Nowości

Podstawa wpisu do księgi wieczystej
Opracowanie zawiera praktyczne rozwiązania dotyczące szczegółowych problemów nurtujących praktykę notarialną i wieczystoksięgową oraz zapewnia warsztat teoretyczny, który będzie stanowił pomoc w rozwiązaniu problemów prawnych.

Kształtowanie ustroju rolnego. Komentarz
Istotnym walorem książki są liczne przykłady oraz praktyczne wskazówki dotyczące stosowania komentowanych przepisów w obrocie nieruchomościami rolnymi.

Służebności gruntowe, drogowe, osobiste i przesyłu
W książce omówiono wszystkie służebności uregulowane w Kodeksie cywilnym.

Oddłużenie w upadłości konsumenckiej i układzie konsumenckim
Publikacja jako pierwsza na rynku omawia nowelizację przepisów o upadłości z 30.08.2019 r., która wchodzi w życie w marcu 2020 r.

Upadłość konsumencka
Publikacja prezentuje całościowo upadłość konsumencką w ujęciu praktycznym po obszernej nowelizacji dokonanej ustawą z 30.08.2019 r.
Książki z rabatem do -70% >

Przeniesienie wierzytelności hipotecznej
Kompleksowe omówienie problematyki przejścia wierzytelności hipotecznej w drodze umowy.

Użytkowanie wieczyste
Pierwsza na rynku wydawniczym pozycja omawiającą w ujęciu praktycznym skutki prawne wygaśnięcia użytkowania wieczystego i jego przekształcenia w prawo własności.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Komentarz
Publikacja w przystępny sposób omawia przepisy ustawy z 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, które weszły w życie 1.01.2019 r.

Pełnomocnictwo. Komentarz
Pierwszy na rynku wydawniczym kompleksowy komentarz do instytucji pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo, prokura, reprezentacja stron umów w obrocie nieruchomościami
W publikacji przestawiono zasady właściwej reprezentacji różnych podmiotów przy zawieraniu umów związanych z obrotem nieruchomościami.

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków
Pierwsze kompleksowe opracowanie problematyki rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków w prawie polskim.

Umowa o dożywocie w prawie polskim
Książka obejmuje wszystkie aspekty instytucji umowy o dożywocie - od jej powstania poprzez treść i wykonywanie, aż do chwili ustania.

Podatki w obrocie nieruchomościami w praktyce notarialnej
W publikacji zostały wyjaśnione i zobrazowane przykładami skomplikowane zagadnienia związane z rozstrzygnięciem kiedy obrót nieruchomościami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a kiedy podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Nowelizacja KPC - omówienie najważniejszych zmian

Nowelizacja KPC 2019. Pytania i odpowiedzi
Najważniejsze zmiany Kodeksu postępowania cywilnego wprowadzone na mocy ustawy z 4.07.2019 r. przedstawione w przystępnej formie pytań i odpowiedzi.

Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów
Komentarz do zmian wprowadzonych do Kodeksu postępowania cywilnego ustawą z 4.07.2019 r.

Postępowanie cywilne po nowelizacji. Vademecum
Schemat opracowania został pomyślany tak, aby czytelnik mógł poruszać się po nim intuicyjnie, najpierw zdobywając wiedzę, a następnie mając od razu możliwość jej weryfikacji.

Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz do zmian 2019. Tom I i II
Czytelne porównanie dotychczasowego oraz aktualnego stanu prawnego.

Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie procesowe. Komentarz
W przystępny sposób wyjaśniono zasady stosowania nowych przepisów, jak i tych niezmienionych ze wskazaniem konkretnego rozwiązania kwestii wzbudzających problemy w praktyce.
Zmiany w użytkowaniu wieczystym

Przeniesienie wierzytelności hipotecznej
Kompleksowe omówienie problematyki przejścia wierzytelności hipotecznej w drodze umowy.

