Art. 36 kp

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy w umownym stosunku pracy
W publikacji omówiono zagadnienia dotyczące instytucji wypowiedzenia warunków pracy lub płacy wynikających z umowy o pracę uregulowanej przepisami kodeksu pracy.

Kodeks pracy. Wybór orzecznictwa
Książka zawiera obszerny, aktualny, a zarazem usystematyzowany zbiór orzeczeń do kodeksu pracy.

Kodeks pracy. Komentarz
Kolejne, 7. wydanie cieszącego się największym uznaniem czytelników komentarza do kodeksu pracy zawiera wnikliwe omówienie przepisów kodeksu z uwzględnieniem wszystkich nowelizacji, które miały miejsce od daty ostatniego wydania.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
Kompleksowe omówienie nadzwyczajnego sposobu ustania stosunku pracy - rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Prawo pracy. Podręcznik dla studentów prawa
Prawo pracy, w swej problematyce ściśle sprzężone z wykonywaniem pracy zarobkowej, interesuje w nie mniejszym stopniu także pracodawców, pracowników, związki zawodowe i inne podmioty.

Umowa o pracę a umowa zlecenie, o dzieło
W ciągu ostatnich lat powszechnie stosowanym zjawiskiem jest upowszechnianie się innych niż pracownicze form zatrudnienia. Obok umowy o pracę, na podstawie, która regulowana jest przez przepisy k.p., upowszechniły się cywilnoprawne formy zatrudnienia, podlegające cywilnoprawnemu reżimowi prawnemu. Szczególnie często korzysta się z umowy zlecenia i umowy o dzieło. Jednak stosowanie umów cywilnoprawnych w stosunkach pracy budzi wiele kontrowersji. <br /> <br /> <strong>Jak poprawnie stosować różne formy zatrudnienia pracowników i nie narazić się na błędy? Odpowiedź znajdziecie Państwo w poniższej publikacji.</strong> <br />

Terminowe umowy o pracę
Monografia stanowi pierwsze na rynku wydawniczym kompleksowe omówienie ostatnich nowelizacji przepisów dotyczących terminowych umów o pracę zarówno w aspekcie naukowym, jak i praktycznym.

Miejsce pracy jako istotny element umowy o pracę
Autor, powołując stosowne orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz dostępną literaturę, podjął próbę zdefiniowania oraz sklasyfikowania pojęcia miejsca pracy.
Miejsce pracy jako element treści stosunku pracy ulega dynamicznej transformacji. Coraz częściej nie jest definiowane jako konkretny budynek czy miasto, ale obejmuje obszar jednego państwa, a granice swobody w określaniu miejsca pracy wpływają na realne możliwości ochrony praw pracownika. To, gdzie pracę wykonujemy, ma znaczenie nie tylko przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia zasadniczego, rzutuje także na świadczenia związane z wykonywaną pracą. Duże znaczenie ma instytucja miejsca pracy w kontekście podroży służbowej. Miejsce pracy determinuje również właściwość sądu, przed którym pracownik może dochodzić roszczeń związanych ze stosunkiem pracy. W książce podjęto także próbę analizy obowiązku (i jego granic) zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, szczególnie w kontekście przyjętego podziału miejsca pracy na stałe oraz niestałe.
Adresaci:
Odbiorcami książki są zarówno teoretycy prawa, jak i praktycy; szczególnie dedykowana jest sędziom, radcom prawnym, adwokatom oraz dyrektorom personalnym.
"Jest to pierwsza tak kompleksowa praca doktorska w polskiej nauce prawa pracy z tego zakresu tematycznego, mimo że w przeszłości próbowano podejmować tę tematykę nawet w ramach rozpraw habilitacyjnych (...). W recenzowanej pracy warto też podkreślić znaczną ilość oryginalnych propozycji o charakterze de lege ferenda, co świadczy o gruntownej znajomości tematu przez Autora".
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony (art. 36)
Przy rozwiązaniu jakiegokolwiek stosunku pracy, pracownika obowiązuje okres wypowiedzenia. W trakcie trwania umowy o pracę, zawartej na czas określony lub nieokreślony, termin przewidziany na zakończenie współpracy reguluje art. 36 Kodeksu Pracy. Na podstawie tego artykułu okres wypowiedzenia, zależny jest od okresu zatrudnienia, to znaczy: im dłuższy czas współpracy z firmą, tym dłuższy okres wypowiedzenia. Na pracę trwającą krócej niż 6 miesięcy przypada 2 tygodnie wypowiedzenia, jeżeli ktoś pracował dłużej niż pół roku to otrzyma miesiąc odchodnego, a osobie zatrudnionej w firmie ponad 3 lata przysługuje 3 miesięczny okres wypowiedzenia.
Istnieją jednak wyjątki od tych reguł. Zgodnie z ustępem 5., art. 36 KP, jeżeli pracownik wykonuje swoje obowiązki na stanowisku powiązanym z odpowiedzialnością finansową, strony umowy mogą wyznaczyć dłuższy okres wypowiedzenia. Natomiast, gdy firma ogłosiła upadłość lub likwidację pracodawca może skrócić ten czas. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie równe wysokości pensji, jaką otrzymywałby w trakcie trwania wypowiedzenia. Ponadto za zgodą przełożonego, zatrudniony otrzymuje wynagrodzenie podczas trwania okresu wypowiedzenia, ale nie musi w tym czasie świadczyć pracy na rzecz pracodawcy.
Księgarnia Profinfo.pl oferuje profesjonalnie książki o art. 36 KP, komentarze i opracowania na temat okresu wypowiedzenia, poradniki dotyczące poszczególnych rodzajów umów czy przykładowe orzecznictwo z prawa pracy.