
Metodyka pracy sędziego cywilisty
Podstawowym warunkiem sprawności i efektywności czynności sądowych jest wykonywanie ich metodycznie, a więc planowo i systematycznie oraz racjonalnie i skutecznie - z uwzględnieniem pryncypialnych zadań i swoistych właściwości wymiaru sprawiedliwości. Realizację tych zadań w praktyce sądowej ma ułatwić sędziemu cywiliście książka poświęcona metodyce jego pracy, której istotę stanowi stosowanie prawa. Całokształt jego wysiłku i umiejętności w rozpoznawaniu spraw obejmuje gromadzenie materiału procesowego (czynności przygotowawcze) oraz rozstrzygnięcie sprawy, polegające na zastosowaniu przepisów prawnych do ustalonego stanu faktycznego i określenie mających stąd wynikać skutków prawnych (czynności orzekania).
Na treść książki składają się procesowe reguły metodyczne i ogólne reguły prakseologiczne. Wykorzystano w niej dorobek nauki i judykatury, a także doświadczenie własne autora oraz innych sędziów cywilistów, preferując generalnie związki teorii prawa z praktyką jego stosowania.
W publikacji przedstawione zostało postępowanie cywilne w praktyce sądowej oraz rola i zadania sędziego w rozpoznawaniu spraw cywilnych. Kolejno naświetlono, w aspekcie praktycznym: właściwość i skład sądu, wszczęcie procesu, przygotowanie i przebieg rozprawy oraz wydanie wyroku, postępowanie odwoławcze i wznowieniowe oraz sprawy egzekucyjne. W końcowej części książki zaprezentowano charakterystykę pism sądowych i wzory wybranych wyroków.
Pionierska w polskim piśmiennictwie prawniczym Metodyka pracy sędziego w sprawach cywilnych tegoż Autora ukazała się po raz pierwszy w 1987 r. Aktualne czwarte już wydanie pod tytułem Metodyka pracy sędziego cywilisty stanowi jej kontynuację. W tematycznym związku pozostaje praca Autora Pisma sądowe w sprawach cywilnych, także wydana nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer Polska.

Metodyka pracy biegłego psychiatry, psychologa oraz seksuologa w sprawach karnych, nieletnich oraz wykroczeń
Prezentowana publikacja dostarcza niezbędnej wiedzy z zakresu mechanizmów sporządzania opinii psychiatrycznej, psychologicznej i seksuologicznej oraz prawa karnego procesowego, jaką powinien dysponować każdy biegły sądowy.

Zarys metodyki pracy kuratora sądowego
Kompleksowe opracowanie problematyki pracy kuratorów sądowych.

Metodyka pracy prokuratora w sprawach karnych
W książce zostały zaprezentowane wskazówki dotyczące wykonywania przez prokuratora czynności w śledztwie lub dochodzeniu, nadzoru procesowego i służbowego nad nimi, jak również jego udziału w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji.

Metodyka pracy sędziego sądu administracyjnego
Publikacja wskazuje, w jaki sposób sędzia sądu administracyjnego powinien posługiwać się określonymi instytucjami procedury sądowoadministracyjnej, zwłaszcza w ich praktycznym zastosowaniu.

Zarys metodyki pracy sędziego w sprawach karnych
Niezwykle przystępne, syntetyczne ujęcie omawianych zagadnień sprawia, że książka będzie cenną pomocą w pracy zawodowej sędziów rozpoznających sprawy karne, ale okaże się także przydatna jako materiał szkoleniowy dla aplikantów oraz studentów prawa.

Zarys metodyki pracy obrońcy i pełnomocnika w sprawach przestępstw i wykroczeń drogowych
Publikacja przybliża najważniejsze zagadnienia związane z ustawowymi znamionami przestępstw w komunikacji drogowej oraz wykroczeniami godzącymi w bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Czynności procesowe zawodowego pełnomocnika w sprawach administracyjnych i sądowoadministracyjnych
W drugim wydaniu uwzględniono najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych, a także zmiany wprowadzone w postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym ustawą z 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe.
Dodatkowo polecamy

Apelacja w postępowaniu cywilnym. Komentarz. Orzecznictwo
W publikacji kompleksowo omówiono problematykę związaną z apelacją jako środkiem zaskarżenia - z uwzględnieniem zarówno apelacji zwykłej, jak i apelacji uproszczonej - oraz z postępowaniem apelacyjnym.

Pisma procesowe w sprawach cywilnych, gospodarczych i rejestrowych. Wzory i objaśnienia
Najobszerniejszy, aktualny zbiór ok. 250 wzorów pism procesowych w sprawach cywilnych i gospodarczych. Przedstawione wzory mają na celu ułatwienie odpowiedniego sformułowania i przedstawienia swego stanowiska w cywilnym postępowaniu sądowym.

Wzory pism i orzeczeń w postępowaniu upadłościowym
Ponad dwieście wzorów pism procesowych oraz orzeczeń sądowych w sprawach upadłościowych.

Wzory aktów notarialnych z komentarzem
Opracowanie będzie stanowiło pomoc w pracy notariusza, ułatwi pracę osobom zajmującym się przygotowaniem dokumentów potrzebnych do sporządzania aktów notarialnych.
Premiery i przedsprzedaże

Nadużycie prawa procesowego cywilnego
Omówienie najważniejszych zagadnień związanych z problematyką nadużycia prawa procesowego cywilnego.

Status dziecka jako uczestnika postępowania nieprocesowego
Celem książki jest analiza statusu dziecka w postępowaniu nieprocesowym, zarówno kodeksowym, jak i pozakodeksowym, na tle obowiązującego stanu prawnego, wobec braku wyraźnego uregulowania tej kwestii w przepisach kodeksu postępowania cywilnego i ustaw pozakodeksowych.

Uczestnicy postępowania upadłościowego
W książce przedstawiono klasyfikację uprawnień i powinności uczestników w postępowaniu, szczególnie istotną ze względu na skomplikowaną konstrukcję.

Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Komentarz
Omówienie rzeczywistych problemów jakie wyniknęły na tle stosowania ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz problemów jakie w przyszłości mogą wyniknąć.

Korporacja. Elementy konstrukcji prawnej
Przekrojowa analiza konstrukcji korporacji prywatnoprawnej.

Instytucje prawa rolnego
Opracowanie przedstawia dorobek nauki prawa rolnego oraz autorską interpretację wybranych instytucji prawa rolnego.

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Komentarz
Publikacja w przystępny sposób omawia regulacje dotyczące cyberbezpieczeństwa, wynikające z nowo uchwalonej ustawy.

Podatki w obrocie nieruchomościami w praktyce notarialnej
W publikacji zostały wyjaśnione i zobrazowane przykładami skomplikowane zagadnienia związane z rozstrzygnięciem kiedy obrót nieruchomościami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a kiedy podatkiem od czynności cywilnoprawnych.