Edyta Rutkowska-Tomaszewska [ORCID: 0000-0001-9359-7034] – doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownik naukowo-dydaktyczny i kierownik Zakładu Zarządzania Finansami Instytutu Nauk Ekonomicznych Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie rynku finansowego, zwłaszcza prawie usług finansowych z uwzględnieniem ochrony klienta (szczególnie konsumenta) i ryzyka zgodności z prawem ochrony klienta na rynku finansowym, a także publicznego prawa rynku finansowego, zwłaszcza nadzoru nad rynkiem finansowym oraz praktykami rynkowymi instytucji finansowych. Autorka licznych publikacji z zakresu wskazanej problematyki badawczej (https://prawo.uwr.edu.pl/dr-hab-edyta-rutkowska-tomaszewska-prof-uwr/). Arbiter w Sądzie Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego; członek Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym (2016–2019); członek Rady Naukowej czasopism: „Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego”, „Finanse i Prawo Finansowe”; członek Kolegium Redakcyjnego (redaktor tematyczna ds. regulacji rynku finansowego i ochrony klienta usług finansowych) czasopisma „internetowy Kwartalnik Antymonopolowy i Regulacyjny” (iKAR); członek Grupy eksperckiej „Financial Services User Group” przy Komisji Europejskiej (2019–2021); Przewodnicząca Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym i Kapituły Konkursu o Nagrodę Rzecznika Finansowego za najlepszą pracę doktorską, magisterską, licencjacką i podyplomową z zakresu ochrony klienta na rynku finansowym (2023–2026) oraz członek Komisji Etyki Bankowej przy Związku Banków Polskich (2023–2026). Organizatorka i prelegentka wielu konferencji i seminariów naukowych poświęconych problematyce szeroko rozumianego prawa rynku finansowego oraz autorka opinii i ekspertyz z zakresu tej problematyki.
Edyta Rutkowska-Tomaszewska
-15 % Ustawa o prawach konsumenta. Komentarz [PRZEDSPRZEDAŻ]
Ustawa o prawach konsumenta to jeden z najważniejszych aktów prawnych w Polsce, który reguluje prawa i obowiązki konsumentów oraz określa standardy ochrony ich interesów.
Zobowiązania w obrocie gospodarczym
Publikacja jest kompendium wiedzy z zakresu prawa zobowiązań, które zostało zawarte w księdze III Kodeksu cywilnego. Autorzy omawiają poszczególne zagadnienia przez pryzmat potrzeb przedsiębiorców nie tylko prowadzących indywidualną działalność gospodarczą, lecz także funkcjonujących jako spółki handlowe. Prawo zobowiązań w stosunkach handlowych jest najbardziej powszechnym, codziennym prawem zarówno przedsiębiorcy, jak i – w ujęciu B2C – konsumenta.
-16 % Manipulacje i oszustwa na rynku finansowym
-18 % Ekonomia jako dyscyplina naukowa i kierunek kształcenia
-20 % Ochrona konsumenta na polskim i międzynarodowym rynku f...
Omówienie problematyki ochrony konsumenta na rynku finansowym w wymiarze krajowym, europejskim i międzynarodowym.
-15 % Informacja na rynku usług finansowych
-20 % Odwrócona hipoteka jako nowa usługa na rynku finansowym
Problemy współczesnej bankowości. Zagadnienia prawne
Nieuczciwe praktyki na rynku bankowych usług konsumenck...
Książka prezentuje przykłady nieuczciwych praktyk rynkowych na rynku usług bankowych (w bankowym obrocie konsumenckim)