Użytkowanie wieczyste
Pierwsza na rynku wydawniczym pozycja omawiającą w ujęciu praktycznym skutki prawne wygaśnięcia użytkowania wieczystego i jego przekształcenia w prawo własności.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Komentarz
Publikacja w przystępny sposób omawia przepisy ustawy z 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, które weszły w życie 1.01.2019 r.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Zagadnienia prawne
Omówienie przepisów prawa materialnego oraz prawa proceduralnego regulujących tryby nabycia prawa własności nieruchomości przez użytkownika wieczystego.
Niezbędne w Bibliotece Notariusza

Wzory pism procesowych w sprawach cywilnych i rejestrowych z objaśnieniami
Książka uwzględnia ważne zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego oraz ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wprowadzone ustawą z 4.07.2019 r.

Wzory aktów notarialnych z komentarzem
Opracowanie będzie stanowiło pomoc w pracy notariusza, ułatwi pracę osobom zajmującym się przygotowaniem dokumentów potrzebnych do sporządzania aktów notarialnych.

Podatki w obrocie nieruchomościami w praktyce notarialnej
W publikacji zostały wyjaśnione i zobrazowane przykładami skomplikowane zagadnienia związane z rozstrzygnięciem kiedy obrót nieruchomościami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a kiedy podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe w praktyce i orzecznictwie z wzorami wniosków
Publikacja − jako pierwsza na rynku wydawniczym − przedstawia elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe, biorąc pod uwagę praktykę orzeczniczą w rozpoznawaniu wniosków wieczystoksięgowych.

Obrót nieruchomościami w praktyce notarialnej, sądowej, egzekucyjnej, podatkowej z wzorami umów
Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat praktyki obrotu nieruchomościami.

Prawo pierwokupu nieruchomości
W książce przedstawiono praktyczne zasady stosowania przepisów dotyczących prawa pierwokupu nieruchomości, które zostały uregulowane w ponad 20 aktach prawnych

Akt notarialny jako podstawa odpowiedzialności prawnej notariusza
Kompleksowa analiza jednoczesnego ujęcia odpowiedzialności dyscyplinarnej, cywilnej oraz karnej notariusza, ze szczególnym uwzględnieniem sporządzonych wadliwie aktów notarialnych stwierdzających dokonanie czynności prawnej.

Hipoteka po nowelizacji w systemie wieczystoksięgowym. Pytania i odpowiedzi
Omówienie najczęściej zgłaszanych przez praktyków problemów prawnych związanych ze stosowaniem ustawy o księgach wieczystych i hipotece, zaprezentowanych w przystępnej formie pytań i odpowiedzi.

Nieruchomości rolne w praktyce notarialnej
Jakie są najważniejsze zagadnienia obrotu nieruchomościami rolnymi? Autorzy analizują przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego po jej obszernej nowelizacji.

Roszczenia przysługujące byłym właścicielom tzw. gruntów warszawskich. Sposób ich dochodzenia w postępowaniu administracyjnym i sądowym
Publikacja jest w dotychczasowej literaturze polskiej jedynym tak kompleksowym opracowaniem dotyczącym prawnej problematyki dochodzenia roszczeń przez byłych właścicieli (i ich następców prawnych) tzw. gruntów warszawskich na drodze postępowania administracyjnego i sądowego.
Autorzy w sposób szczegółowy i przystępny omawiają poszczególne postanowienia dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy oraz wyjaśniają istotę problemów związanych z dochodzeniem roszczeń dekretowych, prezentując przy tym szeroko stanowisko doktryny. W książce przedstawiono również pogłębioną analizę bieżącego orzecznictwa sądowego, w tym licznych orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a także Sądu Najwyższego i Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Stanowi to dodatkowy walor opracowania, ponieważ wnioski z nich wypływające znajdują poparcie w rzeczywistych stanach faktycznych, będących przedmiotem rozstrzygnięcia warszawskich sądów.
Adresaci:
Książka jest adresowana do prawników praktyków i aplikantów zawodów prawniczych zajmujących się tematyką tzw. gruntów warszawskich, jak również do tych, którzy w swojej dotychczasowej pracy nie mieli do czynienia z tym zagadnieniem. Z pewnością okaże się przydatna także dla byłych właścicieli tzw. gruntów warszawskich, walczących o odzyskanie nieruchomości bądź uzyskanie odszkodowania, którym ułatwi zrozumienie niełatwych zagadnień prawnych.

Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy
W publikacji omówiono odpowiedzialność dyscyplinarną zawodów zaufania publicznego: sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych oraz notariuszy.

