Posiadanie w konstrukcji prawnej podatków
Wykorzystanie instytucji posiadania w konstrukcji prawnej podatków ma złożony i interdyscyplinarny charakter. Jest to zagadnienie wieloaspektowe, które narzuca wielopłaszczyznowość badań naukowych nad tym zjawiskiem.
Bezpośrednie stosowanie Konstytucji przez sądy administ...
Publikacja stanowi wybór artykułów wybitnego autorytetu w dziedzinie konstytucjonalizmu – prof. Janusza Trzcińskiego – wieloletniego sędziego mającego doświadczenie orzecznicze zarówno w Trybunale Konstytucyjnym, jak i w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
Prawo deliktowe wobec nowych technologii
Upowszechnienie się technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji powoduje, że potrzebna jest częściowo zmiana, a częściowo nowa interpretacja przepisów o obowiązku naprawienia szkody, aby dobra majątkowe i niemajątkowe wszystkich osób były nadal skutecznie chronione.
Rozumowanie per analogiam w prawie podatkowym
Publikacja określa dopuszczalność oraz zakres stosowania rozumowania per analogiam w prawie podatkowym, wskazuje jego granice, a przede wszystkim obala stereotyp o braku dopuszczalności posługiwania się analogią w prawie podatkowym.
Prawo spółek handlowych. Przed egzaminem
Nowoczesny niezbędnik do nauki i powtórki materiału – czytelnik uczy się poprzez zadawanie pytań, formułowanie własnych odpowiedzi, a następnie ich weryfikację z tymi, które znajdują się w książce.
-25 % PAKIET: Prawo spółek handlowych. Przed egzaminem + Praw...
-30 % PAKIET: Prawo cywilne i handlowe w zarysie + Prawo cywi...
Crowdfunding - finansowanie społecznościowe. Aspekty pr...
Finansowanie społecznościowe to alternatywa dla tradycyjnych źródeł pozyskiwania kapitału zewnętrznego, zwłaszcza gdy banki i inwestorzy niechętnie lokują pieniądze w ryzykowne projekty.
Odpowiedzialność samorządu terytorialnego w sferze społ...
Celem publikacji jest odpowiedź na pytanie czy obowiązujące przepisy stwarzają jednostkom samorządu terytorialnego możliwość odpowiedzialnego prowadzenia polityki społecznej wobec członków wspólnoty.
Samorząd terytorialny jako forma upodmiotowienia społec...
W publikacji w sposób wnikliwy zaprezentowano rozważania skoncentrowane wokół fundamentalnych dla społeczności lokalnych kwestii.
-50 % Odpowiedzialność samorządu terytorialnego w sferze socj...
Celem publikacji jest odpowiedź na pytanie, czy obowiązujące przepisy stwarzają jednostkom samorządu terytorialnego możliwość odpowiedzialnego prowadzenia polityki społecznej wobec członków wspólnoty.
Zobowiązania masy upadłości
Książka jest pierwszym w polskiej doktrynie prawa upadłościowego kompleksowym omówieniem zagadnienia zobowiązań masy upadłości. Poddano analizie charakter prawny tej instytucji oraz jej wpływ na wszczęcie i przebieg postępowania upadłościowego.
Mandat radnego – prawa, obowiązki i ograniczenia
W książce przedstawiono analizę praw, obowiązków i ograniczeń wynikających z wykonywania przedstawicielskiego mandatu radnego.
-84 % Pakiet ebooków dla cywilisty
-80 % Pojęcie strony w ogólnym postępowaniu administracyjnym
W publikacji omówiono pojęcie strony w postępowaniu administracyjnym, będące jednym z najważniejszych zagadnień tego postępowania. Przedstawiono jego definicję, charakter oraz konstrukcję prawną.
Nadużycie uprawnień procesowych przez prokuratora i sęd...
