Facebook
Strefa Aplikanta
E-booki
dostęp
w 5 min.

Drogi publiczne

Książki, ebooki i publikacje: Drogi publiczne
Sortuj:
Sposób wyświetlania
Wyprzedano 00 h : 00 min : 00 sek.
Promocja!
Darmowa dostawa - 0 zł!

Tylko 10 egz. -20%
Drogi publiczne. Komentarz

Rafał Godlewski, Helena Kisilowska, Piotr Kobylski, Dorota Wilkowska-Kołakowska

Komentarz do obowiązującej w Polsce ustawy o drogach publicznych zawiera wyjaśnienie istotnych problemów i trudności interpretacyjnych związanych ze stosowaniem i zrozumieniem jej przepisów oraz aktów wykonawczych do niej. Autorzy przedstawiają najważniejsze zmiany prawa z tego zakresu i ich ewentualne skutki widoczne również w szeroko uwzględnionym orzecznictwie.

Cena regularna: 269,00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 188,30 zł
Cena regularna: 269,00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 188,30 zł
Już od: 215,20 zł
Więcej
KAM-4782 W01P01 Rok publikacji: 2023
Promocja!

-90 % Drogi publiczne. Komentarz

Michał Burtowy

Komentarz wyczerpująco, ale zarazem praktycznie i przystępnie prezentuje regulacje prawne zawarte w ustawie o drogach publicznych.

Cena regularna: 249,00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 24,90 zł
Cena regularna: 249,00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 24,90 zł
Już od: 24,90 zł
Więcej
Wolters Kluwer Polska KAM-4474 W01P01 Rok publikacji: 2022

Książki i ebooki Drogi publiczne

Przez drogę w znaczeniu ogólnym należy rozumieć odznaczający się w terenie ciąg służący przemieszczaniu się w różnej formie i przez różne podmioty, tj. służący zarówno pojazdom, jak i pieszym, a także zwierzętom. Droga publiczna charakteryzuje się tym, że jej własność spoczywa w rękach podmiotów publicznych i co do zasady jest ona ogólnie dostępna z zastrzeżeniem zakazów i nakazów związanych z prawem o ruchu drogowym lub innymi przepisami. W tym duchu także ustawodawca skategoryzował drogi, nadając im zgodnie z art. 2 u.d.p. kategorie drogi: krajowej, wojewódzkiej, powiatowej i gminnej. Podział ten odpowiada konstytucyjnemu podziałowi na administrację rządową (drogi krajowe) oraz samorządową (drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne). Zarządem zajmują się odpowiednio Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz zarząd dróg wojewódzkich, powiatowych i gm...

Przez drogę w znaczeniu ogólnym należy rozumieć odznaczający się w terenie ciąg służący przemieszczaniu się w różnej formie i przez różne podmioty, tj. służący zarówno pojazdom, jak i pieszym, a także zwierzętom. Droga publiczna charakteryzuje się tym, że jej własność spoczywa w rękach podmiotów publicznych i co do zasady jest ona ogólnie dostępna z zastrzeżeniem zakazów i nakazów związanych z prawem o ruchu drogowym lub innymi przepisami. W tym duchu także ustawodawca skategoryzował drogi, nadając im zgodnie z art. 2 u.d.p. kategorie drogi: krajowej, wojewódzkiej, powiatowej i gminnej. Podział ten odpowiada konstytucyjnemu podziałowi na administrację rządową (drogi krajowe) oraz samorządową (drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne). Zarządem zajmują się odpowiednio Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz zarząd dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, przy czym w stosunku do dróg, których właścicielem jest Skarb Państwa, kategorię drogi nadaje się w drodze rozporządzenia właściwego do spraw transportu ministra, natomiast przy pozostałych drogach „samorządowych” kategorię tę nadaje właściwy organ uchwałodawczy. Właścicielem dróg samorządowych są odpowiednie jednostki samorządowe: gmina, powiat lub województwo. 

Więcej sprawdź w publikacji

Rozwiń Zwiń
Aby ponownie wybrać temat, odśwież stronę