Prawo o notariacie. Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza. Księgi wieczyste. Postępowanie wieczystoksięgowe
Publikacja zawiera najważniejsze i najczęściej stosowane w praktyce akty prawne regulujące problematykę notariatu.

Odmowa dokonania czynności notarialnej i jej zaskarżenie
Pierwsza na rynku pozycja, w której kompleksowo omówiono instytucję odmowy dokonania czynności notarialnej przez notariusza oraz możliwość jej zaskarżenia.

Podatki i opłaty dotyczące nieruchomości
W publikacji omówiono m.in. podatek od nieruchomości, podatek rolny oraz podatek leśny.

Prawo o notariacie. Komentarz. Tom I. Ustrój notariatu
W publikacji skomentowano przepisy ustawy - Prawo o notariacie, przede wszystkim te, które dotyczą problemów ustrojowych polskiego notariatu.

Postępowanie notarialne w kodeksie spółek handlowych
W książce omówiono obowiązki notariusza w postępowaniu notarialnym przy sporządzaniu czynności notarialnych występujących w kodeksie spółek handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii spornych w doktrynie, takich jak:
- problematyka skracania nazw (firm) w umowach i statutach spółek,
- problematyka zmian "historycznych" postanowień umów i statutów spółek,
- kwestia formy aktu notarialnego dla przedwstępnej umowy spółki,
- wykonywanie prawa głosu na zgromadzeniu przez łącznie działających przedstawicieli organu osoby prawnej,
- problematyka uchwal zgromadzenia w przedmiocie: zmiany umowy spółki z o.o., rozwiązania spółki z o.o., przeniesienia jej siedziby za granice, itd.
Publikacja zawiera również analizę sformułowanych w literaturze poglądów dotyczących tego, jak należy rozumieć dyskutowane przepisy i jakie normy należy z nich wyinterpretować. Przedstawiono także bogaty wybór orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych, Naczelnego Sadu Administracyjnego oraz wojewódzkich sadów administracyjnych dotyczącego omawianych zagadnień.
Adresaci:
Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla notariuszy, asesorów notarialnych, aplikantów notarialnych, a także sędziów, radców prawnych i adwokatów.

Notariat w systemie wymiaru sprawiedliwości
W publikacji obszernie przedstawiono kierunki ewolucji prawa notarialnego od chwili wejścia w życie ustawy - Prawo o notariacie, kształtowanego nie tylko kolejnymi nowelizacjami, lecz także coraz większym bogactwem literatury oraz orzecznictwa.
W opracowaniu zawarto omówienie takich zagadnień jak:
- podstawy ustrojowe notariatu oraz jego modele, także w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego,
- status ustrojowy notariusza oraz zastępcy notarialnego a charakter czynności notarialnej,
- kompetencyjność organu decyzyjnego oraz samorządu notarialnego w procedurze powołania na notariusza oraz stwierdzenia statusu zastępcy notarialnego,
- ustawowy wzorzec postępowania notarialnego,
- kompetencje notariusza związane z wykonywaniem funkcji publicznej jako przejaw suwerennej decyzji państwa,
- udział notariusza w dokumentowaniu oświadczeń stron a obowiązek autentyfikacji dokumentu urzędowego,
- konstytucyjnie gwarantowane prawa majątkowe a bezpieczeństwo obrotu z udziałem notariusza,
- konkurencja zawodowa notariusza jako osoby zaufania publicznego,
- przymus notarialny a odpowiedzialność prawna notariusza w stosunku do innych zawodów regulowanych zaufania publicznego,
- nadzór oraz funkcje kontrolne sprawowane nad notariatem przez państwowe organy pozasądowe oraz sądowe.
Książka stanowi próbę określenia miejsca instytucji notariatu w porządku prawa unijnego oraz państwowego. Ponadto autor stara się udzielić odpowiedzi na pytanie, czy współczesny notariat odpowiada wskazanym zarówno w 1933 r., jak i w 1991 r. założeniom, których podstawą była realizacja zadań publicznych państwa kreowanych przez suwerena, powołującego do życia instytucję notariatu.
Adresaci:
Monografia przeznaczona jest przede wszystkim dla praktyków - notariuszy, sędziów, referendarzy sądowych, adwokatów, radców prawnych, aplikantów zawodów prawniczych. Zainteresuje również przedstawicieli nauki.