W ksiażce przedstawiono zachowania wykonywane w ramach formalnie dopuszczalnych działań podmiotu uprawnionego do dokonania ważnej czynności procesowej, która często prowadzi do nadmiernej swobody działania organów procesowych, trudnej do uchwycenia i do oceny dla uczestnika postępowania karnego.
-85 % Pakiet ebooków podatkowych dla firm
-70 % Odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone przez ni...
Książka analizuje problemy związane z odpowiedzialnością cywilną z tytułu szkody wyrządzonej przez niebezpieczny produkt medyczny. Dotyczą one m.in. określenia producenta i jego obowiązków informacyjnych, ustalenia momentu powstania odpowiedzialności za produkt, identyfikacji podmiotu poszkodowanego czy określenia przesłanek odpowiedzialności.
Ściganie przestępstwa zgwałcenia. Aspekty dogmatyczne i...
Książka jest kompleksowym opracowaniem problematyki dotyczącej materialnych i procesowych aspektów ścigania przestępstwa zgwałcenia.
-60 % Skarga na przewlekłość postępowania cywilnego
Książka przedstawia analizę skargi na przewlekłość jako środka prawnego w systemie środków zaskarżenia w postępowaniu cywilnym.
Na straży prawa. Nowy model Prokuratury
Książka przedstawia propozycję istotnej zmiany filozofii funkcjonowania Prokuratury. Zawiera projekty ustaw – Prawo o ustroju Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej oraz jej przepisów wprowadzających.
-70 % Wymiana informacji w sprawach podatkowych a ochrona pra...
Publikacja całościowo omawia prawa podatnika w postępowaniach dowodowych, w których zasadniczy element stanowi współpraca polskich organów podatkowych z innymi państwami w zakresie wymiany informacji.
-60 % Rzetelne postępowanie sądowe. Standardy strasburskie
Monografia w sposób usystematyzowany charakteryzuje aktualne standardy rzetelnego postępowania zarówno cywilnego, jak i karnego. Okazją do podsumowań poziomu gwarancji rzetelności proceduralnej w polskich sądach jest rocznica 30-lecia Polski w Radzie Europy.
Status prawny związku metropolitalnego w Polsce a metro...
Autorzy w sposób kompleksowy omawiają problematykę związaną z organizacją i funkcjonowaniem związku metropolitalnego w Polsce (na przykładzie województwa śląskiego) i metropolii we Francji (uwzględniając specyfikę dużych aglomeracji miejskich: Paryża, Lyonu i Marsylii) – w świetle wyzwań współczesnego samorządu terytorialnego.
Organizacja gospodarcza jako podmiot odpowiedzialności...
W publikacji omówiono podstawy modelu własnej i samoistnej odpowiedzialności ściśle karnej podmiotu zbiorowego jako pierwotnego sprawcy kryminalnego bezprawia.
Zgłoszenie znaku towarowego w złej wierze
Zgłoszenie znaku towarowego w złej wierze skutkuje odmową rejestracji znaku bądź unieważnieniem prawa ochronnego ze skutkiem wstecznym, a w konsekwencji brakiem jego ochrony prawnej. Autorka wyjaśnia, jak należy rozumieć przesłankę złej wiary przy zgłoszeniu znaku, tak by stanowiła narzędzie przydatne dla praktycznej realizacji celów założonych przy jej wprowadzeniu.
-80 % Ubezpieczenia gospodarcze w działalności samorządu tery...
Książka w przystępny i uporządkowany sposób przedstawia całokształt zagadnień związanych z ubezpieczeniem gospodarczym w działalności samorządu terytorialnego. Poddaje kompleksowej analizie wewnętrzny porządek prawny i omawia wybrane zagadnienia międzynarodowego prawa ubezpieczeniowego.
