Dobrochna Bach-Golecka – profesorka Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowana nauk prawnych, doktor nauk teologicznych; w latach 2016–2018 sędzia ad hoc Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu; w latach 2018–2020 prodziekan ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; członek krajowych i zagranicznych organizacji naukowych, m.in. Grupy Polskiej Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego (International Law Association), Polskiego Towarzystwa Bioetycznego oraz Rady Doradczej Europejskiego Stowarzyszenia Prawa Zdrowia (European Association of Health Law); w 2018 r. uzyskała medal brązowy za długoletnią służbę przyznany przez Prezydenta RP; w 2016 r. laureatka nagrody Rektora UW za osiągnięcia wpływające na rozwój i prestiż Uniwersytetu Warszawskiego, w 2006 r. uzyskała stypendium „Zostańcie z nami” tygodnika „Polityka”,w latach 2004 i 2005 stypendium krajowego dla młodych naukowców Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, w 1996 r. stypendium im. Manfreda Lachsa Akademii Prawa Międzynarodowego w Hadze, Holandia, w 1995 r. laureatka nagrody I st. Rektora Uniwersytetu Gdańskiego za wybitne osiągnięcia w nauce; autorka publikacji z zakresu prawa międzynarodowego i europejskiego, prawa medycznego, administracji publicznej, etyki, teologii moralnej, praw człowieka oraz feminizmu.
Dobrochna Bach-Golecka
Solidarność i dobro wspólne jako wartości w prawie
Co to jest solidarność? Jak rozumieć współcześnie dobro wspólne? Te pytania niezmiennie pozostają jednymi z najbardziej dyskutowanych zagadnień w nauce prawa. Solidarność i dobro wspólne to wartości usytuowane poza bezpośrednią sferą regulacji normatywnych. Ich znaczenie odwołuje się do podstaw funkcjonowania wspólnoty politycznej, prawo zaś stanowi szczegółowe narzędzie regulacyjne stosowane w obrębie tej wspólnoty.
-50 % Kobiety wobec wyzwań współczesności
Publikacja dotyczy sytuacji kobiet w wymiarze prawa, polityki i filozofii. W szczególności analizuje współczesne uwarunkowania aktywności kobiet w nauce.
-70 % Krajowe regulacje hazardu w świetle prawa Unii Europejs...
Celem publikacji jest w szczególności wyznaczenie zakresu zastosowania prawa unijnego w kontekście organizacji hazardu poprzez próbę odpowiedzi na pytania: czy i w jakim zakresie Unia Europejska może ingerować w organizację hazardu w państwach członkowskich.