Bestseller
Nowość
Zapowiedź

Strefa Aplikanta
E-booki
dostęp
w 5 min.
Wydanie: 4
Liczba stron: 1100
Więcej informacji
-20%

Kodeks pracy. Komentarz

Redakcja naukowa: Arkadiusz Sobczyk

Opis publikacji

Unikalna prezentacja zagadnień z perspektywy zarówno pracownika, jak i pracodawcy!

Komentarz stanowi praktyczne i przejrzyste opracowanie, które stanowi doskonałą pomoc w codziennej pracy zarówno dla pracodawców, reprezentujących ich pełnomocników, jak i pracowników. Oprócz szczegółowej charakterystyki Kodeksu pracy, zawiera omówienie najważniejszych aktów wykonawczych, a także analizę najnowszego orzecznictwa oraz poglądów doktryny.

Najbardziej aktualny stan prawny.

Komentarz zawiera omówienie zmian wynikających z:

  • ustawy z 7.04.2017 r., która zmierza do wyraźnego przesądzenia, że w przypadku przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu nie b...

  • ustawy z 7.04.2017 r., która zmierza do wyraźnego przesądzenia, że w przypadku przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu nie będzie się stosować limitów zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony, wskazanych w art. 251 § 1 KP, a także konstrukcji przekształcania umowy o pracę na czas określony w umowę o pracę na czas nieokreślony, wskazanej w art. 251 § 3 KP. Tym samym projektowana zmiana potwierdzi obecną wykładnię, zgodnie z którą regulacja art. 177 § 3 KP ma charakter szczególny w stosunku do art. 251 KP, gdyż jej celem jest zagwarantowanie pracownicy w ciąży zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony, pozostawania w stosunku pracy do dnia porodu, w przypadku gdy jej umowa o pracę miałaby się rozwiązać po upływie 3 miesiąca ciąży; zmiana weszła w życie 1.06.2017 r.;
  • ustawy z 10.01.2018 r. dot. ograniczenia handlu w niedziele, zmiana weszła w życie 1.03.2018 r.;
  • ustawy z 10.01.2019 r., której celem jest przyjęcie bezgotówkowej formy wypłaty wynagrodzenia jako formy preferowanej, z zachowaniem możliwości wypłaty wynagrodzenia w formie gotówkowej na wniosek pracownika; ponadto planowana nowelizacja umożliwi pracodawcy prowadzenie i przechowywanie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika (dokumentacji pracowniczej) w wybranej przez siebie postaci – papierowej lub elektronicznej, a także prowadzenie poszczególnych rejestrów i ewidencji wchodzących w skład dokumentacji pracowniczej jednego pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej; ustalono także obowiązek przechowywania dokumentacji pracowniczej przez 10 lat od końca roku, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł, chyba że przepisy odrębne przewidują dłuższy okres przechowywania; wejście w życie zmiany to 1.01.2019 r.

Ponadto komentarz uwzględnia:

  • projekt z 28.03.2018 r.ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia 2016/679 (rcl, UC100) dot.  ochrony danych osobowych, które wynikają z RODO,
  • projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (druk sejmowy Nr  2293), którego proponowane zmiany zmierzają do jasnego przesądzenia, kiedy śmierć przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, zatrudniającego pracowników, spowoduje wygaśnięcie umów o pracę oraz kiedy i na jakich warunkach możliwe będzie kontynuowanie umów o pracę związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa w spadku,
  • projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy Nr 2215), który wprowadza zmiany związane z programem „Za życiem” przewidujące działania dotyczące zwiększenia elastyczności przepisów KP w zakresie organizacji czasu pracy, mające na celu wsparcie kobiet w ciąży powikłanej, rodziców dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu oraz rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym lub ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.

Skład autorski:

Jednym z największych atutów komentarza jest zespół autorski, w unikalny sposób łączący tradycyjny model wykładni z praktycznym, uwzględniającym perspektywę naukową, doktrynalną, sędziowską, a także eksperckie doświadczenie współpracy ze związkami zawodowymi, kompetencje z zakresu ochrony dóbr osobistych oraz wieloletnie doświadczenie pracy doradczej dla największych pracodawców w Polsce. Autorzy udzielają wielu praktycznych porad co do możliwości i dopuszczalności konkretnych rozwiązań, wykorzystując doświadczenie w wykładni i stosowaniu przepisów KP, czerpiąc przy tym przykłady z praktyki zawodowej.

Precyzyjna nawigacja wewnętrzna:

  • szczegółowy podział wewnętrzny poszczególnych komentarzy,
  • spisy treści do artykułów,
  • tytuły tez, pozwalające na szybkie znalezienie właściwego zagadnienia,
  • numery tez, pozwalające na sprawne korzystanie z wewnętrznych odesłań.

Praktyczne opracowanie tematu:

  • argumentacja do obrony własnych racji,
  • omówienia wybitnych specjalistów z danego tematu,
  • poglądy doktryny,
  • odniesienia do poglądów wyrażonych w innych publikacjach.

Szczegółowe objaśnienia zagadnień:

  • prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców,
  • stosunek pracy,
  • wynagrodzenia,
  • urlopy pracownicze,
  • odpowiedzialność materialna pracowników,
  • czas pracy,
  • bezpieczeństwo i higiena pracy,
  • układy zbiorowe,
  • uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem,
  • zatrudnianie młodocianych.

Adresaci:

  • sędziowie sądów pracy i ubezpieczeń społecznych,
  • adwokaci i radcowie prawni,
  • pracodawcy,
  • specjaliści do spraw BHP,
  • przedstawiciele związków zawodowych,
  • społeczni inspektorzy pracy,
  • pracownicy,
  • aplikanci wszystkich zawodów prawniczych,
  • słuchacze studiów podyplomowych.

Rozwiń opis Zwiń opis

Opinie

Brak opinii o tym produkcie.
Kup tę książkę w wersji Książka dostępna w różnych formatach Przewodnik po formatach
Dlaczego Profinfo.pl?
Ponad 10 tys. tytułów
Darmowa dostawa już od 150zł
Czat online z konsultantem
Promocyjne ceny i rabaty
Sprawna realizacja zamówienia
Dostęp do ebooka w 5 minut

Ostatnio oglądane produkty

Produkty z tej samej kategorii

Inne publikacje autora

Aby ponownie wybrać temat, odśwież stronę