Notarialne poświadczenie dziedziczenia
Instytucja notarialnego poświadczenia dziedziczenia umożliwia szybkie przeprowadzenie wszelkich formalności związanych z uregulowaniem spraw spadkowych i uzyskanie dokumentu potwierdzającego prawa do spadku. Celem prezentowanej publikacji jest omówienie tej instytucji w sposób praktycznie użyteczny.
W pracy analizie poddano także inne czynności przeprowadzane przez notariuszy, w tym ocenę ważności testamentów oraz oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Przedmiotem rozważań jest również nieznana dotychczas polskiemu systemowi prawnemu instytucja zapisu windykacyjnego.
Adresaci:
Książka jest adresowana przede wszystkim do notariuszy. Korzystać z niej mogą także sędziowie, adwokaci i radcowie prawni, którzy zawodowo zajmują się potwierdzaniem praw do spadku; może być pomocna również aplikantom prawniczym.

Akty notarialne. Komentarz
Drugie wydanie komentarza uwzględnia nie tylko najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego, ale po raz pierwszy w szerokim zakresie obejmuje także judykaty sądów apelacyjnych oraz okręgowych, a nawet wieczystoksięgowych...

Czynności notarialne w prawie spółek
Książka stanowi pierwsze w polskiej literaturze prawniczej kompleksowe opracowanie monograficzne poświęcone czynnościom notarialnym w kodeksie spółek handlowych.

Poddanie się egzekucji aktem notarialnym
Praca podejmuje problematykę tytułu egzekucyjnego, który powstaje w wyniku poddania się egzekucji w akcie notarialnym.

Spadek i darowizna w prawie cywilnym i podatkowym
W książce w sposób kompleksowy zostały zaprezentowane instytucje spadku, darowizny oraz inne tytuły nabycia własności rzeczy i praw majątkowych.

Prawo spadkowe
Publikacja stanowi kompleksowy zbiór zagadnień odnoszących się do spadku. Zamieszczono w niej kompletny zbiór wzorów pism procesowych oraz zbiór przepisów obejmujący całość aktów prawnych z zakresu dziedziczenia.

Odpowiedzialność za długi spadkowe. Komentarz
Omówienie problematyki odpowiedzialności za długi spadkowe, a także analiza zmian wprowadzonych ustawą z 20.03.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw.

Egzekucja z majątku spadkowego. Ograniczona i nieograniczona odpowiedzialność za długi spadkowe
Kompleksowe omówienie nowych zagadnień dotyczących zarówno przepisów, które w istotny sposób zmieniają zasady przyjęcia spadku oraz odpowiedzialności za długi spadkowe, jak i innych z zakresu prawa spadkowego.

Brak świadomości albo swobody przy sporządzaniu testamentu
Brak świadomości albo swobody przy sporządzaniu testamentu stanowi pierwsze w polskiej literaturze całościowe i pogłębione opracowanie problematyki niesprawności umysłowej człowieka i jej wpływu na sporządzenie testamentu.
Zarzut, że spadkodawca sporządził testament w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli, należy do najczęściej podnoszonych w sporach o spadek. Autor szczegółowo wyjaśnia, czym jest brak świadomości, a także brak swobody i wewnętrzność przyczyn braku swobody testatora; rozważania teoretyczne wspiera zaś przykładami z bogatego orzecznictwa.
Drugie wydanie monografii zostało poszerzone o najnowsze piśmiennictwo i orzecznictwo sądowe.
Adresaci:
Książka jest przeznaczona dla wszystkich osób zajmujących się prawem spadkowym w teorii i w praktyce, w tym dla sporządzających testamenty notariuszy i rozstrzygających spory o spadek sędziów oraz adwokatów i radców prawnych, którzy w nich uczestniczą. Będzie również przydatna dla biegłych sądowych opiniujących stan testatora w chwili sporządzania testamentu.

