Spółka komandytowa
Spółka komandytowa to odrębny typ spółki prawa handlowego, która jest zaliczana do spółek osobowych. Charakteryzuje się trwałym składem osobowym i brakiem dodatkowych organów prowadzących sprawy spółki, takich jak np. zarząd czy rada nadzorcza. Do jej założenia potrzeba przynajmniej dwóch wspólników, którym jeden jest komplementariuszem (wspólnik aktywny, zarządza sprawami spółki i reprezentuje ją na zewnątrz, ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki), a drugi jest komandytariuszem (wspólnik pasywny, ponosi częściową odpowiedzialność za zobowiązania spółki – nie więcej niż wynosi suma komandytowa). Spółka komandytowa może mieć kilku komplementariuszy i komandytariuszy. Wspólnikami mogą być nie tylko
Spółka komandytowa to odrębny typ spółki prawa handlowego, która jest zaliczana do spółek osobowych. Charakteryzuje się trwałym składem osobowym i brakiem dodatkowych organów prowadzących sprawy spółki, takich jak np. zarząd czy rada nadzorcza. Do jej założenia potrzeba przynajmniej dwóch wspólników, którym jeden jest komplementariuszem (wspólnik aktywny, zarządza sprawami spółki i reprezentuje ją na zewnątrz, ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki), a drugi jest komandytariuszem (wspólnik pasywny, ponosi częściową odpowiedzialność za zobowiązania spółki – nie więcej niż wynosi suma komandytowa). Spółka komandytowa może mieć kilku komplementariuszy i komandytariuszy. Wspólnikami mogą być nie tylko osoby fizyczne, ale także osoby prawne i jednostki organizacyjne.
Spółka komandytowa od strony praktycznej
Kodeks spółek handlowych przyznaje spółkom komandytowym podmiotowość prawną, co pozwala im na nabywanie praw we własnym imieniu – w tym praw rzeczowych. Spółka komandytowa może zaciągać zobowiązania, a także może pozywać oraz być pozwana. Założenie spółki komandytowej wymaga zawarcia w formie aktu notarialnego umowy spółki komandytowej, która określa m.in. oznaczenia wkładów wspólników (każdy wspólnik musi wnieść jakiś skład), sumy komandytowe, przedmiot działalności firmy i okres jej trwania, jeśli taki został wyznaczony. Spółka komandytowa musi zostać zarejestrowana w KRS.

Meritum Prawo spółek, tom I i II

Kodeks spółek handlowych. Tom III

Kodeks spółek handlowych ze schematami
![PAKIET: Opodatkowanie spółek osobowych i ich wspólników [KSIĄŻKA PAPIEROWA] + Opodatkowanie spółek osobowych [EBOOK PDF] PAKIET: Opodatkowanie spółek osobowych i ich wspólników [KSIĄŻKA PAPIEROWA] + Opodatkowanie spółek osobowych [EBOOK PDF]](https://static.profinfo.pl/storage/image/core_products/2018/7/13/f75c9d417d053a8ab96b09a66268ea8a/admin/shop/Pakiet_OSO.jpg)
PAKIET: Opodatkowanie spółek osobowych i ich wspólników [KSIĄŻKA PAPIEROWA] + Opodatkowanie spółek osobowych [EBOOK PDF]

Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Tom I

Kodeks spółek handlowych. Komentarz

Umowy, pisma i pisma procesowe w sprawach handlowych z objaśnieniami i płytą CD

Kodeks spółek handlowych The Commercial Companies Code

Prawo handlowe - spółki osobowe Skrypty

Spółki handlowe. Pytania i odpowiedzi

Umowa o kumulatywne przystąpienie do długu jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Prawo spółek osobowych. System Prawa Prywatnego. Tom 16

Prawo gospodarcze prywatne

Spółka komandytowa

Rozwiązanie i likwidacja spółek handlowych

Opodatkowanie spółek osobowych

Handlowe spółki osobowe
