Konstytucja RP

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz
W Komentarzu uwzględniono najnowsze akty prawne stanowiące rozwinięcie ustawy zasadniczej, m.in. ustawę z 11 lipca 2014 r. o petycjach.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z płytą CD
Do książki dołączona jest płyta CD zawierająca:
- aktualny tekst Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
- omówienie wybranych polskich konstytucji, od Konstytucji 3 Maja z 1791 r. aż do obecnie obowiązującej Konstytucji,
- porównanie ustaw zasadniczych Stanów Zjednoczonych Ameryki, Królestwa Norwegii, Królestwa Hiszpanii, Republiki Czeskiej i Republiki Francuskiej,
- analizę najważniejszych treści, które powinna zawierać konstytucja państwa.
- tekst Konstytucji czytany przez lektorów. Lektorzy: Bożena Targosz, Jacek Rozenek
- tekst Konstytucji dostępny jako ebook w formatach epub i pdf
Ponadto dołączona płyta CD zawiera:

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
Broszurowe wydanie zawiera tekst aktu prawnego o kluczowym znaczeniu dla polskiego systemu ustrojowego – konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku. Publikacja uwzględnia zmiany prawne wprowadzone nowelizacjami w 2006 r. oraz w 2009 r. Poręczny format książki oraz szczegółowy skorowidz ułatwiają korzystanie z tekstu stanowiącego niezmiennie podstawowe źródło wiedzy zarówno dla prawników – konstytucjonalistów, studentów, jak i dla młodzieży szkół średnich uczęszczającej na lekcje Wiedzy o Społeczeństwie. Stan prawny luty 2013r.

Wolności i prawa człowieka w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
W publikacji omówiono m.in. pojęcie, istotę oraz genezę wolności i praw człowieka, kwestię równości wobec prawa, a także wszelkie wolności i prawa osobiste, polityczne oraz ekonomiczne, socjalne i kulturalne.

Konstytucja RP. Tom II. Komentarz do art. 87-243
Dwutomowy Komentarz do Konstytucji RP pod redakcją naukową prof. Marka Safjana oraz prof. Leszka Boska, liczący blisko 4000 stron, to dzieło, nad którym prace trwały 6 lat – biorąc pod uwagę zarówno samo tworzenie zespołu autorskiego liczącego 65 komentatorów oraz pisanie dzieła.
Komentarz obejmuje kompleksowe omówienie wszystkich przepisów oraz Preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2.04.1997 r. i pozwala na dokładne zapoznanie się z wykładnią przepisów ustawy zasadniczej dokonanej z uwzględnieniem licznie powoływanego orzecznictwa sądów. Stanowi zatem niezbędne narzędzie dla rozstrzygania problemów konstytucyjności pojawiających się w praktyce prawniczej. Niniejsze działo zostało napisane przez znakomite grono Redaktorów i Autorów. W zależności od tematyki poruszanej w konkretnych przepisach wśród komentatorów, oprócz specjalistów z zakresu prawa konstytucyjnego, znajdują się również specjaliści z zakresu prawa cywilnego, karnego i administracyjnego, ochrony środowiska itp., co daje gwarancję wysokiego waloru praktyczności komentarza. Redaktorzy i Autorzy są nie tylko wybitnymi przedstawicielami doktryny, ale także praktykami: sędziami, adwokatami, radcami prawnymi, dzięki czemu komentarz skierowany jest przede wszystkim do tych, którzy na co dzień prowadzą praktykę prawniczą i stykają się w swojej pracy z problemami konstytucyjności prawa.
Konstytucja RP. Tom II. Komentarz do art. 87-243 obejmuje kompleksowe omówienie rozdziałów III–XIII Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2.04.1997 r. Dzieło pozwala na dokładne zapoznanie się z wykładnią przepisów ustawy zasadniczej; uwzględnia aktualny stan prawny oraz najnowsze orzecznictwo sądów polskich i UE, a także dorobek doktryny.
Rozdział III. Źródła prawa dotyczy źródeł prawa powszechnie obowiązującego w Polsce. Autorzy omawiają m.in.: hierarchię źródeł prawa, ogłoszenie aktów normatywnych jako warunek ich wejścia w życie, procedurę ratyfikacyjną umów międzynarodowych, organy upoważnione do wydawania rozporządzeń, zarządzeń i uchwał.
Rozdział IV. Sejm i Senat dotyczy następujących kwestii m.in.: wyborów, posłów i senatorów, organizacji i działania Sejmu i Senatu, referendum.
Rozdział V. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zawiera omówienie następujących kwestii: kadencji, zakazu łączenia funkcji, uprawnień w zakresie polityki zagranicznej, prawa łaski, aktów prawnych wydawanych przez Prezydenta, odpowiedzialności przed TS.
Rozdział VI. Rada Ministrów i administracja rządowa zawiera omówienie m.in.: kompetencji, składu i organów RM, procedury powołania RM, kompetencji Prezesa RM, uprawnień kierowniczych ministrów.
Rozdział VII. Samorząd terytorialny zawiera omówienie m.in.: gminy jako podstawowej jednostki samorządu terytorialnego, zadań własnych oraz zleconych samorządu, podmiotowości prawnej i dochodów jednostek samorządu terytorialnego, podatków i opłat lokalnych.
W Rozdziale VIII. Sądy i Trybunały Autorzy omawiają organy władzy ustawodawczej m.in.: sądy - strukturę, wieloinstancyjność postępowania sądowego, zasadę niezawisłości sędziowskiej, nieusuwalność sędziów, Trybunał Konstytucyjny, Trybunał Stanu.
Rozdział IX. Organy kontroli państwowej i ochrony państwa zawiera omówienie m.in.: Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Rozdział X. Finanse publiczne zawiera omówienie m.in. podstawy prawnej nakładania podatków, organizacji i sposobu zarządzania Skarbu Państwa, budżetu Państwa, deficytu budżetowego, procedury uchwalania ustawy budżetowej.
W Rozdziale XI. Stany nadzwyczajne Autorzy omawiają poszczególne stany nadzwyczajne.
W Rozdziale XII. Zmiana Konstytucji Autorzy omawiają szczegółowo procedurę zmiany Konstytucji.
Rozdział XIII. Przepisy przejściowe i końcowe został poświęcony problemom związanym z wejściem Konstytucji RP w życie.
Adresaci:
Komentarz skierowany jest przede wszystkim do tych, którzy na co dzień prowadzą praktykę prawniczą i stykają się w swojej pracy z problemami konstytucyjności prawa: sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, jak i również aplikantów wszystkich zawodów prawniczych, pracowników administracji oraz pracowników naukowych.