Podpis spadkodawcy na testamencie własnoręcznym
Monografia przedstawia problematykę złożenia oraz weryfikacji podpisu na testamencie własnoręcznym. W publikacji w sposób całościowy i interdyscyplinarny zaprezentowano zagadnienie sygnowania rozrządzenia holograficznego podpisem testatora, zarówno pod kątem prawa cywilnego, jak i karnego, a także kryminalistyki.
W książce omówiono m.in.:
- charakterystyczne cechy testamentu jako czynności prawnej,
- zagadnienie daty i pisma ręcznego spadkodawcy, również w odniesieniu do przykładowych regulacji prawnych państw obcych,
- istotę i funkcje podpisu spadkodawcy,
- "tradycyjny" podpis spadkodawcy a jego pseudonim, parafa, samo imię czy oznaczenie jego stosunku rodzinnego względem spadkobiercy,
- sądową analizę rygorów formalnych testamentu własnoręcznego.
W opracowaniu wykorzystano dorobek powojennej literatury, orzecznictwo Sądu Najwyższego, sądów powszechnych i administracyjnych. W monografii ukazano mniej lub bardziej nowatorskie rozwiązania wybranych systemów prawnych państw europejskich i amerykańskich. Wielokrotnie odwołano się do orzecznictwa zagranicznego oraz do ugruntowanych judoków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Adresaci:
Publikacja przeznaczona jest dla notariuszy, sędziów, adwokatów, radców prawnych oraz przedstawicieli nauki prawa. Zainteresuje także każdego potencjalnego spadkodawcę.

Jak czytać i rozumieć angielskie dokumenty notarialne, testamenty i pełnomocnictwa?
Książka Jak czytać i rozumieć angielskie umowy notarialne, testamenty i pełnomocnictwa? przeznaczona jest dla prawników, tłumaczy, a także studentów zainteresowanych opanowaniem umiejętności czytania i prawidłowego rozumienia angielskich dokumentów notarialnych, testamentów i pełnomocnictw.
Na ponad 260 stronach oraz niezliczonych przykładach, książka wyczerpująco omawia przyczyny i konsekwencje doboru poszczególnych terminów oraz wyjaśnia kryjące się za nimi zwyczaje językowe, pojęcia i instytucje prawne charakterystyczne dla krajów anglosaskich. Pochodzące z oryginalnych angielskojęzycznych dokumentów przykładowe klauzule są, jedna po drugiej, szczegółowo omawiane. Autor objaśnia poszczególne zagadnienia gramatyczne oraz prezentuje prawidłową interpretację całych zwrotów i zdań.
Publikacja, w niezwykle przystępny sposób, szczegółowo omawia takie zagadnienia, jak:
- odwołanie i termin ważności pełnomocnictwa, substytucja, odpowiedzialność mocodawcy za działania pełnomocnika, utrata zdolności do czynności prawnych;
- testamentowe rozrządzenie majątkiem, wskazanie spadkobierców, rozrządzenie resztą spadkową;
- klauzule dotyczące obrotu nieruchomościami (warranty deed, quitclaim deed, deed of transfer itd.).
Drugie wydanie książki zostało zaktualizowane i wzbogacone o kolejny podrozdział dotyczący dokumentów notarialnych (disposition).

Kodeks cywilny. Komentarz. Tom VI. Spadki (art. 922–1088)
Publikacja, będąca częścią obszernego wielotomowego komentarza do Kodeksu cywilnego, prezentuje nowatorskie podejście do omawiania przepisów, kładąc nacisk na praktyczne aspekty ich wykładni i stosowania.

Kodeks cywilny. Komentarz. Tom 6. Spadki
Publikacja zawiera szczegółowe omówienie problematyki dziedziczenia.

Komentarz do spraw o rozwód
Publikacja jest skierowana do adwokatów, radców prawnych, a także sędziów orzekających w sprawach o rozwód. Zainteresuje ona również aplikantów radcowskich i adwokackich oraz strony spraw o rozwód nieposiadające wykształcenia prawniczego.

Rozwód. Praktyczny komentarz. Orzecznictwo. Piśmiennictwo. Wzory pism
W komentarzu autor omawia przepisy prawa materialnego oraz procesowego, które mają zastosowanie w postępowaniu rozwodowym.

Koszty procesu i koszty sądowe w postępowaniu cywilnym
Omówienie problematyki kosztów procesu i kosztów sądowych w postępowaniu procesowym i nieprocesowym regulowanych przez przepisy k.p.c. i ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, a także akty prawne wykonawcze do tych ustaw.