Spory o działania ultra vires w Unii Europejskiej
Ultra vires czylii działanie poza zakresem kompetencji. W książce przedstawiono relacje prawne zachodzące między sądami konstytucyjnymi państw członkowskich Unii Europejskiej a Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, ze szczególnym uwzględnieniem orzecznictwa niemieckiego Federalnego Sądu Konstytucyjnego.
Rola dwuizbowości w ustroju demokratycznym
Dwuizbowość jest zjawiskiem niejednoznacznym i kontrowersyjnym w teorii prawa i polityki. Przedmiotem monografii jest omówienie zagadnień dotyczących związku dwuizbowej struktury parlamentu i ustroju demokratycznego, rozumianego jako system ograniczenia władzy większości ze względu na prawa człowieka.
-90 % Prawo do skutecznego środka naprawczego w postępowaniu...
Współczesny proces karny stawia określone wyzwania zarówno wobec organów procesowych, doktryny, jak i prawodawcy. Są nimi ochrona praw jednostki i zapewnienie realizacji obowiązujących gwarancji procesowych.
-80 % Opróżnione miejsce hipoteczne
W publikacji przybliżono treść, genezę oraz zakres stosowania opróżnionego miejsca hipotecznego. Omówiono w niej praktyczne zagadnienia związane z ujawnianiem opróżnionego miejsca hipotecznego w księdze wieczystej, sformułowaniem wniosku wieczystoksięgowego, odczytywaniem wpisów w księdze wieczystej oraz ustalaniem pierwszeństwa hipotek przy zastosowaniu opróżnionego miejsca hipotecznego.
Opodatkowanie powierniczych czynności prawnych
Książka kompleksowo omawia podatkowe skutki powierniczych czynności prawnych, w tym istotę powiernictwa i jego warianty występujące w praktyce.
Konstytucyjne aspekty procesu cywilnego
Postępująca deformacja systemu prawa procesowego powodowana tzw. reformami wprowadzonymi w ostatnich latach mnoży wątpliwości i skłania do stawiania pytań o zgodność mechanizmów prawnych oraz modyfikowanych instytucji procesowych ze standardami konstytucyjnymi.
-70 % Reklama. Aspekty prawne. Nowe wyzwania
W książce omówiono istotne w praktyce i dyskusyjne w nauce kluczowe zagadnienia dotyczące prawa reklamy.
-40 % Kodeks spółek handlowych po 20 latach obowiązywania
Publikacja zawiera ocenę zmian przepisów Kodeksu spółek handlowych w ciągu 20 latach jego obowiązywania – zarówno w ujęciu systemowym, jak i w stosunku do zagadnień szczegółowych.
Prawo jako projekt przyszłości
Książka porusza bardzo istotną tematykę przyszłości prawa. Rozumienie prawa pozwala przeciwdziałać negatywnym skutkom ludzkiej działalności i zagrożeniom, jakie ona niesie.
-70 % Odpowiedzialność karna w Polsce za czyny zabronione pop...
Książka przedstawia wiele aspektów praktycznych dotyczących odpowiedzialności karnej w Polsce za przestępstwa i wykroczenia za granicą.
Sytuacja administracyjnoprawna człowieka w stanie termi...
Przedmiotem pracy jest analiza polskiego prawa administracyjnego w zakresie opieki paliatywnej.
Stosowanie tymczasowego aresztowania. Analiza praktyczn...
Nadużywanie tymczasowego aresztowania jest stałym problemem polskiego procesu karnego, który w praktyce oznacza, że wystarczy kilka wersów uzasadnienia, aby pozbawić człowieka wolności. Opracowanie jest zbiorem wniosków i rekomendacji wynikających z badania na temat stosowania w Polsce w ostatnich latach tymczasowego aresztowania.
Kryteria pozaprawne w sądowej wykładni prawa
Publikacja omawia role, jakie pełnią kryteria pozaprawne, związane głównie z wartościami oraz normami moralnymi, politycznymi i ekonomicznymi, w procesie sądowej wykładni prawa w ramach polskiego porządku prawnego.