Art. 188 kp

Kodeks pracy. Komentarz
Kolejne, 7. wydanie cieszącego się największym uznaniem czytelników komentarza do kodeksu pracy zawiera wnikliwe omówienie przepisów kodeksu z uwzględnieniem wszystkich nowelizacji, które miały miejsce od daty ostatniego wydania.

Kodeks pracy. Wybór orzecznictwa
Książka zawiera obszerny, aktualny, a zarazem usystematyzowany zbiór orzeczeń do kodeksu pracy.

Kodeks pracy. Komentarz
Komentarz obejmuje materię uregulowaną w Kodeksie pracy, a mianowicie: nawiązanie, zmianę i rozwiązanie stosunku pracy, zatrudnianie pracowników w formie telepracy, wynagrodzenie za pracę, obowiązki pracodawców i pracowników, bezpieczeństwo i higienę pracy, uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem oraz roszczenia pracowników ze stosunku pracy.
W opracowaniu zostały uwzględnione liczne zmiany wprowadzone do Kodeksu pracy w latach 20112014, dotyczące m.in.: urlopów macierzyńskich i rodzicielskich oraz czasu pracy.
Książka zawiera również bogate i najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych.
Komentarz do Kodeksu pracy został opracowany przez wybitnych specjalistów w dziedzinie prawa pracy, związanych z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Uprawnienia rodzicielskie po nowelizacji kodeksu pracy
W poradniku w sposób przystępny i kompleksowy omówione zostały wszystkie przedmiotowe zmiany, w tym związane z systemem funkcjonowania urlopów rodzicielskich, a mianowicie rezygnację z likwidacja dodatkowego urlopu macierzyńskiego i włączenie go do wymiaru urlopu rodzicielskiego.

40 lat Kodeksu pracy
Zbiór referatów wygłoszonych w trakcie Piątego Seminarium Szubertowskiego oraz opracowań zainspirowanych tym wydarzeniem, powstałych dla uczczenia 40. rocznicy obowiązywania ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem w świetle przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Omówienie tematyki związanej z uprawnieniami pracowników rodziców, a także rodziców nieposiadających tego statusu w świetle najnowszych zmian przepisów prawa pracy oraz prawa ubezpieczeń społecznych.

Systemy równoważnego czasu pracy w kodeksie pracy
Kompleksowa analiza przepisów dotyczących systemów równoważnego czasu pracy zawartych w kodeksie pracy.

Urlopy pracownicze
Publikacja kompleksowo przedstawia problematykę urlopów pracowniczych, uwydatniając przy tym aspekty praktyczne. Analizie poddane zostały urlopy: wypoczynkowy, bezpłatne, szkoleniowe oraz przysługujące pracownikom z tytułu rodzicielstwa.

Prawo pracy. Podręcznik dla studentów prawa
Prawo pracy, w swej problematyce ściśle sprzężone z wykonywaniem pracy zarobkowej, interesuje w nie mniejszym stopniu także pracodawców, pracowników, związki zawodowe i inne podmioty.

Polskie prawo pracy
Polskie prawo pracy Andrzeja Mariana Świątkowskiego jest nowocześnie napisanym podręcznikiem. Autor - doświadczony teoretyk i praktyk prawa pracy - obszernie przedstawia instytucje polskiego prawa pracy w działaniu w kontekście orzecznictwa sądowego.
Podręcznik zawiera systematyczny wykład części ogólnej prawa pracy oraz indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Autor omawia zakres przedmiotowy prawa pracy, charakteryzuje źródła, funkcje, zasady, analizuje stosunki prawne regulowane przepisami prawa pracy: stosunki zatrudnienia, pracy, prawno-organizacyjne oraz cywilnoprawne. W części poświęconej zbiorowemu prawu pracy autor przedstawia partnerów społecznych (związki zawodowe, pracodawców i ich organizacje) i omawia ich kompetencje.
Podręcznik jest adresowany do studentów prawa, aplikantów oraz prawników praktyków.
W celu ułatwienia nauki wprowadzono pogrubienia podkreślające ważne partie materiału oraz piktogramy ułatwiające odnalezienie istotnych fragmentów nie tylko tuż przed egzaminem.
Dwa dni na opiekę nad dzieckiem (art. 188 Kp)
Pracujący rodzice otrzymują wiele przywilejów z powodu opieki nad dziećmi. Większość przepisów normujących te uprawnienia zapisana jest w Kodeksie Pracy, w dziale ósmym, zatytułowanym: „Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem”. Znajduje się tam również stosunkowo nowy zapis – umieszczony w art.188 KP - mówiący o dwóch dniach opieki nad dzieckiem.
Na podstawie art.188 KP pracownik, który wychowuje dziecko do 14 roku życia, może skorzystać z płatnego zwolnienia od pracy w łącznym wymiarze 2 dni, bez podawania przyczyny i bez różnicy na liczbę posiadanych dzieci. Czas ten może być wykorzystany jednorazowo lub można rozłożyć go na dni czy nawet godziny. Prawo do omawianych 2 dni opieki posiada jeden z rodziców, nie mniej jednak możliwe jest rozdzielnie tego czasu i wykorzystanie go przez matkę jak i przez ojca dziecka.
W artykule 188. Kodeksu Pracy zaznaczono również, że takie prawo opieki posiada rodzic, który nie pracuje w pełnym wymiarze godzin. Wówczas przysługujące mu godziny ustala się odpowiednio do ilości przepracowanych przez niego dni. Warto zaznaczyć, że niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się na korzyść pracownika.
Księgarnia internetowa Profinfo.pl oferuje książki o uprawnieniach rodzicielskich, które wynikają z przepisów prawa pracy, w tym najnowsze publikacje o art. 188. KP i kodeksy pracy z komentarzem.