Facebook
Kategorie
Kategorie MENU
Strefa Aplikanta
E-booki
dostęp
w 5 min.

Dobra kultury współczesnej

To wszelkiego rodzaju wytwory (w zakresie sztuki, budownictwa, mody itp.), posiadające wysokie walory estetyczne i artystyczne, będące odzwierciedleniem kanonu mody i zapatrywań współcześnie żyjących ludzi. Katalog „dóbr kultury współczesnej” nie jest zatem zamknięty i możliwe jest uznanie za dobro kultury współczesnej wszelkiego rodzaju wytworów ludzi, np. dzieł sztuki (witraże, mozaiki), utworów audiowizualnych, muzycznych, budowli, budynków oraz ich wnętrz, a także wytworów w zakresie urbanistyki, takich jak układ miast czy osiedli. Ustawodawca zawarł definicję dobra kultury współczesnej w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przez które rozumie niebędące zabytkami dobra kultury jak: pomniki, miejsca pamięci, budynki, ich wnętrza i detale, zespoły budynków, założenia urbanistyczne i krajobrazowe, będące uznanym dorobkiem współcześnie ży...

To wszelkiego rodzaju wytwory (w zakresie sztuki, budownictwa, mody itp.), posiadające wysokie walory estetyczne i artystyczne, będące odzwierciedleniem kanonu mody i zapatrywań współcześnie żyjących ludzi. Katalog „dóbr kultury współczesnej” nie jest zatem zamknięty i możliwe jest uznanie za dobro kultury współczesnej wszelkiego rodzaju wytworów ludzi, np. dzieł sztuki (witraże, mozaiki), utworów audiowizualnych, muzycznych, budowli, budynków oraz ich wnętrz, a także wytworów w zakresie urbanistyki, takich jak układ miast czy osiedli. Ustawodawca zawarł definicję dobra kultury współczesnej w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przez które rozumie niebędące zabytkami dobra kultury jak: pomniki, miejsca pamięci, budynki, ich wnętrza i detale, zespoły budynków, założenia urbanistyczne i krajobrazowe, będące uznanym dorobkiem współcześnie żyjących pokoleń, jeżeli cechuje je wysoka wartość artystyczna lub historyczna. W świetle powyższej definicji do dóbr kultury współczesnej można zaliczyć zatem:

Więcej sprawdź w publikacji

RozwińZwiń
Sortuj:
Sposób wyświetlania:
Turystyka muzealna

Turystyka muzealna

Tadeusz Jędrysiak, Izabela Wyszowska
PWE
We współczesnym świecie miliony ludzi zwiedzają placówki muzealne. Powstanie Muzeum zwykle oznacza „wpisanie” go na turystyczną mapę kraju, a nawet Europy, dzięki czemu w przewodnikach turystycznych pojawiają się nowe miejsca czy miejscowości. Muzea należą do najważniejszych dóbr kultury, stanowiąc....
53,91 zł
59,90 zł
Więcej
Zbiór przepisów z obszaru kultury

Zbiór przepisów z obszaru kultury

Michał Culepa
Wiedza i Praktyka
Poznaj odpowiedzi na 144 pytania, jak stosować w praktyce najważniejszą dla ludzi kultury ustawę o działalności kulturalnej. Dodatkowo w książce znajdziesz 3 akty prawne, bez których funkcjonowanie instytucji kultury jest niemożliwe.
62,91 zł
69,90 zł
Więcej
Leksykon prawa budowlanego, planowania przestrzennego, gospodarki nieruchomościami
Darmowa dostawa - 0 zł!
Darmowa dostawa - 0 zł!

Leksykon prawa budowlanego, planowania przestrzennego, gospodarki nieruchomościami

Joanna Dziedzic-Bukowska, Jacek Jaworski, Paweł Sosnowski
Wolters Kluwer Polska
Uporządkowane alfabetycznie hasła związane z prawem budowlanym, planowaniem przestrzennym oraz gospodarką nieruchomościami, opatrzone wyjaśnieniami autorów, orzecznictwem i ciekawymi problemami praktycznymi.
135,20 zł
146,00 zł
Więcej
Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Komentarz

Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Komentarz

Patrycja Antoniak, Maksymilian Cherka, Filip Elżanowski, Andrzej Wąsowski Krzysztof
Wolters Kluwer Polska
Publikacja ta jest pierwszym komentarzem do ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami uwzględniającym zmiany wprowadzone nowelizacja z dnia 18 marca 2010 r.
83,90 zł
Więcej