólnotowych oraz rozwiązań międzynarodowych, uwzględniając najnowsze kierunki zmian, na podstawie przygotowywanego traktatu WIPO o prawach organizacji nadawczych.<br> <strong> W książce porusza się szeroki zakres zagadnień: </strong> od analizy podstawowych zagadnień konstrukcyjnych praw do nadań programów, po aktualne problemy powstające na styku rozwiązań prawnych i postępu technologicznego w dziedzinie mediów.

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych Komentarz
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz zawiera kompleksowe omówienie ustawy z 4.2.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 666 ze zm.).Prezentowana publikacja omawia m.in.: ogólne zagadnienia dotyczące prawa autorskiego (przedmiot, podmiot i treść); czas trwania autorskich praw majątkowych; przejście autorskich praw majątkowych; przepisy szczególne dotyczące utworów audiowizualnych; przepisy szczególne dotyczące programów komputerowych; ochronę autorskich praw osobowych; ochronę autorskich praw majątkowych; ochronę wizerunku, adresata korespondencji i tajemnicy źródeł informacji; prawa pokrewne; organizację zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi; Komisję Prawa Autorskiego; kontrolę produkcji nośników optycznych; Fundusz Promocji Twórczości; odpowiedzialność karną.Komentarz uwzględnia najnowsze nowelizacje wprowadzone: ustawą z 19.7.2016 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1333), której celem jest dostosowanie ustawy z 4.2.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych do dyrektywy Rady Nr 93/83/EWG z 27.9.1993 r. w sprawie koordynacji niektórych zasad dotyczących prawa autorskiego oraz praw pokrewnych stosowanych w odniesieniu do przekazu satelitarnego oraz retransmisji drogą kablową, w zakresie zasad zawierania umów na reemisję kablową. Zmiana obowiązuje od 9.9.2016 r.; ustawą z 25.9.2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1923), która ma charakter dostosowawczy do treści zmian wprowadzonych ustawą zmieniającą do ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Nowelizacja weszła w życie 20.5.2016 r. oraz tzw. "dużą" nowelizację Prawa autorskiego wprowadzoną ustawą z 11.9.2015 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o grach hazardowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1639). Regulacje w niej zawarte stanowią efekt implementacji dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady: 2001/29/WE oraz 2006/115 WE.

Prawo autorskie i prawa pokrewne
Skrypt ,,Prawo autorskie i prawa pokrewne" zawiera kompleksowe omówienie prawa autorskiego i praw pokrewnych. Dzięki niemu zrozumiesz: istotę prawa autorskiego, zasady jego ochrony, zastosowanie norm prawa autorskiego w praktyce. Wydanie dziewiąte zostało wzbogacone o nową literaturę przedmiotu, uwzględnia również ostatnie zmiany dotyczące opodatkowania twórców i artystów wykonawców. W wydaniu tym, w podsumowaniu poszczególnych rozdziałów znajdują się omówienia przykładowych stanów faktycznych oraz podsumowujące schematy.