Konstytucja RP w orzecznictwie TK oraz SN i NSA
Pozycja nawiązuje do ogólnej koncepcji poprzednich dwóch wydań książki „Konstytucja III RP w tezach orzeczniczych Trybunału Konstytucyjnego i wybranych sądów”. W książce Skupiono się głównie na wypowiedziach orzeczniczych TK, które zapadły w latach 2011-2016. Wybierano szczególnie te orzeczenia, które podsumowywały dotychczasowy dorobek kolejnych składów i już pokoleń sędziów Trybunału. Tam, gdzie w danym przypadku nie udawało się odnaleźć orzeczeń z tego okresu, odwołujących się do kolejnych artykułów Konstytucji RP, sięgano po orzeczenia wcześniejsze, chociaż wyłącznie w niezbędnym zakresie, by dać możliwość zorientowania się czytelnikowi w głównych tezach.

Wokół Konstytucji. Pisma Wybrane. Księga jubileuszowa prof. Wojciecha Sokolewicza
W roku 2011 Profesor Wojciech Sokolewicz obchodzi jubileusz osiemdziesięciolecia urodzin. Stało się to okazją do wydania pism wybranych Profesora. Stanowią one wyraz zainteresowań naukowych jubilata przejawianych w toku całej jego kariery. Stąd też znajdują się tutaj teksty publikowane w latach 70tych i 80tych ubiegłego stulecia, jak te uwagi dotyczące transformacji ustrojowej oraz kwestie poruszane w trakcie prac nad nową konstytucją. W zbiorze odnaleźć można artykuły naukowe dotyczące kwestii ustrojowych, w tym ustroju państw zachodnich jak i praw człowieka, czy też podstawowych zasad konstytucyjnych, szczególnie zasad podziału władzy.
Wybór tekstów odpowiada etapom kariery naukowej Profesora. Niektóre z nich, pomimo odległego czasu, jaki upłynął od ich ukazania się po raz pierwszy, nadal zachowują aktualność, zaś ich ponowna publikacja pozwała na nowe spojrzenie na uwagi w nich zawarte, a ujęcie ich w jednym zbiorze niewątpliwie ułatwi dotarcie do nich.
Adresaci:
Publikacja jest adresowana do prawników teoretyków, jak i praktyków prawa.
Publikacje o Konstytucji RP
Konstytucja RP – inaczej ustawa zasadnicza, najważniejszy akt normatywny Rzeczpospolitej Polski. Określa fundamentalne zasady dotyczące ustroju politycznego, ekonomicznego i sytuację prawną jednostek w RP. Jest źródłem podstawowych wolności, praw i obowiązków obywateli. Precyzuje funkcjonowanie najważniejszych organów państwowych – sposób ich powoływania, ich kompetencje oraz organizację.
Konstytucja RP stanowi akt nadrzędny wobec wszystkich innych aktów prawnych, a także punkt wyjścia dla norm prawnych, które nie mogą stać z nią w sprzeczności i powinny ją konkretyzować. Konstytucję cechuje wyjątkowa procedura jej zmieniania – sama ustawa zasadnicza określa sposób jej uchwalania, a także dokonywania w niej zmian.
Konstytucja RP została uchwalona 2 kwietnia 1997 r.
Oprócz wydań Konstytucji RP polecamy również książki omawiające zagadnienia z nią związane – wolności i prawa człowieka w Konstytucji, komentarze do Konstytucji czy orzeczenia TK i SN z nią związane.